Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kira alacağı ve tahliye talebi

Yanıt
Old 10-03-2009, 20:39   #1
Sayın avukatım

 
Varsayılan kira alacağı ve tahliye talebi

Merhaba;
müvekkillerin murisi (babaları) tarafından 1996 yılında yapılmış olan ve hala devam eden kira sözleşmesi mevcut. Kiracının 2006 2007 ve 2008 yıllarından değişik aylara ilişkin ödemediği kiralar bulunmakta.Veraset ilamına dayanarak müvekkillerin kiracı aleyhine örnek no:13 e göre takip yapabilmeleri mümkün mü?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler..
Old 11-03-2009, 12:15   #2
fozyilmaz

 
Varsayılan

dosyaya veraset ilamı da eklendiği takdirde kiracı-borçlu aleyhine no 13 e göre takip yapılarak haciz ve mecurdan tahliyesinin sağlanabileceğini düşünmekteyim.
Old 11-03-2009, 14:11   #3
FYLOZOF

 
Varsayılan

Değerli arkadaşım, öncelikle noterden, birikmiş kira alacaklarına ilşkin bir ihtarname göndermenizi, belirtilen süre içinde ödemezse, BK 260 maddesi gereğince, temmerüüt nedeniyle hem, kira alacağı, hemde tahliye talepli dava açabilirsniz.
Old 11-03-2009, 15:00   #4
Sayın avukatım

 
Varsayılan

sayın Alper Uysal cevabınızdan anladığım kadarı ile mirasçılar için 13 örnek yoluyla değil de 7 örnek (adi takip) yoluyla takip açabiliyor(Yanlış anladı isem lütfen düzeltin)Bildiğim kadarı ile icra yoluyla gönderilen ödeme emri ile de kiracı temerrüde düşüyor.Bu nedenle ben örnek 13 ile hem temerrüt nedeniyle tahliye talep etmeyi düşünmüştüm.
Old 11-03-2009, 19:59   #5
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Alper UYSAL
kiracı belırtılmiş olan süre içinde borcu ödemez ise kira aktini tek taraflı olarak fesh edin(bu durumda tahliye davası açmanız dahi gerekmicektir).

Nasıl yani? Mecuru nasıl boşaltacaksınız?
Old 11-03-2009, 20:13   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Sayın avukatım
Merhaba;
müvekkillerin murisi (babaları) tarafından 1996 yılında yapılmış olan ve hala devam eden kira sözleşmesi mevcut. Kiracının 2006 2007 ve 2008 yıllarından değişik aylara ilişkin ödemediği kiralar bulunmakta.Veraset ilamına dayanarak müvekkillerin kiracı aleyhine örnek no:13 e göre takip yapabilmeleri mümkün mü?
Cevaplar için şimdiden teşekkürler..

Mirasçılar, hep birlikte hareket etmek kaydıyla murisin terekesindeki hak ve alacakları talep edip, kullanabilirler. Bu kapsamda mirasçılar, murisin terekesindeki mecur bakımından (murisin) kiracısından da geçmiş dönem kira bedellerini talep edebilirler.

Bildiğiniz gibi kira borcunun gününde ödenmemesi halinde, kiracıya BK.260. madde hükmü şartlarını taşıyan ihtar çekerek, kiracıyı temerrüde düşürmeniz mümkündür. Bu ihtarın içeriğinde mutlaka, Ödenmeyen kira bedeli ve/veya bedelleri açık bir şekilde talep edilmeli, 30 gün süre verilmeli ve süre içinde borç ödenmediği takdirde Akdin feshi suretiyle tahliye davası ikame edileceği ihtar edilmiş olmalıdır.

İhtar çekmek yerine aynı işlemi icra müdürlüğü kanalıyla icra takibi yaparak da sağlayabilirsiniz. İcra müdürlüğünde eskiden 51. örnek dediğimiz (Şimdiki yeni numarasına bakmam lazım) ödeme emrini göderebiliriniz.

Kiracı, verilen 30 günlük süre içinde borcunu tam olarak ödemez ise, icra takibi yapmışsanız icra hakimliğinden, Noterden ihtar yolunu tercih etmişseniz Sulh hukuk hakimliğinden, Akdin feshi suretiyle tahliyesini isteyebilirsiniz.

BK.260. maddeyi okumanız hata yapmamanızı sağlar.
Old 11-03-2009, 22:41   #8
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Alper UYSAL
Av. cengiz aladağ ben bu yolu denedım tabıkı ve akdı tek taraflı fesh ettıgımı noter aracılıgı ile kıracıya bildirince kiraci kıralanı bboşalttı tahlıye davası dahı acmadım.Benım anlamadıgım benım yazmış oldugum bu yol bk da var sız neden şaşırdınız beyefendı?? kusurabakmayın kanunu ben yazmdım. sadece kanunda yazanı yazdım

Biraz ayrıntılarını anlatır mısınız? Örneğin kiralanan ne idi? Kira süresi, kiracı kiralananı kendiliğinden boşaltmasa ne davası açacağınız gibi...
Old 11-03-2009, 22:44   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Alper UYSAL
neye şaşırdınız sayın meslektaşım?Alıntı:
Alıntı:
Av.Alper UYSAL
haksız işgale dayanmak suretıyle dava acarsınız

