Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

taciz ve tehdit mesajlarının hapis kararı çıkartmak için ne yapmalı

Konuyu Kilitleyin
Old 06-08-2008, 13:36   #1
Konuk

 
Varsayılan taciz ve tehdit mesajlarının hapis kararı çıkartmak için ne yapmalı

eniştem tarafından sürekli olarak(yaklaşık 3 ay) telefondan taciz mesajları aldım aileme anlatmak istediğimde tehtid mesajı yolladı ve anlatmaya kalktığımda dövüldüm.İlk mahkemede sadece dayak yediğim için ve eniştemin daha öncedende darptan sabıkası olduğu için 1,200 ytl para cezası aldı.Yolladığı cep mesajlarından hapis cezası alması mümkünmü alırsa ne kadar olur bu cezayı bir seneye çıkarttırmak için ne yapmalıyım.
Old 06-08-2008, 14:41   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Ailenize mutlaka anlatmalısınız. Ayrıca belirtmeliyim ki korktukça daha da üzerinize gelir.

Elbette cep telefonunuza gönderdiğ mesajların içeriği önemlidir. Siz taciz olduğunu söylüyorsunuz ancak ne olduğunu biz bilmiyoruz. Çevrenizdeki bir avukata başvurup, detayları da anlatmanız uygun olur.Söz konusu mesajların cinsel taciz sayılıp sayılmayacağına mahkeme karar verecektir.

Ayrıca Cinsel Taciz suçu ile ilgili madde şu şekildedir:

Cinsel Taciz

MADDE 105 - (1) Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikayeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adlî para cezasına hükmolunur.

(2) Bu fiiller, hiyerarşi veya hizmet ilişkisinden kaynaklanan nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle ya da aynı işyerinde çalışmanın sağladığı kolaylıktan yararlanılarak işlendiği takdirde, yukarıdaki fıkraya göre verilecek ceza yarı oranında artırılır. Bu fiil nedeniyle mağdur işi terk etmek mecburiyetinde kalmış ise, verilecek ceza bir yıldan az olamaz. (Değişik 2. fıkra: 5377 - 29.6.2005 / m.13) (2) Bu fiiller; hiyerarşi, hizmet veya eğitim ve öğretim ilişkisinden ya da aile içi ilişkiden kaynaklanan nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle ya da aynı işyerinde çalışmanın sağladığı kolaylıktan yararlanılarak işlendiği takdirde, yukarıdaki fıkraya göre verilecek ceza yarı oranında artırılır. Bu fiil nedeniyle mağdur; işi bırakmak, okuldan veya ailesinden ayrılmak zorunda kalmış ise, verilecek ceza bir yıldan az olamaz.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Belediye arsa için tevhid şartı getirir ise ne yapmalı NİLGÜN Meslektaşların Soruları 13 11-10-2016 14:43
Davacı, tekrar boşanma davası açmak için ne yapmalı? av.knel Meslektaşların Soruları 7 03-03-2007 16:20
Cinsel taciz, hakaret ve tehdit gibi suçlarda Savcıya erteleme yetkisi... Av. M. Yasir Bağce Hukuk Haberleri 3 28-10-2006 11:49
Görevsizlik kararı üzerine ne yapmalı ilava Meslektaşların Soruları 1 05-05-2006 09:44


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02478290 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.