Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sürücü belgesine süresiz elkoyma mümkün mü?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-03-2009, 13:15   #1
Av.Nuri Keserci

Varsayılan Sürücü belgesine süresiz elkoyma mümkün mü?

Sayın meslektaşlarım bana gelen bir dava da müvekkil 1997 yılında uyuşturucu satmaktan ve bu amaçla bulundurmaktan dolayı sekiz yıl hapis ve bir miktar para cezası almıştır.Bu cezanın neticesinde değişik 2918 sayılı yasanın 41 ve 119 md uyarınca DEVAMLI OLARAK ( ömür boyu )sürücü belgesine el konulmuştur.Müvekkil sürücü belgesini almak istediğini bu nedenle bir dava yolunun olup olmadığını sordu.bende yaptığım araştırmalar da herhangi bir yol bulamadım.Ancak tek bir yol var o da zor bir oluğunu düşünüyorum.Anayasa ya aykırılık iddiası ile idare mahkemesine başvuru da bulunmayı düşünüyorum ancak bu noktda idare mahkemesi uygun görürse bunu yapabilirim.Bir hukukçu olarak çağdaş ceza hukukunda kişilerin haklarının süresiz olarak ellerinden alınmasına mantığım almıyor.sizden talebim ve ricam bu konuda başka başvurabileciğm bir yol olup olmadığıdır.Ellerin de emsal teşkik edebilecek kararlar veya bu konu da bilgi sahibi olan meslektşlarımın cevaplarını bekliyorum.saygılarımla
Old 31-03-2009, 14:14   #2
Av.Ergün Vardar

İşlenen suçlar nedeniyle sürücü belgelerinin geri alınması ve yerine getirilmesi
Madde 119 - (DEĞİŞİK FIKRA 17/10/1996 - 4199/38 md.) Sürücü belgeleri, belge alındıktan sonra bu Kanunun 41 inci maddesinin (e) bendinde yazılı suçlardan biri ile mahkumiyet halinde süresiz geri alınır.
Diğer cürümlerden mahkümiyeti halinde, mahkemece ceza süresini geçmemek üzere geçici olarak sürücü belgelerinin geri alınmasına da karar verilebilir.
Geçici olarak sürücü belgesinin geri alınması hürriyeti bağlayıcı ceza hükümlerinin infazından sonra yerine getirilir.

41. maddenin (e )bendi aşağıdaşi şekilde düzenlenmiştir.

e) (DEĞİŞİK BENT; 17/10/1996 - 4199/18 md.) Hükümlü olmama şartları;
Türk Ceza Kanununun 403, 404 üncü maddeleri ile 572/2-3 maddelerinden ikiden fazla ve 1918 sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanunun 28 ve 29 uncu maddeleri, 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin 3 üncü ve takip eden fıkralarındaki suçlardan hüküm giymemiş olmaları,
f) Aynı sınıf sürücü belgesinin bulunmaması veya belgelerin geri alınmamış olma şartı ;
Önceden verilmiş aynı sınıf bir başka sürücü belgesinin bulunmaması, sürücü belgelerinin süresiz geri alınmamış olması veya geçici olarak geri alınmış ise sürenin dolmuş bulunması,
Zorunludur.

Old 02-04-2009, 10:20   #3
Av.Nuri Keserci

Önemli

Sayın Av.Ergün Vardar değerli zamanınızı ayırıp verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Ancak kanunun verdiği bilgiler haricinde,sürücü belgesini geri alabileceğime ilişkin emsal teşkil edecek bir karar yada bilgi gerekiyor.Kanun sizinde verdiğiniz bilgilerde görüldüğü üzere benim olayım için olumsuz cevap vermektedir.Eğer böyle bir bilgiye sahip olan meslektaşlarım varsa yardımlarını bekliyorum.Saygılarımla.
Old 26-05-2014, 09:46   #4
lawyer0202

Sayın meslekdaşlarım benim de başımda da aynı konu var. Müvekkil 2001 yılında uyuşturucu satmaktan x ili DGM'sinden 5yıl hapis cezası almış. Aynı zamanda ehliyeti süresiz olarak geri alınmış. Ehliyetin geri alınabilmesi için hangi yola başvurulmalıdır?
Old 26-05-2014, 10:17   #5
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Sayın meslekdaşlarım benim de başımda da aynı konu var. Müvekkil 2001 yılında uyuşturucu satmaktan x ili DGM'sinden 5yıl hapis cezası almış. Aynı zamanda ehliyeti süresiz olarak geri alınmış. Ehliyetin geri alınabilmesi için hangi yola başvurulmalıdır?
Sayın lawyer0202;

Konuyla ilgili yapmış olduğum başvurudan olumlu sonuç almış ve THS'de paylaşımda bulunmuştum. Siz de, hükmü veren mahkemeye hitaben bir dilekçe sunarak sürücü belgesinin süresiz alınmasına ilişkin kararın kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Saygılarımla..

bknz:http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=43057
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi