Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Menfi Tespit Davası/ Vekalet Ücreti

 
Old 25-10-2004, 10:52   #1
Esen

 
Varsayılan Menfi Tespit Davası/ Vekalet Ücreti

Bir Menfi Tespit Davası açmak istiyorum
avukatlar pek ilgi duymuyor.Acaba paranın küçüklüğünden mi?
Davaya konu meblağ 600.000.000TL civarında.
Vekalet ücreti nekadardır?
Old 25-10-2004, 12:05   #2
Av.Cem DOĞAÇ

 
Varsayılan

bu konuda yanlızca dava dilekçesi yazımı konusunda bir meslektaşımızla anlaşmanız menfaat dengesine daha uygun düşer kanaatindeyim
Old 25-10-2004, 13:26   #3
Ap_aydın

 
Varsayılan

Sayın Esen,

İcra takibine konu , bir dosya ile ilgili menfi tespit davası açmak istiyorsanız , icra takibindeki asıl alacak miktarı, dava değeridir. Bu rakama göre görevli mahkeme belirlenir. Bu mahkeme de Sulh Hukuk mahkemesidir.

Halen yürürlükteki 04/01/2003 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren son Avukatlık Asgari Ücret tarifesine göre , tarifenin ikinci bölüm üçüncü kısmında 5.000.000.000.TL kadar % 12 vekalet ücretine hükmedileceği yazılıdır. Bu durumda 600.000.000.TL bir dava için kabul durumunda karşı taraf aleyhine 72.000.000.TL vekalet ücretine hükmedileceği düşünülebilir ise aynı tarifenin 12. maddesinde :

Tarifelerin üçüncü kısmına göre ücret
Madde 12- Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde gösterilen hukuki yardımların konusu para veya para ile değerlendirilebiliyor ise avukatlık ücreti, Tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenir. Belirlenen bu ücret, yedinci maddenin ikinci fıkrası, dokuzuncu maddenin birinci fıkrasının son cümlesi ile onuncu maddenin son fıkrası hükümleri saklı kalmak kaydıyla, bu Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümüne göre tespit edilen ücretten az olamaz .

Hükmü yeralmaktadır. Bu durumda Sulh Hukuk mahkemesi’nde davacı ya da davalı vekili yararına hükmedilecek vekalet ücreti 150.000,000.TL’den az olamayacaktır. Davanın kısmen ya da tamamen kabulü halinde mahkemece hükmedilecek vekalet ücreti 150.000.000.TL’dir.

Dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta , davayı açarken dikkatli davranmanız. Reddedilecek hususları davada ileri sürmemeniz gerekiyor. Zira dava kısmen bile (1.000.000.TL kısım için bile ) reddedilir ise aynı tarife gereği , davalının şayet vekili varsa ise davalı yararına da 150.000.000.TL vekalet ücretine hükmolunacaktır.

Müvekkilinizden alacağınız vekalet ücretine gelince bu konuda takdir sizin. Ancak 600.000.000.TL’lik bir borç için müvekkilinizden alacağınız vekalet ücreti ,menfi tespit davasının masrafları (dava harcı v.s. )da dahil , sanıyorum 300.000.000.TL’yi geçemeyecektir.

Saygılarımla…
Old 25-10-2004, 15:02   #4
Esen

 
Varsayılan

sayın apaydın ,
ilginiz için teşekkürler.

avukat değilim , fakat görüştüğüm birkaç avukat konuya pek ilgi duymadılar.Beyefendilerin ağzından laf cımbızla alınıyor(tuhaf bir aristokrasi var).

dava konusuna gelince
bankanın tarafımdan haksız olarak talep ettiği ve aleyhime icraya götürdüğü bir miktar la ilgili.

tabi bankalar da bu durumları bildikleri için biz ne talep edersek edelim nasıl olsa müşteri paşa paşa öder dava açsa daha fazla ödeyecek bir kaybederse iyice külfetli olacak. savı içindeler.

neyse dava açılacak,astarı yüzünden pahalı olsa da.
memlekette hukuk varsa göreceğiz yoksa da!

