Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

zorla senet imzalattırma

Yanıt
Old 10-10-2008, 10:54   #1
av.h.şahin

 
Rahatsiz zorla senet imzalattırma

Merhabalar arkadaşlar;
Müvekkilime tehdit ve silah zoru ile zorla 5000 Ytl'lik senet imzalatılmış. Sonra bu senet icraya konulmuş. ben senedin iptali için dava açmayı ve şikayette bulunmayı düşünüyorum.Ancak elimde senedin zorla imzalatıldığına dair şahitten başka bir delil yok. Benim sorum bu tür bir olayı hangi vasıtalarla ispatlayabilirim.
Old 10-10-2008, 12:56   #3
halit pamuk

 
Varsayılan

Sayın Aladağ'a katılıyorum, şahit dinletebilir ve aynı zamanda Gasp nedeniyle(TCK.m.148) suç duyurusunda bulanabilirsiniz.
Old 10-10-2008, 18:15   #4
Av.Mehmet_Ali

 
Varsayılan

YARGITAY

19. HUKUK DAİRESİ

E. 2004/8477

K. 2005/1028

T. 10.2.2005

• MENFİ TESBİT TALEBİ ( Takibe Konu Senetlerin Zorla İmzalatıldığı İddiasıyla - Şikayetin Takipsizlikle Sonuçlanmış ve Davacı Tanıklarının da İddiayı Doğrulamamış Olması - Davanın Reddi Gereği )

• SENETLERİN ZORLA İMZALATILDIĞI İDDİASINA DAYALI MENFİ TESBİT TALEBİ ( Savcılığa Yapılan Şikayetin Takipsizlikle Sonuçlanmış ve Davacı Tanıklarının da İddiayı Doğrulamamış Olması - Davanın Reddi Gereği )

• CEZA SORUŞTURMASININ TAKİPSİZLİKLE SONUÇLANMASI VE TANIKLARIN DAVACI İDDİALARINI DOĞRULAMAMASI ( Senetlerin Zorla İmzalatıldığı İddiasına Dayalı Menfi Tesbit Talebinin Reddi Gereği )

2004/m.72

ÖZET : Davacı vekili, davalının müvekkili aleyhine açtığı takibe konu senedin müvekkilinden zor kullanılarak alındığını, müvekkilinin bu konuda şikayette bulunduğunu belirterek takip konusu senetten dolayı müvekkilinin davalıya borçlu olmadığının tespitini ve senedin iptalini talep ve dava etmiştir. Mahkemece, toplanan delillere göre zorla senet imzalatma konusunda yapılan hazırlık soruşturmasının takipsizlikle sonuçlandığı, davacı tanıklarının biri dışında iddiayı doğrulamadıkları, olayı doğrulayan tanığın ise davacının damadı olduğu ve muhtemelen kendi borcuna karşılık davaya konu senedin verilmiş olması nedeniyle beyanlarına itibar edilmediği gerekçesiyle davanın reddine ilişkin verilen kararda isabetsizlik yoktur.
DAVA : Taraflar arasındaki menfi tesbit davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davacı vekilince temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:
KARAR : Davacı vekili, davalının müvekkili aleyhine senede dayalı takip yaptığını, takibe konu senedin müvekkilinden zor kullanılarak alındığını, müvekkilinin bu konuda şikayette bulunduğunu belirterek takip konusu senetten dolayı müvekkilinin davalıya borçlu olmadığının tespitini ve senedin iptalini talep ve dava etmiştir.
Davalı vekili, davayı kabul etmediklerini belirtmiştir.
Mahkemece, toplanan delillere göre zorla senet imzalatma konusunda yapılan hazırlık soruşturmasının takipsizlikle sonuçlandığı, davacı tanıklarının biri dışında iddiayı doğrulamadıkları, olayı doğrulayan tanığın ise davacının damadı olduğu ve muhtemelen kendi borcuna karşılık davaya konu senedin verilmiş olması nedeniyle itibar edilmediği gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiş, hüküm davacı vekilince temyiz edilmiştir.
SONUÇ : Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle gerektirici sebeplere, delillerin takdirinde bir isabetsizlik bulunmamasına göre, davacı vekilinin yerinde görülmeyen bütün temyiz itirazlarının reddiyle usul ve kanuna uygun bulunan hükmün ONANMASINA, aşağıda yazılı onama harcının temyiz edenden alınmasına, 10.2.2005 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 10-10-2008, 19:02   #5
korayoz

 
Varsayılan

Bu şekilde ciddi bir suçun mağduru olan müvekkiliniz senedi imzaladıktan sonra hemen savcılığa başvurmuş mu yoksa senetin icraya verilmesini mi beklemiş ? Tck 148/2 de yağma başlığı altında yer alan ve fail açısından ağır cezayi yaptırımları bulunan bu suça maruz kalan kişinin derhal savcılığa başvurması gerekir. Davanızı ispat açısından da savcılıkça yapılan inceleme çok önemli.
Old 11-10-2008, 14:58   #6
Av.Ali KAYA

 
Varsayılan

Zorla,cebirle senet imzalatmak (yağma)suçu nedeniyle şikayetçi olun.Tanıkların bulunması ve olayın 'özelliği'nden kaynaklı güçlü emareler varsa sanık hakkında mahkumiyet kararı çıkacaktır büyük olasılıkla.Benim elimde böyle bir iş var.Ama henüz Yargıtay aşaması bitmedi.Kolay gelsin.
Old 21-10-2008, 10:37   #7
av.h.şahin

 
Varsayılan

Cevap veren herkese teşekkür ederim. Sayın korayoz müvekkilim savcılığa başvurmamış, ben hem savcılığa başvurmayı hem de menfi tespit davası açmayı düşünüyorum.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Zorla Evlendirme Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 18-03-2008 07:31
zorla senet imzalatılması av.tuğbabal Meslektaşların Soruları 2 20-02-2008 17:04
sıra senet - vadesi gelmemiş senet av.naim Meslektaşların Soruları 1 22-11-2007 17:21
Zorla İstifa İstenmesi sakkan Hukuk Soruları Arşivi 4 29-01-2006 22:03
Zorla Senet Alma güngör yılmaz Hukuk Soruları Arşivi 2 27-02-2002 16:05


THS Sunucusu bu sayfayı 0,10122609 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.