Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ortak alınan evin eşlerden birinin üzerine ise boşanma işlemi esnasında ev satılır mı

Konuyu Kilitleyin
Old 19-08-2008, 14:04   #1
Konuk

 
Varsayılan ortak alınan evin eşlerden birinin üzerine ise boşanma işlemi esnasında ev satılır mı

iyi günler,
annem ve babam 1983 yılında evlendiler. evliliklerinin ilk yılında bir araba aldılar. 1990'lı yılların başında da bir kooperatif evi aldılar. kooperatif ödemeleri 1996 (ya da 1997) yılında bitti, tapu babamın üzerine yapıldı.
araba 2002 yılında satıldı ve parası babamın adına bir hesaba yattı.
2 ay önce annem boşanmaya karar verdi. babama evi satıp parasını bölüşmeyi önerdi, babam parayı bölüşmeyi kabul etmedi. tapuyu ortak yapmayı da kabul etmiyor.
evi satıp para vermemesinde korkuyoruz. yapabileceğimiz yasal birşey var mı?

üstelik evin alındığı yıllarda babam düzenli bir işte çalışmıyordu ev tamamen annemin tasarrufları ile alındı ( babamın maaş bordrosu yok, ssk ödemeleri dışardan annem tarafından yapıldı) evin tümüyle anneme verilmesi için yapılabilecek birşey var mıdır?

satılan araba parası babamın şahsi hesabına yattı, o konuda annem hak talep edebilir mi?

yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 19-08-2008, 18:16   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Katılımcı

A-Mülkiyet sahibi kimse istediği gibi davranma hakkında sahiptir.Taşınmazı satabilir veya kiraya verebilir hatta bağışlayabilir.

Evlilik içindeyken bu özgürlüğü sınırlayan birkaç düzenleme vardır.

1-Aile konutu şerhi,Diğer eş üzerine kayıtlı olan ve tarafların aile konutu olarak seçilmiş ise,malik olmayan eşin talebi ile tapu kaydına aile konutu şerhi konabilir ve bu durumda bu taşınmaz,eşin rızası dışında satılamaz,ipotek edilemez.

2-Mahkemece malik olan eş hakkında aile hukukundan kaynaklı bir sebeple tasarruf ehliyetinin sınırlandırılması veya diğer eşin onayına bağlı kılınması hali.Bu durumda tedbir konan taşınmazlar için satış işlemi yapılamaz veya diğer eşin onayı ile yapılabilir.

Yukarıda belirtilen sınırlamalar yoksa malik malını elden çıkarabilir.

B-2002 öncesinde annenizin katkısı ile alınıp babanız adına kaydedilmiş ev için boşanmayla birlikte tasfiye alacağı davası açılabilir ve anneniz katkısı ve değer artışı oranında alacak talep edebilir.

Bankadaki paranın geliri edinilmiş maldır ve tasfiye davasınına konu edilebilir.

Bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değil ise baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 20-08-2008, 11:02   #3
Konuk

 
Varsayılan teşekkürler

ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederi
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Boşanma Davası Sürerken Eşlerden Birinin Düğün Yapması Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 8 16-08-2008 14:06
Eşlerden birinin borcundan dolayı diğer eşin eşyalarına haciz yapılabilmesi üye18721 Meslektaşların Soruları 4 12-12-2007 10:34
Edinilmiş malllara katılma mal rejimi sürerken, eşlerden birinin ölmesi halinde mira üye15184 Meslektaşların Soruları 1 25-02-2007 12:53
Mk.198' E Göre, Eşlerden Birinin Borçlusu Hakimin Kararına Uymazsa Ne Yapılacaktır? Av.Mehmet Saim Dikici Aile Hukuku Çalışma Grubu 10 14-05-2002 21:21


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08284593 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.