bu aşamada tarafıma yardımcı olabilecek ip uçları verebilirseniz sevinirim . vermeseniz de önemli değil
her şey için teşekkürler.
saygılarımla
Old 25-10-2004, 23:08   #5
ragıp

 
Varsayılan

davanın ne olduğunu açıklarsanız, sanırım yardımcı olabiliriz
Old 26-10-2004, 13:37   #6
Ap_aydın

 
Varsayılan

Sayın Esen,

Bankaların “müşteri paşa paşa öder” yönünde, tutumları olduğu düşüncenize katılmıyorum. Sizin borçlu olduğunuz muhatap bankada çalışan kişiler değil bankanın kendisi (tüzel kişiliği) dir. Bu yüzden banka kayıtları sizin borçlu olduğunuzu gösterdiği müddetçe, banka personeli , bu miktarı sizden haklı olarak talep eder. Sizin az ya da fazla para ödemeniz kural olarak bankada çalışan personelin durumunda bir iyileşme yapmayacaktır.

İfadelerinizden bir kurumda çalıştığınız ve bankaya olan kredi borcunuzdan ötürü maaşınızdan kesinti yapılarak , paranın icra dairesine gönderildiği , ancak sizin hesaplamanıza göre bu rakamın (kesintilerin) fazla yapıldığı anlaşılıyor.

Verdiğiniz bilgiler , sorunuzu kesin ve net bir biçimde yanıtlamak için yeterli olmamakla birlikte birkaç durumu belirtmek isterim.

a) Öncelikle bankalar müşterilerine kredi kartı ya da tüketici kredisi verirken , sözleşme imzalatıyor. Bu
sözleşmede , tek geçerli kayıt ve belgelerin banka kayıtları olduğu yazılı. Hemen her banka için bu
sözleşmeler matbu.Dolayısıyla bazı hususları krediyi almadan peşinen kabul etmiş sayılıyorsunuz.

b) Alacaklı bankanın ilk yaptığı tahsilatları sizin kredi borcunuzun faizinden mahsup etme hakkı var.
Bazı bankalar öncelikle ana paradan mahsup yapsa da bu yasal olarak zorunluluk değil. Dolayısıyla sizin
maaşınıza sözgelimi 5.000.000.000.TL ‘lik borç için haciz konuldu ise bu kesintiler tamamlandıktan
sonra , banka bunları önce faize sayıp kalan için yeniden “ek haciz yazısı “ yazabilir.

c) Son durum bankanın talep edebileceği asıl alacak miktarı , sizin kullandığınız , bankadan aldığınız asıl
para değil , hesabın kat edildiği tarihteki ana para ile bu tarihe kadar işleyen faizlerdir.Bu konu görev
alanına giren ilgili Yargıtay Dairesi’nin görüşleri de bu doğrultudadır.

Son olarak önceki cevabımda soruyu size yanıtlarken, alacaklı tarafın banka olduğunu belirtmediğinizden bu durumu dikkate almamıştım. Ancak uygulamada çoğunlukla bankalara karşı açılan menfi tespit davalarında ,mahkemeler çoğunlukla bilirkişi incelemesi (bazen keşif ) yapmaktadır. Bu da şu anlama geliyor : Böyle bir davayı açtığınız takdirde borçlu olmadığını iddia ettiğiniz bir miktara yakın bir parayı bilirkişi ücreti , harç keşif ücreti olarak hazır etmeniz gerekecek.Vekalet ücretini saymıyoruz bile! Özellikle büyük şehirlerde dava takibinin meşakkatli olması , davaların uzun sürede sonuçlanması ve yukarıda yazılı hususları dikkate aldığınızda avukatların konuya neden ilgi duymadığını anlamışsınızdır sanıyorum.
Old 01-11-2004, 09:21   #7
Esen

 
Varsayılan

Konuyla ilgilenen avukat arkadaşlara baştan teşekkür ediyorum.

bir x bankasından kredi kartı sahibiydim.
x tarihinde kartım limit aşımı sebebiyle hizmete kapatıldı.
o ay çok özel bir durumum sebebiyle bankaya ödeme yapamadım.
sonraki ay borcun %70 ni ödedim.
Kalan borç miktarı 550Milyon küsürat.
K.Kartı hala hizmete açılmadı kartla ilgili harcamam yoktur.

