Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ortaklığın giderilmesi davasında önalım hakkı

Yanıt
Old 30-01-2009, 11:22   #1
TRINITY

 
Varsayılan Ortaklığın giderilmesi davasında önalım hakkı

Sayın Meslektaşlarım,
Müvekkilin kardeşi yarı yarıya hissedar olduğu taşınmaz ve babadan kalma iki taşınmaz için ortaklığın satış yoluyla giderilmesi için dava açmıştır. Babadan kalan taşınmazlardan da imar geçince belediyeden dop paylarını dava açan kardeş satın almıştır. Yani babadan intikal eden taşınmazlarda da davacı kardeşin hissesi vardır. Bulduğum bir Yargıtay kararında böyle durumlarda hem paylı mülkiyet hem de elbirliği mülkiyeti hakkındaki hükümlerin uygulanacağından bahsetmektedir. Taraflar 4 kardeş olup, aynen taksim yoluyla ortaklığın giderilmesine çalışacağım. Fakat satış yoluyla ortaklığın giderilmesine karar verilirse babadan kalan yerlerde müstakil hissesi bulunan davacı kardeşin önalım hakkı var mıdır? Davacının bu yerlerde hissedar olması aynen taksimi zorlaştırır mı?
Saygılar...
Old 30-01-2009, 12:35   #2
sadeceinci

 
Varsayılan

Satış yoluyla ortaklığın giderilmesi davası sonucunda gayrimenkul açık arttırma suretiyle satışa sunulacak ve önalım hakkı bir şey ifade etmeyecektir. Yalnızca müvekkiliniz hissesi oranına tekabül eden miktardan, KDV sinden alım satım vs bedellerden muaf olacak yalnızca teklif ettiği kısımdan kendi hissesine düşen oran çıkarıldıktan sonra bakiye kalan meblağı ödeyerek taşınmazın yeni ve tam maliki olacaktır.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Takip Edilen Ortaklığın Giderilmesi Davasında Azil Halinde Talep Edilecek Vek. Üct. ebrus Avukatlık Hukuku Çalışma Grubu 33 13-03-2018 15:43
Ortaklığın giderilmesi davasında satış süreci Koray Ö. Meslektaşların Soruları 4 11-02-2015 22:58
ortaklığın giderilmesi davasında yetkili mahkeme denizyldz_84 Meslektaşların Soruları 3 21-12-2008 17:32
Ortaklığın Giderilmesi,İntifa Hakkı! Avukat Canip Kazan Meslektaşların Soruları 1 28-03-2007 23:11
Ortaklığın giderilmesi davasında müdahale avukat1980 Meslektaşların Soruları 4 03-12-2006 18:02


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02575493 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.