Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira Sözleşmesi- Borçlar Kanunu- Önemli

Yanıt
Old 22-01-2009, 11:32   #1
justicewarior

 
Mutsuz Kira Sözleşmesi- Borçlar Kanunu- Önemli

merhablar değerli meslektaşlarım ;

Müvekkilim Boş arsalarını BİRİNCİ firmaya 10 yıllığına Hipermarket işletmeciliği yapsın diye kiraya vermiş. Kira kontratında yerin BOŞ yani ARSA olarak kiraya verildiği ve üzerine kurulacak Hipermarket binasının PREFABRİK olacağı belirtilmiş durumdadır. BİRİNCİ firma prefabrik binayı yaptı ama bu işi beceremeyeceğini düşünüp İKİNCİ firmaya alt kiracı olarak kiraya vermek istediğini belirtti. Bizden bunun için muvafakatname istedi. Bizde verdik. Şimdi yerde İKİNCİ firmanın hipermarketi var. Birinci firma ile yaptığımız kira sözleşmesi 31.12.2008 de bitti. Son maddesinde de kiranın uzatılmayacağı yazılı. Ayrıca 1,5 ay önceden kirayı uzatmayacağımı BİRİNCİ firmaya ihtarname ile bildirdim.

Şimdi İKİNCİ firma hala faaliyetine devam etmekte. Müvekilimde de BİRİNCİ firmaya kiraya vermek istemiyor.Müvekkilim İKİNCİ firmaya demiş ki - ya benimle kira sözleşmesi yap ya da tahliye davası açacağım. Ama hiç birine yanaşmıyormuş. BİRİNCİ firmadan bizimle kira sözleşmesi yapmak için yetki alın diyor. Ne yetkisi benim onlarla işim bitti. müvekkilimde bunun üzerine Siz benim onlara para yedirmemimi istiyorsunuz dedim. Sorularım Şunlar :

1. Benim 1. firma ile işim bittimi. Çünki yeri boş arsa olarak verdim. Ve bu durumda borçlar kanununa girdiğini düşünüyorum. Doğru mu düşünüyorum ?

2. Eğer tahliye davası açacaksam İKİNCİ firmaya mı açacağım ? Çünki yerde fiziki olarak işletmesi olan İKİNCİ firma.

3.müvekkilim ihtarnamemi birinciye zamanında çekmiş ve uzatmayacağımı bildirmiş. Ve 31. 12.2008 de de sözleşmemiz bittiğine göre BİRİNCİYA dava açmam doğru olur mu ? Ayrıca BİRİNCİ kiracı su anda orda bi işletmesi yok neyini tahliye etmeye calışacağım. ?Yani birinciye tahliye davası açmam doğru olur mu hangi sebebple...?


4. Değerli görüşleriniz yargıtay kararları ile destekleyip açıklarsanız sevinirim...


Saygılar....
Old 22-01-2009, 12:14   #2
Av.Serkan Küçükkuru

 
Varsayılan

kira aktinde alt kiraya ilşkin hüküm varmıdır ya
da verilen muvafakat yazılımıdır.buna göre verilecek cevapların değişeceğini düşünüyorum
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
sözlü kira sözleşmesi,kira alacağı,kira bedelinin tespiti Av.Doğuhan Meslektaşların Soruları 14 18-12-2008 16:33
borçlar kanunu madde 168 nyd Meslektaşların Soruları 3 24-07-2008 10:52
Kira sözleşmesi olmaması nhedeniyle kira tesp. davasında kira başlangıç tarihi sorunu Av. Mehmet Söylemez Meslektaşların Soruları 1 14-11-2007 11:12
borçlar kanunu - karayolları trafik kanunu - Zamanaşımı GaLaxY Hukuk Soruları 7 16-07-2007 16:16


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08089805 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.