Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

HÜkmÜn AÇiklanmasinin Gerİ Birakilmasi.

Yanıt
Old 07-01-2009, 13:44   #1
MİRZA

 
Varsayılan HÜkmÜn AÇiklanmasinin Gerİ Birakilmasi.

sevgili arkadaşlar.yüz kızartıcı bir suçtan yargılanıp hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilen kişi memur,yada avukat ise bu yaptırımın sonucu ne olur.memuriyete ya da avukatlığa engel bir hal ortaya çıkar mı,bu suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı memuriyete yada avukatlığa engel olur mu?
şimdiden herkeze teşekkürler.
Old 07-01-2009, 14:30   #2
Av.Y.Selim ÜSTÜN

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım hükmün açıklanması geri bırakılmış ise bu durumun sanığın medeni haklarına hiç bir etkisi olmaz. Mesleğinede etkisi olmaz. Çünkü bu durumda açıklanmış bir hüküm bulunmamaktadır .Sadece mahkeme, şahsa belli bir süre içerisinde bu tür bir suç işlediği taktirde alacağı cezayı ihtar etmektedir. Bu yüzden, hükmün açıklanması geri bırakıldıysa, hükmün içeriği temyize tabi değildir; sadece usuli kısımlar itiraza tabidir. Netice olarak aslında kurulmuş hüküm sadece hükmün açıklanmasının geri bırakıldığı kısmıdır. Onun dışında teknik olarak ortada bir karar bulunmadığından hiç bir mesleki etkisi bulunmaz. Saygılarımla.
Old 05-11-2009, 16:16   #3
avkaanisildas

 
Varsayılan

ankara barosu böyle bir durumda bir meslektaşımızı avukatlıktan men cezasıyla cezalandırdı.işin ilginç tarafı ceza davasınde ceza önce ertelenmişti. ozaman baro avukatlığa engel değildi demişti.sonra yargıtay cezayı bozdu. mahkeme HAGB verdi. şimdi ise baro men cezası veriyor.baroya göre erteleme daha lehe bir durummuş...???
Old 06-11-2009, 00:02   #4
Av.Erkan Şenses

 
Varsayılan

Avukatlıktan men cezası bir disiplin cezasıdır ve Avukatlık Kanunu'ndaki avukatlığa engel durumlara dayanarak verilen bir karar değildir kanımca. Bu durumda meslektaşımıza kararı idari yargıya götürmek kalıyor. Biliyorsunuz ceza yargılamasında beraat etmek de disiplin soruşturmasına engel değildir.
Old 06-11-2009, 15:59   #5
gülnihal çevik

 
Varsayılan

ruhsatsız silah taşımak / bulundurmaktan alınan ceza hukmun açıklanmasının geri bırakılmasına tabi oldu.
bu kişi ruhsatlı silah almak istiyor. engel hal teşkil eder mi?
Old 06-11-2009, 17:08   #6
üye31284

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan gülnihal çevik
ruhsatsız silah taşımak / bulundurmaktan alınan ceza hukmun açıklanmasının geri bırakılmasına tabi oldu.
bu kişi ruhsatlı silah almak istiyor. engel hal teşkil eder mi?Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin mahkemece verilen karar üzerine sanık 5 yıl süre ile denetim süresine tabi tutulur ve bu süre boyunca kasıtlı bir suç işlenmez ise ilk alınan mahkemedeki karar düşer.

Ruhsatsız silahtan mahkum olunsa ve hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilirse sanık henüz hüküm giymediğinden bu durum silah rusatı almaya mani olmaz. Zira sanık 5 yıl boyunca denetim altındadır ve sabıkasızdır.

5 yıl sonunda kararın düştüğüne dair kararı götürürse ruhsat almasında sorun olmaz, tabi sadece bulundurma/taşıma varsa başka suça aracı değilse silah.

6136 Yönetmeliğinde kesinleşmiş mahkumiyet kararlarından bahsedilir, hükmün açıklanması kesinleşmiş mahkumiyet kararı değildir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
HÜkmÜn AÇiklanmasinin Gerİ Birakilmasi. av.fundasin Meslektaşların Soruları 4 23-10-2008 11:36
HÜkmÜn AÇiklanmasinin Gerİ Birakilmasinin SonuÇlari Avukat Neslihan Meslektaşların Soruları 1 16-04-2008 13:26
Avukatlik Sinavi Gerİ Gelİyor! Av. M. Yasir Bağce Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi 3 24-09-2007 11:25


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03069901 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.