Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Toplu İş Sözleşmesi ve Bayram İkramiyesi hesabı

Yanıt
Old 14-12-2008, 00:09   #1
orhan üçyıldız

 
Varsayılan Toplu İş Sözleşmesi ve Bayram İkramiyesi hesabı

Toplu İş Sözleşmesi gereği yılda 60 günlük ücret ödeneceği bunun da 2 ayrı taksitte ödeneceği hüküm altına alınmış.2.ödemeden evvel işten ayrılan işçi için kıstelyevm hesabı nasıl yapılır.Ayrıca 1.taksitte aldığı ücret mahsub edilir mi?Ayrıca ücrete uygulanan tüm yasal kesintisiler yapılacak mı .
Sayın meslektaşlarımdan, bu konu ile ilgili bilgilerini benimle paylaşmalarını diliyorum.Teşekkür ederim
Old 14-12-2008, 16:39   #2
agumusay

 
Varsayılan

Sayın Orhan Üçyıldız,
Sorunuzdan TİS gereği ödenecek olan "ücret"in ne ücreti olduğu, örneğin "yılda 60 günlük ücreti tutarında bayram harçlığı mı", "ikramiye mi" olduğu anlaşılmıyor. Uygulamada 6772 sayılı İlave Tediyelerle ilgili kanunun 4 üncü maddesi gereğince işçinin yıl sonuna kadar çalışacağı kabul edilerek ödeme yapılmakta olup, buna göre örneğin yılın ilk yarısında ayrılan işçiye, orantı yolu ile yıl sonuna kadar çalışacağı farzedilerek ödeme yapılmaktadır. Sorunuzun içeriğini biraz daha açarsanız yardımcı olmaya çalışırım.
Old 14-12-2008, 23:20   #3
orhan üçyıldız

 
Varsayılan

sayın agamusay,toplu iş sözleşmesinde yılda 60 günlük ücret tutarında ikramiye ödeneceği ayrıca 6772 sayılı kanun gereği ikramiyeden ayrı olarak ilave tediye ödeneceği hükme bağlanmış,
bu ikramiyeninde kurban ve ramazan bayramlarında ödeneceği hükme bağlanmış.Ancak asıl mesele işçinin işçinin ilk 30 günlük tutar üzerinden ikramiyesini almış olmasına rağmen 2.ödemeden yani bayramından 1 ay evvel işten çıkmış olması,dolayısıyla ilk ödemesini de tüm yıl üzerinden hesap edilen tutara göre almıştır.E bu durumda 60 gün üzerinden yapılan hesaplamalardan çıkan sonuç üzerinden yapılan hesaplamalarda her iki ikramiye için hakkettiği ücret bulunmaktadır.Bu tutardan ise almış olduğu ücreti düştüğümüzde toplam alması gereken ücreti buluyoruz.Ancak davamızda sadece 2.dönem ikramiyesi talep edilmiş ve karşı tarafça mahsub talep edilmemiştir.İşte bu durumda hesabın 30 gün üzerinden yapılması doğrumudur yoksa mahsub talebi olmasa bile bu dikkate alınacakmıdır.
Ayrıca bu ikramiyeden yapılacak yasak kesintiler nelerdir.Ücrete yapılan kesintiler gibi gelir vergisi,işsizlik sigortası işçi payı,işçi sigortası işçi payı,damga vergisi kesintisi yapılacak mı?
İlginiz için teşekkür ederim.
Ayrıca, işçi
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Toplu İş Sözleşmesi sosyal yardım alacağının hesaplanması avktderya Meslektaşların Soruları 2 30-08-2008 10:40
Toplu İş Sözleşmesi ile kazanılmış hakların ihlal edilmesi eliferdogan Meslektaşların Soruları 4 11-02-2008 09:40
memuriyetten mübbeten mahrum edilen memur Emekli İkramiyesi Alabilirmi? Av.Ömer GÖKÇE Meslektaşların Soruları 3 09-11-2007 23:03
Toplu İş Sözleşmesi Av.Demet Meslektaşların Soruları 1 01-12-2006 09:41
Toplu İş Sözleşmesi krizantem Meslektaşların Soruları 4 29-11-2006 17:12


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03171206 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.