Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşimden fiili olarak ayrıyım kendisi TSK personeli sağlık karnemi ve kimlik kartımı a

Konuyu Kilitleyin
Old 23-10-2008, 14:03   #1
Konuk

Varsayılan Eşimden fiili olarak ayrıyım kendisi TSK personeli sağlık karnemi ve kimlik kartımı a

Ben 2002 yılında evlendim.15 aylık evliliğimde şiddet,aşağılama gibi nedenlerden dolayı ailemin yanına sığındım.(beni evden kovdu ama ispatlayamıyorum)Benim sorunum sağlık karnemi ve kimlik kartımı alamamam.kendisi silahlı kuvvetler personeli ve başka bir ilde görev yapıyor.DURUŞMALARDA BELİRTİYORUZ VERELİM DİYORLAR FAKAT VERMİYORLAR..Gerekli mercileri aradım fakat kimse bana bilgi veremedi.Sağlık sorunlarım var ve özel hastaneye gidebilecek maddi durumum yok.Ne yapabilirim bilmiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.
Old 23-10-2008, 15:46   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk,

Medeni Kanun 169. madde kapsamında, hakimden nüfus cüzdanınız ve sağlık karnenizin tarafınıza iadesi konusunda ara karar verilmesini isteyiniz.

III. Geçici önlemler

Madde 169 - Boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri resen alır.

Eğer, karne ve nüfus cüzdanı kaybolmuş ise, sağlık karnesini ilgili kurumdan (halen evli bulunduğunuzu gösterir nüfus kaydını da ekleyebilirsiniz) ve kimliği de nüfus müdürlüğünden yeniden istemeniz gerekecektir.

Ayrıca, davanızın her aşamasında maddi durumuz iyi olmasa dahi avukat desteğinden yararlanabilirsiniz.

Bulunduğunuz yer Baro'sundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyiniz.İlçede iseniz adliye binaları içindeki adli yardım büroları size yol göstereceklerdir.

Saygı ile.
Old 23-10-2008, 17:01   #3
Konuk

Varsayılan Ufuk bey sağlık karnesiyle ilgili bir sorum daha var

mahkemede bu konuyu dile getirdiğimizde karşı taraf sağlık karnesinden yararlandığımı hastaneye gidip geldiğimi söyledi.Hakim müzekkere yazılmasını istedi.Gatadan ve hava hastanesinden beraber yaşadığımız dönemin dökümanı geldi.Ayrı iken gidemedim ama.bu konuda nasıl bi yol izleyebiliriz.yani karmenden faydalanıyormuşum gibi oldu.yardımcı olursanız sevinirim.
Old 24-10-2008, 08:44   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Fiilen ayrı yaşadağınız tarihlerde hastahaneden yararlanamadığınız belgelenmiş.

Belgeleri dayanak gösterip hakimden karar isteyiniz.

Sonrasında; mahkemenin bağlı bulunduğu barodan kendinize avukat tayin edilmesini de isteyebilirsiniz. Maddi imkansızlığınız olsa da il baroları istenilen belgelerin tamalanması halinde ücretsiz olarak size avukat desteği sunmaktadırlar. Avukat desteği isteyeceğinize dair mahkemeden süre de talep edebilirsiniz.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi