Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

SBS sınavı ile ilgili mağduriyet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-10-2008, 13:33   #1
Vedat74

Varsayılan SBS sınavı ile ilgili mağduriyet

Sayın meslektaşlarım;

Bir müvekkilin orta öğretimde okuyan kızı, seviye belirleme sınavı denen (SBS) sınava hasta olduğu ve bu zaman diliminde hastanede olduğu için katılamamıştır. Katılamadığı için kendisine sınavdan en düşük puan verilmiştir. Velilerden baba hastaneden aldığı sağlık raporuyla ilçe milli eğitim müdürlüğüne gitmiş, ancak bu sınavın bir telafisinin yapılmayacağı söylenmiştir. Bu sınavlardan alınacak puanlara göre ileride üniversite seçebileceği için ileride büyük bir mağduriyeti olacak. Bu nedenle de veli, ilçe milli eğitim müdürlüğüne gönderilmek üzere kızın okuluna bir dilekçe vererek, telafi sınavı yapılmasını ve kızının bu sınava alınmasını ilçe milli eğitim müdürlüğünden talep etmiştir. Bu dilekçenin verilmesinin üzerinden de 50 gün kadar süre geçmiştir. Bu sebeple dava açmak istemekteyiz. Ancak idare hukuku ile ilgili bir tecrubem olmadığından sorularım mevcut;

Öncelikle talebimiz nelerden ibaret olmalı?
Dava ilçe milli eğitim müdürlüğüne karşı mı açılmalı,
Yoksa il m.eğitim müdürlüğü ve bakanlıkta mı hasım gösterilmeli,
İlçe m.eğitim müd. ne verilen dilekçe sizce dava açmak için yeterli mi, il veya bakanlığa da dilekçe ile müracaat gerekli midir?
değişik hallere göre görevli mahkeme idare ya da bölge idarelerden hangisi olur?
Küçük kız adına vekaletnameyi anne-baba birlikte mi vermeli yoksa sadece velilerden birisinin vekaletnamesi yeterlimidir?

İyi çalışmalar dileğiyle....
Old 09-10-2008, 19:02   #2
Themis99

Sayın vedat,
öncelikle vekaletnameyi, velayetten medeni kanun gereğince anne ve baba birlikte verilmelidir.

Hasmınızın ilçe milli eğitim Müdürlüğü (kaymakamlık) olduğunu düşünüyorum, ama eminde olamadım şimdi.SBS'nin önemi düşünüldüğünde Bakanlığa da açılabilir mi acaba ?
Hasımınızı yanlış gösterdiğiniz takdirde idare mahkemesi kendiliğinden hasım düzeltme kararı alarak hasımı doğru belirler.
Burada Bölge idare mahkemesinin görevli olması olası görünmüyor. zira Bölge idare mahkemelerinin görevleri kanunda sayılmıştır.Yinede görev konusunda İYUK'u incelemeniz yararlı olacaktır. İdare mahkemesi yada ilk derece mahkemesi olarak Danıştay 'ın görevi gündeme gelebilir diye düşünüyorum.

Talebiniz konusunda Seviye belirleme sınavlarına ilişkin mevzuatı inceledikten sonra karar vermenizi öneririm .
Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi