Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Haczi Kabil Malı Bulunmayan Limited Şirketten Tahsilat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-09-2008, 13:23   #1
meteora

Varsayılan Haczi Kabil Malı Bulunmayan Limited Şirketten Tahsilat

herkese iyi günler, borçlu limited şirket ve devamlı 'haklarında yalama emri çıkartıp sıkıştırmamı' isteyen müvekkillerim ile başım dertte. şirket adına kayıtlı hiç bir şey yok, karşılıksız çek süresi dolduktan sonra bana geldi çek. o imkan da yok. bir avukat arkadaş müvekkile 'süre dolsada şikayet davası devam eder ve sonraki 6 ay içinde de ödemezse borçluya para cezası çıkar'demiş, tabi müvekkile yok öyle bir şey demek ne mümkün ya yanlış anlamış ya da meslekdaşım yanlış biliyor. olan bana oldu hisse haciz müzekkeresini nereye gönderiyoruz? hali hazırda pratik bir tahsil yolu bilen var mı? Sanki ben tahsil edemiyormuşum gibi bir izlenim oluştu müvekkilde, mal beyanında bulunmama 76Ya göre talep ettim, usulsüz tebligat nedeniyle red edildi
Old 25-09-2008, 13:43   #2
apple pie

Değerli meslektaşım şirketin kayıtlı olduğu Ticaret Ve Sanayi Odası'na veya Ticaret Sicil Müdürlüğü'ne müzekkere yazarak kişilerin şirketteki hissesine haciz koyabilirsiniz. Pratikte yalnızca şirket hissesinin satımı sözkonusu olduğunda hacziniz bir işe yarıyor. Biz bu şekilde bir dosyayı çözmüştük. Ancak sizin olayınızda ( şayet aynı konu için soruyorsanız) borçlu zaten şirket olduğundan hisse haczi mümkün olmayacaktır. Umarım yardımcı olmuşumdur. İyi çalışmalar......
Old 25-09-2008, 13:52   #3
üye18332

Sayın Meteora;

Borçlu şirket olması sebebiyle Apple Pie ın da dediği gibi hisse haczi yapamazsınız...Ama elinizdeki çeklerden ilgili bankaya yazarak (takip açarak) adres istetebilir,yine ticaret sicilden adres telefon ve şirket ortakları bilgisi isteyebilir,trafik tescile yazabilirsiniz...
Yapılacak şey herhangi bir malvarlığına ya da şirket ortaklarına ulaşmak.Şirket ortaklarına ulaşarak ödeme yapmalarını sağlayabilirsiniz belki...

Saygılarımla,
Old 25-09-2008, 14:42   #4
av.murat kılıç

Burda bir yol daha var. 35e göre tebligat yapıp Takibi kesinleştirdiniz diyelim. Hatta 2 yol var.

1-) Şirketin tescilli olduğu örneğin Batman Ticaret sicil müdürlüğü'ne haciz/takyidat bildirimi isimli müzekkere gönderiyosunuz icra dosyasından. Bu şirket siciline işliyor. Ve bu sicilde kaldığı müddetçe şirket tasfiye edilemiyor. Ancak iflasını isteyebiliyor. İflasını isterse de şirket ortakları müflis oluyor ve bazı haklardan mahrum oluyorlar. Örneğin avukatlar müflis olurlarsa bildiğim kadarı ile avukatlık yapamıyor.

2-)Yine takibi kesinleştirin, sonra şirketin ticaret odasında görülen adresine hacize gidin. HAcizde şirketi bulamazsanız ve/veya hacize kabil mal yoktur diye yazdırıp, Sonra i.i.k. 44 ve i.i.k. 337/A ya göre ticareti terkten şirket ortaklarına dava açın. Burdan ceza çıkmasının da şartları var tabi.

Selamlar..
Old 25-09-2008, 15:19   #5
meteora

çabuk cevap gelmiş teşekkür ederim. usulsüz tebliğ nedeniyle mi 'takibi kesinleştir' dediniz anlayamadım. yeniden ödeme emri göndermeme gerek olmadığını düşünüyorum. borçlu yalnız şirket, ortağın hisse haczi için ne olması gerekiyordu? hiç bir malı yok ve hakkında bir kaç dava ve takip varmış şirketin. dolandırıcılıktan şikayette bulunacağım çünkü çek düzenlenmeden öncesinde şirketin bazı çekleri karşılıksız yazılmış yani bile bile müvekkilime verilmiş karşılıksız çekler.
Old 25-09-2008, 16:54   #6
Av_okan

sayın meslektaşım
alacağınız çok yüksek meblalardan oluşmuyorsa iflas yoluyla tkip yapmanızı tavsiye ederim ticaret sicilden adres isterseniz tebligat k 35 göre tebligat sorununuda aşarsınız sonuç alınabilen bir yol tavsiye ederim saygı ile
Old 25-09-2008, 20:10   #7
Av.Mehmet_Ali