Sayın meslektaşım,

Sanıyorum şunu demek istiyor:

Kira akdi varken, sizin akdi fesh ettim demenizle akit kendiliğinden feshedilmiş olmuyor. Mahkemenin bu konuda karar verip, kiracının temerrüde düştüğünü belirleyip, sizin fesih beyanınızın da haklı olduğuna - akdin feshi ile kiracının tahliyesine- hükmetmesi gerekiyor. Bu itibarla, akdin feshine yönelik beyanınız karşı tarafa ulaştığında kiracı tahliye etmezse sizin mahkemeye başvurmanız gerekir. Bunun dışında şaşırtıyorunuz dediği husus, kira akdi varken işgalin söz konusu olmamasıdır.

Sanıyorum dikkatsizliğinize geldi.
Old 11-03-2009, 23:42   #10
Admin

 
Varsayılan

Sayın Av.Alper UYSAL'ın 9 nolu mesajında belirttiği görüşüne katılma imkanı bulamıyorum. Olayımızdaki taşınmazın 6570 sayılı yasaya tabi olduğu inancındayım ve hal böyleyse kiralayanın tek taraflı fesih ile sözleşmeyi sonlandırması veya kiracıyı herhangi bir gerekçeyle fuzuli şagil sayması mümkün değildir. Bu nedenle böyle bir ihtar çekilmesinden sonra dahi bu gerekçeyle açılacak bir tahliye davası da reddedilecektir kanaatindeyim.

Öte yandan Sayın Uysal'ın 6 nolu mesajına katılıyorum, zira bu mesajda belirtilen ihtarın BK.260'a atfen çekilecek bir ihtar olduğunu düşünüyorum, bu durumda da borç ödenmezse 30 gün sonunda tahliyenin mahkemeden istenmesi mümkün olabilecektir.

Ancak sanırım bir de 2006 ve 2007 dönemindeki kira borçları istenebilir mi diye de düşünmemiz gerekiyor. Hafızam beni yanıltıyor da olabilir ancak sanırım Yargıtay'ın kira sözleşmesinin üzerinden bir tam dönem geçtikten sonra daha eski yıllara ilişkin kira borcunun istenemeyeceğine dair bir içtihatı vardı?

Not : Lütfen konuyu karşılıklı fikirlere saygı duyarak ve üslubu sertleştirmeden konuşalım, bu nitelikte olmayan mesajları forumdan kaldırdım. Herkese anlayışı için şimdiden teşekkür ederim!
Old 12-03-2009, 00:52   #11
Kerem Özgündüz

 
Varsayılan Merhaba

Konu Zonguldak olunca ben biraz daha heycanlanırım
Murislerin kendileri veya vekilleri tarafından veraset ilamı da ibrazla 13 örnek icra takibi Yapılabilir
Ben orda 10 sene 3,icra müdürlüğü yaptım.Tanıyan tanımayan dostlara selam
Kerem Özgündüz
Old 13-03-2009, 17:09   #12
esener

 
Varsayılan

konusu taşınmazla ilgili dava ve takibe tüm iştirakçilerin katılması muvafakat etmesi gerekir. Mirasçılılar arasında zorunlu dava ve takip arkadaşlığı vardır. ilk kira dönemi için istenebilecek kira söz. kiradır diğer yıllarr için taraflar arasında anlaşma varsa buna göre istenir.yeni dönem için taraflar arasında anlaşma yoksa kiralayan önceki dönemdeki kira bedeli üzerinden ilamsız tahliye takibi yapabilir ve yeni daönem için kira farkı isteme hakkını saklı tutar.kiralayan kendi belirlediği yeni dönem kira farkını ekleyerek yeni bir kira bedeli üzerinden ilamsız tahliye takibi yaparsa ve kiracı yeni dönem için istenen kira farkına açıkça itiraz eder ve itiraz etmediği kirayıda öderse kiracının itirazın kaldırılmasına ve tahliyesine karar verilemez. ayrıca kiralanan işyeri ise takip talebinde net kirayı talep edebilir ve takip talebinde hangi aylar olduğu belirtilmelidir.Kısaca 13 örnek bana göre bu şekilde gönderilebilinir.en kısa yoluda tahliyenin örnek 13 oluyor
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Tahliye davasından sonraki kira alacağı Av.H.AtılAyaydın Meslektaşların Soruları 8 17-03-2011 14:36
sözlü kira sözleşmesi,kira alacağı,kira bedelinin tespiti Av.Doğuhan Meslektaşların Soruları 14 18-12-2008 16:33
Haczedilmiş kira alacağı tahliye sorunu sailor1981 Meslektaşların Soruları 4 16-12-2008 22:39
Yazılı kira sözleşmesi olmaması hali ve Yeni Malikin Tahliye Talebi nefise Meslektaşların Soruları 5 17-09-2008 12:53
senede bağlanmış kira alacağı ve tahliye av.mustafa.ozdemir Meslektaşların Soruları 2 08-06-2008 21:30


THS Sunucusu bu sayfayı 0,11229992 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.