Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

SÖzleŞmeden Caymaya Dayali Menfİ Tespİt-Çek İptalİ

Yanıt
Old 04-12-2008, 14:59   #1
tijen

 
Varsayılan SÖzleŞmeden Caymaya Dayali Menfİ Tespİt-Çek İptalİ

Taraflar arasında mal alışverişi üzerine şartları içeren sözleşme düzenlenmiş ve bu alışveriş karşılığı karşı tarafa belirli vadelerle toplam 72.000 ytl.lik 3 adet çek keşide edilip teslim edilmiştir.Çeklere ilişkin bilgiler sözleşmeye yazılmıştır.Taraflar daha sonra sözlü olarak kendi aralarında sözleşmeden caymışlar ve sözleşme asıllarını yırtıp atmışlardır.Ancak diğer taraf çekleri iade etmemiştir.Bu arada çekleri başkasına ciro etmiştir.Çeklerin sahibi bedelsizliğe dayalı menfi tespit davası açmıştır.Sözleşme aslı yırtıldığından elinde sadece sözleşme fotokopisi bulunmaktadır.Bu durumda menfi tespit davasının kazanılma şansı varmıdır, davada sözleşmeden başka hangi delillere dayanabiliriz.Ayrıca ciro yoluyla çekleri alan şahıs icra takibi başlatmış ve kendisine karşıda kötüniyetli olduğu iddiasıyla borca itiraz edilmiştir, bu davada tanıkla ispat mümkünmüdür.Vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.
Old 05-12-2008, 08:32   #2
Av.Abidin MUTLU

 
Varsayılan

Öncelikle çekler 3. bir şahsın eline geçtiği için, lehtarla ilgili def'ilerinizi, 3. kişiye karşı ancak onun kötüniyetli olduğunu ispatlayabilirseniz ileri sürebilirsiniz. Ayrıca, çeklere karşı sadece yazılı bir delille borcun bulunmadığını ispat edebilirsiniz. Elinizdeki fotokopisi bulunan sözleşmeye, karşı taraf herhangi bir itirazda bulunmaz ise delil başlangıcı kabul edilebilir ve tanık dinletebilirsiniz. Ancak karşı tarafça kabul edilmezse, imza incelemesi yapılamayacağından o da bir hüküm ifade etmez. Taraflar tacirse, karşılıklı olarak defterleri incelenebilir. Kayıtlıysa belki bir şeyler çıkabilir.
saygılarımla...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Menfİ Tespİt Davasi Kismİ Olarak AÇilabİlİr Mİ ? concept Meslektaşların Soruları 8 30-01-2015 14:15
Menfİ Tespİt -temİnat nabucadnazar Meslektaşların Soruları 9 21-05-2008 11:35
Bono-menfİ Tespİt empas Meslektaşların Soruları 4 25-11-2007 10:43
Menfİ Tespİt - Bonolarin Tanzİm Tarİhİnden Sonra Yapilan Ödemeler Justinianus Meslektaşların Soruları 1 18-05-2007 10:55
Menfİ Tespİt Davasi ZamanaŞimini Keser Mİ? kum Hukuk Soruları Arşivi 17 29-10-2006 22:36


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02765894 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.