Bu hafta borçlu şirketin hisse haczi için ticaret sicil müd. ve borçluya müzekkere yazdım.Borçlu şirket ve şahıs olup aynı konuda borçludur.Hatta elden takipli götürdüm tic sic müdürlüğüne. Ayrica şirketin pay defterine işlenmesi için şirkete müzekkere yazıldı.
Yukarıda adı ve adresi geçen şirketin dosyamıza olan borcuna mahsuben hisselerinin haczine karar verilmiştir.Karar gereğince işlem yapılarak müdürlüğümüze bilgi verilmesi rica olunur.imza mühür.İcra müdürü bu şekilde olur dedi.Hisse haciz şekli buymuş.Müzekkere eksik farkındayım.
Müzekkere bu şekilde.Hukukçu olmayan vatandaş burdan ne sonuç çıkarır bilmiyorum. Ancak dosya borçlusu şahıs şirket hisselerinin yüzde seksenine sahip.Şahıs isminin kısaltılımış şekli şirket adında var. Evvelinde açılmış karşılıksız çek davası. Cümle hatalarına takılmayalım. Bilginizi kendinize saklayındemiyorum buyrun paylaşalım.Ayrıca uyarı almasam sevinirim.
Old 25-09-2008, 20:38   #9
Av.Cengiz Aladağ

Yanıtlarınızı acele etmeden verirseniz, yararlı olma olasılığı daha fazla olur sanırım.
Borçlu şirketin borcundan dolayı hisseleri haczedilemez.
Old 25-09-2008, 20:49   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet_Ali
Bilginizi kendinize saklayin biraz

Sayın Av.Mehmet_Ali, "Bilginizi kendinize saklayin biraz" ne demek? Bir hukuk sitesinde olduğunuzun ve sitenin amacının bilgi paylaşımı olduğunun farkında değil misiniz yoksa?
Old 26-09-2008, 20:30   #11
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet_Ali
Bilginizi kendinize saklayin biraz
Lütfen forumdaki bilgi paylaşımını olumsuz etkileyebilecek ve bu nedenle forum etiğine aykırı yanıtlar eklemeyelim. Her internet forumun nihai amacı bilgi paylaşımıdır, öyle değil mi?

Alan kurallarımızda da bu konuyla ilgili bir açıklama var:
Alıntı:
Sorulara zaman ayırıp cevap yazan, değerli bilgilerini paylaşan meslektaşlarımıza verilecek cevaplarda bu emek ve özveriye gerekli saygıyı ve mesleki nezaketi gösteriniz.
Old 26-09-2008, 21:43   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet_Ali
Bu hafta hisse haczi için ticaret şirketine müzekkere yazdim.Hatta elden takipli götürdüm ayrica pay defterine işlenmesi için şirkete.Borçlu şirket ve şahısla birlikte hisseleri haczedilir.Şahısla birlikte şirkete karşi takip yaptik.Şirket hisselerinin haczini istedim .Müzekkereyi buna göre yazdim.

Sayın Meslektaşım,

Cevabınız karışıklığa yol açabilecek nitelikte hatalıdır. Bu itibarla bilgimizi kendimize saklayamıyoruz. Cevabımız sizin için değildir. Sizin yazdıklarınızı okuyan hukukçu olmayan vatandaşların yanlış yönlendirilmemesi içindir.

Bildiğiniz gibi şirket tüzel kişiliği ile şirket ortağı kişiler ayrı ayrı hukuki kişiliklerdir. Borç şirketin borcu ise, ortakların sahip oldukları hisselere haciz koyamazsınız! Koyulmuşsa fahiş bir hata yapılmıştır! Yok eğer sizin olayınızda hem şirket hem de şirket ortağı aynı hukuki nedene bağlı olarak borçlu ise; bu durumda da cevabınız (yazınız) yeterli açıklığa sahip değildir. Konuyu daha açık yazmanız gerekirdi.

Borç, şirket ortaklarına ait ise, bu durumda ortağın şirketteki hissesine haciz konulmasını talep edebilirsiniz.

Başarılar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04789209 saniyede 12 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.