Bundan sonraki 9 ay içersinde değişik miktarlarla 1milyar250Milyon ödeme yaptım.
borç hala bitmiyor ?!!!
K.Kartı hala açık değil herhangi bir hizmet almamaktayım.
bu arada temmerrütle ilgili yasa müracaat süresi geçiriliyor.
bir kaç ay sonra hesap kat ediliyor . tekrar 500Milyon civarında borç çıkarılıyor.
banka icraya gidiyor,tarafım itiraz ediyor, itirazla ilgili dava erteleniyor.
Bu yaptığım ödemeler belgelidir bankanında buna itirazı yoktur.

Özetle
bakiye borç 550M bu borca karşılık
9ay içersinde 1250 ödeniyor. sözde kart müşterisiyiz hesap katedilmemiş ama hizmet yok.
hesap katediliyor + 525M daha isteniyor.

Ne yapılabilir yada yapılamaz!?
Old 01-11-2004, 09:34   #8
ragıp

 
Varsayılan

Sayın Esen,
ödemiş olduğunuz paralar, öncelikle faiz ve vergilere mahsup edilmektedir. Bu nedenle büyük olasılıkla ana para olarak borcunuz halen durmaktadır. Bu nedenle hesap kat edilirken bocunuzda bir azalma olmamıştır.
Hesap kat edildiğinde, size ekstre gönderilmiştir. Gönderilmediyse dahi talep edebilirsiniz. Ayrıca, maaşınızdan kesiti yapıldığına göre, ödeme emri de gönderilmiş ve it etmediğiniz için kesinleşmiş olması gerekiyor.
Maalesef, yapabileceğiniz bir şey görünmğyor. Avukat arkadaşlar da bunun için davayı almak istememişlerdir.
Old 30-11-2004, 01:54   #9
Nusret

 
Varsayılan

Esen Hanım/Bey;

Sayın diye hitap etmeyi sevmediğim için bu şekilde hitap etmek istedim; hangisi uyarsa.

Tahmininizde haklısınız. Avukatlar, miktarın küçüklüğünden dolayı pek ilgi göstermemişlerdir. Ama avukatların bu konudaki ilgisizliğine gösterdiğiniz tepkide ise haklı değilsiniz. Siz sanırım avukatların tümünü Vehbi Koç'un torunu sanıyorsunuz, hiç geçim derdi olmayıp avukatlığı hobi olarak yapan birisi gibi. Son 15 yıllık süreçte serbest meslek sahipleri arasında buna avukatların yanısıra doktorlar ve muhasebeciler de dahildir önemli ölçüde bir yoksullaşma yaşandığını bilmeniz gerekir. Bu savımı destekleyecek bir araştırma sonucu size gösteremem, ama hayatın gerçekliği bunu gösteriyor. Belki de bu lafı siz de ilk kez duymuyorsunuz, bilemiyorum.

Ücretler konusunda bir asgari ücret tarifemiz vardır, ama bu mahkemelerin ve icra dairelerinin alacaklı veya kazanan tarafın vekiline ödemesi gereken ücreti gösterir (aslında avukata bir tür katkı mahiyetindedir ve bunun ücret niteliği konusunda doktrinde tartışma da vardır). Ama asıl ücret müvekkilin vekiline aralarındaki sözleşme gereği ödeyeceği paradır. Bunun miktarı konusunda İstanbul Barosu'nun "Tavsiye Niteliğinde Asgari Ücret Tablosu" adıyla 6 ayda bir yayınladığı ücret çizelgesi vardır. Bu çizelge Baromuzun İnternet sitesinde de bulunmaktadır. Oraya bakabilirsiniz. Sizin olayınızda alacağınız paranın tümü o rakamı karşılayamayacaktır. Ama bir de şu kural var: Vekalet ücreti dava konusunun yanlış hatırlamıyorsam %25'ini geçemez. Ama öte yandan sulh hukuk mahkemelerinde asgari ücret 200 milyon, asliye hukuklarda 300 milyondan az olamaz vs. vs. Gördüğünüz gibi ücret konusu bile ne kadar karmaşık.

Bir de, kusura bakmayın ama şunu sormak istiyorum. Siz bu soruları spor olsun diye, tartışalım diye mi soruyorsunuz, yoksa mevcut bir ihtiyacın ürünü mü bu sorularınız?
Old 30-11-2004, 08:55   #10
Esen

 
Varsayılan

Nusret bey ,
İlginiz için çok teşekkür ederim.
Bey diye hitap edebilirsiniz.
Sayın unvanları konusunda sizinle hem-fikirim.
Gerçek ihtiyaçtan doğmuştur.
Banka galiba, bu ücret paradoksunu bildiği için bu konuda tavizsiz davranıyor.tüketici zarara uğratılıyor.
Şimdi miktarı önemli değil o paranın peşine düşmem sadece adalet kaygısı ile.
Bazı bankalar yüzbinlerce müşterisine aynı yöntemi uyguluyor haksız kazanç elde ediyor.
Dava icraa tetkik merciinde devam ediyor.
ilk duruşmaya kendim girdim,yeni duruşma aralık sonuna ertelendi, haksızlık karşısında dikileblilen iyi bir vekil lazım ama nasıl bulabileceğimi bilmiyorum.

Esenlikler dilerim.
Old 01-12-2004, 15:02   #11
ciril

 
Varsayılan

esen bey,
bankaların bu tür yollarla yüksek kazaçlar elde ettiği konusunda haklısınız adaletsizlik konusunda da ama hesabınız katedilene değin yada ekstrelerinizde faiz miktarları vs bildiriliyor onlar bildirildiğinde niçin bankaya müracaat etmediniz?

davanın alınmak istenmemesi konusuna gelince genel yaklaşım hep bu şekilde başlar hakkımı arayacağım ne ise yapalım vs vs 600 gibi rakamdan kurtulayım derken kazanma ihtimaliniz olamayan (buarada verdiğiniz bilgiler çerçevesinde) bu tür bir davada yaklaşık bu kadarda masraf yaparsınız mahkeme süresince bu parada artmaya devam eder derken 2 milyar gibi bir para ödeyerek bu işten kurtulursunuz
sonuç lütfen kendinize alınmayın ama avukat davayı küçük buldu beni sattı vs vs halbuki alakası yok işimiz gereği 1 liralık iştede 1 trilyonluk iştede prosedür aynı, aynı şekilde dilekçe yazmak için saatler verir bir duruşmaya girebilmek için yarım gün bekleriz ve üzerine bir sürü söz işitmekte bize düşer 150-200 milyon için hem bu şekilde isminizi satarmısınız hemde en az 5 gününüzü harcarmısınız
sorun bu meslek itibarı ile ismimizi korumak zorundayız nasıl bir ayakkabı alıyorsanız bizdede satın aldığınız bilgi rakam hiç önemli değil önemli olan harcanan emek ama bedel ödemeye gelince herkes kaçıyor elbette bu Türkiye'nin ekonomik koşullarından da kaynaklanıyor.
ama lütfen kendinizi koyup düşünün davayı kaybetme ihtimaliniz yüksek,müvekkilin beklediği alacakken cebinden 4 misli bir rakam çıkacak ve bu arad siz bir fiil adliyeye gidip gelmek duruşma beklemek, dilekçe yazmak vs için bir fiil 5 gününüzü harcayacaksınız üzerine davayı sanki şahsınız kaybetmiş gibi değerlendirilip ( oysa yasa uygulamasının en adil şekilde yapılmasını sağlamaya yöneliktir hukuk, biz dava kazanıp kaybetmeyiz yasanın en doğru uygulanmasını temin etmede taraf olarak rol alırız) prestij kaybedeceksiniz ve üzerine 200 milyon gibi bir bedel alacaksınız kolay gelsin
 


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
menfi tespit davası av.asen öznur Meslektaşların Soruları 12 02-03-2009 09:49
içtihat- Menfi Tespit davası Av.Ceylan Pala Karadağ Tüketicinin Korunması Hukuku Çalışma Grubu 0 21-11-2006 14:48


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03831291 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.