Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

haksız fesih ve işe dön ihtarı

Yanıt
Old 28-01-2009, 17:13   #1
Açığma kün

 
Varsayılan haksız fesih ve işe dön ihtarı

Sayın meslektaşlarım,

Müvekkilim 2,5 yıldan beri çalışmakta olduğu şirkette ücret olarak 6 ayda bir çift maaş almaktadır. (Haziran ve aralık maaşları ile birlikte). Bu ay başında maaş ödemeleri sırasında kendisine yanlızca 1 aylık maaş veriliyor ve akabinde 2. maaşın ödenmeyeceği söyleniyor. Müvekkil ısrarını sürdürünce ise iş akdi feshediliyor. İşverene çekilen ihtarnamede belirtilen alacaklar müvekkile ödenmediği gibi, işten çıkarılmasından 15 gün sonra (ihtarnamenin tebliğinden sonra) işe dön ihtarı yapıldı. Çıkışı sigortaya da bildirilmemiş tabii ki. Müvekkil işe dönmedi, ihbar tazminatınıda içeren bir dava ikame ettik. Kafama takılan geri dön ihtarına uymayan müvekkil ihbar tazminatına hak kazanamayacak mıdır?
Old 29-01-2009, 00:45   #2
korayoz

 
Varsayılan

Fesih beyanı tek taraflı olarak geri alınamaz. Bu sebeble kıdem ve ihbar tazminatlarını isteyebilirsiniz.
Old 29-01-2009, 18:48   #3
Adli Tip

 
Varsayılan

Sayın korayoz'ün yerinde cavabına ilaveten:

Alıntı:
Çalışma koşullarında değişiklik ve iş sözleşmesinin feshi

MADDE 22. - İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. İşçi değişiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse, işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir. İşçi bu durumda 17 ila 21 inci madde hükümlerine göre dava açabilir.

Taraflar aralarında anlaşarak çalışma koşullarını her zaman değiştirebilir. Çalışma koşullarında değişiklik geçmişe etkili olarak yürürlüğe konulamaz.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
kooperatif aidat ihtarı Av. İbrahim YİĞİT Meslektaşların Soruları 9 22-02-2012 10:25
Terk nedeniyle eve dön ihtarı Hak ve Nisfet Meslektaşların Soruları 1 18-01-2009 19:39
haksız fesih özzkan Meslektaşların Soruları 4 19-11-2008 12:01
haksız fesih avnihal Meslektaşların Soruları 1 20-05-2008 16:03
işverenin haksız fesih halleri ıhlara Hukuk Soruları Arşivi 3 25-01-2007 14:02


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02789807 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.