Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Talebi

Yanıt
Old 03-04-2009, 12:11   #1
Derya DEMİR

 
Soru Ölümlü Trafik Kazasında Tazminat Talebi

Merhaba, çok yabancı olduğum, bir alan olduğu için sizlere sormak istediğim bir husus var.

Meydana gelen ölümlü trafik kazasında, 4 kişi ölüyor ve ölen sürücü 100 de 100 kusurlu bulunuyor. Bu durumda, merak ettiğim husus şu, kaza nedeniyle vefat eden ve kusursuz olan diğer kişilerin mirasçıları, ölen ve kusurlu olan kişinin mirasçılarından tazminat talep edebilirler mi?
Old 03-04-2009, 12:34   #2
FYLOZOF

 
Varsayılan

kaza nedeniyle vefat eden kişilerin mirasçıları, 100/100 kusurlu olan kişinin mirasçılarına ve araç sigortasının (sorumluluğu sadece poliçedeki miktarla sınırlı olmak üzere)kusurlu olanın mirasçılarına ve sigorta şirketine karşı dava açabilriler.
Old 09-01-2010, 03:06   #3
avukat.derviş.yıldızoğlu

 
Varsayılan

Kural olarak tazminat talep edebilirler. Ancak ölen sürücünün mirasçıları süresi içinde mirası red kararı aldırırlarsa, o zaman onlara karşı dava açamazsınız.
Size tavsiyem, hiç ölen sürücünün mirasçılarıyla uğraşmayıp, aracın trafik sigortasının yapıldığı sigorta şirketine karşı, Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası gereğince ölümlü trafik kazası nedenine dayalı poliçede yazılı limitler dahilinde destekten
yoksun kalma davası açmaktır. Böylelikle; ekonomik yönden güçlü olan ve olası bir tazminatı tahsil etme şansınız çok daha yüksek olacaktır. Ciddi bir tazminat alırsınız
Old 01-05-2010, 12:26   #4
yusuf onur seçme

 
Varsayılan

Kara Yolları Trafik Kanunu madde 85'e göre motorlu bir araç işletenin sorumluluğu kusura dayanmayan bir tehlike sorumluluğudur.Buna göre kazaya karışan tüm araç işletenlerinin kusuru oranına bakılmaksızın müteselsil sorumlu olduklarından herkese karşı dava açılabilir diye düşünüyorum.Saygılarımla...
Old 17-03-2011, 16:51   #5
Avanıl

 
Varsayılan

Bende ölenin mirasçıları ile alakalı bir şeyler sormak istiyorum. Ölümlü trafik kazası sonrasında ölen %75 kusurlu görünmekte. Diğer sürücü ile ilgili ceza davası sürmektedir. Ayrıca ölenin mirasçıları mirası da reddetmiştir.
1- Böyle bir durumda kazaya karışan diğer araç sürücüsünün Zorunlu Mali Mesuliyet sigoratasına ölüm riski nedeni ile başvurulabilir mi?
2- Mirası reddetmek burada tazminat almayı engeller mi?
3- Ayrıca kazaya karışınan diğer araç sürücüsünün kusuru oranında manevi tazminat davası açmak istesek, mirası reddetmiş olmak böyle bir davada bizi haksız kılar mı?

Ayrıca belirteyim bu olayda ölenin mirasçıları için destekten yoksun kalma gibi bir durum söz konusu değildir.
Old 18-03-2011, 01:58   #6
BALDIRAN

 
Varsayılan

Merhaba.Kanımca, mirası red etmişseniz, aslında ölene ait olan,sigorta tazminatı alma hakkınıTazminat talebini
, ölenin mirasçısı olarak ileri süremezsiniz. Ancak, manevi tazminat, ölene ait değil, ölen kişiye olan yakınlığınmızdan dolayı çektiğiniz acı sebebiyle size ait bir haktır ve mirası red etmiş olmak manevi tazminat davası açmaya engel değildir. saygılar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Trafik kazasında tazminat ve zamanaşımı bsdbsdbsd97 Meslektaşların Soruları 7 31-05-2010 20:08
ölümlü trafik kazasında zorunlu trafik sigortasına başvuru şekli Av.TYILMAZ Meslektaşların Soruları 11 03-10-2009 18:04
Ölümlü Trafik Kazasında Kasko Şirketini de Dava Edebilir miyiz ? eser_29 Meslektaşların Soruları 4 20-02-2009 11:48
Ölümlü trafik kazası ve tazminat -betül- Meslektaşların Soruları 4 31-12-2008 15:03
Ölümlü Trafik Kazasında Kusur Oranına Göre Ceza Verilmesi Gerekmez Mi? avmehmetkaramanli Meslektaşların Soruları 4 21-05-2007 12:47


THS Sunucusu bu sayfayı 0,13069510 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.