Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

İcra İnkar Tazminatının İlamlı Takibe Konu Edilmesi Zorunluluğu !!

Yanıt
Old 21-01-2009, 17:09   #1
Emin Cihan UYSAL

 
Varsayılan İcra İnkar Tazminatının İlamlı Takibe Konu Edilmesi Zorunluluğu !!

Merhaba,

Bildiğim kadarıyla itirazın iptali davasının kabulü sonunda hükmedilen icra inkar (kötüniyet) tazminatı, varolan ve devam edecek olan ilamsız takipte, ilamın ibrazı ile istenebiliyor. Ancak bazı icra müdürlerinin ayrı bir ilamlı takip açılarak icra inkar tazminatının istenebileceğini kendilerinin işlem yapmayacaklarını duydum.

Bu durumda, şüphesiz şikayet yolu açıktır.

Ancak ben siz değerli üyelerden, icra inkar tazminatının varolan takip üzerinden devam edilebileceğini kanıtlayan bir yargıtay kararı paylaşmanızı rica ediyorum. Bilgi edinmek istediğim husus budur.

Şu değildir: İcra inkar tazminatının ilamlı icra ile istenebileceği bir yargıtay kararı istemiyorum.

Bana bu hususta yardımcı olursanız çok sevinirim. Son olarak eklemek istediğim; uygulamada, bazı icra müdürlerinin yasaların mantığını kavramakta zorlandığı tespitim çok da haksız olmasa gerek.

Sürçi lisanım varsa affola.

İyi çalışmalar..
Old 21-01-2009, 21:08   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Mutlu umarım budur,

T.C. YARGITAY
12.Hukuk Dairesi

Esas: 2003/19332
Karar: 2003/21216
Karar Tarihi: 30.10.2003

ÖZET: İtirazın iptali ilamında hükmedilen yargılama gideri icra inkar tazminatı ve vekalet ücreti ile ilgili olarak aynı dosya üzerine takip yapılabileceği gibi örnek:53 gönderilmek suretiyle bu kalemlere ilişkin ayrıca takip de yapılabilir. Merciice itirazın kısmen kabulüne karar vermek gerekirken ilamların icrası yolu ile takibin yukarıda açıklanan ilkelere aykırı olarak tümden iptaline karar verilmesi isabetsizdir.

(2004 S. K. m. 67)

Dava: Yukarıda tarih ve numarası yazılı mercii kararının müddeti içinde temyizen tetkikinin alacaklı vekilince istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:

Karar: Kural olarak genel haciz yolu ile yapılan takipte borçlunun itirazının iptaline ilişkin Asliye Hukuk Mahkemesinden alınan kararın asıl takip dosyasına ibraz ile itirazın iptaline karar verilen miktar üzerinden alacaklının takibine devam olanağı sağlamasıdır.

Bu nedenle ilk takipten feragat edilmediği sürece alacaklı itirazın iptali ile ilgili ilama dayanarak yeniden ilamların icrası yolu ile takip yapmasına yasal imkan bulunmadığından Merciin bu yöne ilişkin şikayeti kabulü yerinde ise de itirazın iptali ilamında hükmedilen yargılama gideri icra inkar tazminatı ve vekalet ücreti ile ilgili olarak aynı dosya üzerine takip yapılabileceği gibi örnek:53 gönderilmek suretiyle bu kalemlere ilişkin ayrıca takip de yapılabilir. Merciice itirazın kısmen kabulüne karar vermek gerekirken ilamların icrası yolu ile takibin yukarıda açıklanan ilkelere aykırı olarak tümden iptaline karar verilmesi isabetsizdir.

Sonuç: Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kısmen kabulü ile mercii kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK. 366 ve HUMK. nun 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, 30.10.2003 gününde oybirliği ile karar verildi.(¤¤)

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları

Saygılar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Vergi Mahkemesi Kararı/ Vekalet Ücreti Kesinleşmeden İlamlı Takibe Konu Edilebilir Mi Av.Mine Alagaç Meslektaşların Soruları 10 05-07-2012 10:50
Cezai Şartın İcra Takibine Konu Edilmesi Av.Turan Meslektaşların Soruları 17 07-10-2011 11:56
çek tazminatının ilamsız icraya konu edilmesi hırs Meslektaşların Soruları 5 10-07-2008 19:16
İcra İnkar Tazminatının tehiri avegunduz Meslektaşların Soruları 12 06-06-2008 17:50
Yargıtay Kararı- İcra İnkar Tazminatının Yargılamanın Her Safhasında İstenebilmesi Pınar Meslektaşların Soruları 6 16-05-2008 10:27


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02911711 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.