Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Adalette İnternet Hızı

Yanıt
Old 30-12-2003, 16:19   #1
Armağan Konyalı

 
Varsayılan Adalette İnternet Hızı

UYAP Projesi Yargıya Hız Kazandıracak


Avukatlar maille dava açacak, Hakimler tek tuşla karar verecek
Mahkemeler nihayet internete taşınıyor. Avukatlar maille dava açacak, hâkimler tek tuşla karar verecek. Vatandaş adliyelerde saatlerce beklemeyecek. Yıllarca süren davalarıyla eleştiri konusu olan adalet sistemi, cevabını internetle verecek. 4 sene önce başlatılan ve 19 Ocak'ta tam kapasite ile uygulamaya girecek olan Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) ile tozlu dosyalar sanal dünyaya taşınacak...

Sabıka kaydından iddianameye kadar bütün işlemler klavyeden gerçekleştirilecek. 30 bin hâkim ve savcı ile 40 bin avukat bundan sonra monitör karşısında adaletin yerini bulması için mesai harcayacaklar. Avukatlar, müvekkillerinden alacakları yetki ile dava dilekçelerini e-maille mahkemeye gönderecekler. Dizüstü bilgisayarları ve cep telefonları ile dijital-mobil hale gelen hâkimler karar vermeden önce Bilgi Bankası'nı tarayacak. Vatandaşlar davalarıyla ilgili gelişmeleri internet üzerinden takip edecek. Duruşmalar ise 'şimdilik' yüz yüze gerçekleşecek.

KURSA GİGİYORLAR

İlk aşamada 12 bin hâkim ve savcı, özel-kamu eğitim kurumlarında bilgisayar eğitimlerini tamamladı. Adalet Bakanlığı'nın Ankara'da bulunan Bilgi İşlem Dairesi'ne (BİD) kursu bitirdiğine dair belgelerini gönderenlere dizüstü bilgisayarları ve 'ttnet' üzerinden internete bağlanmalarına olanak sağlayan Aycell hatlı cep telefonları teslim ediliyor. BİD Başkanı Ali Kaya, şu ana kadar 8 bin hakim ve savcıya teslimatın gerçekleştiğini söyledi. Sistemin halen adliyeler, mahkemeler, cezaevleri ve adli tıp kurumlarında son denemelerinin yapıldığını belirten Kaya, "Bingöl Yedisu ile Van Bahçesaray'a bile cihazları gönderdik. Şu an son denemeleri yapıyoruz. 19 Ocak'ta tam olarak çalışmaya başlayacağız" dedi.

DAVA 6 HAFTA SÜRECEK
Hâkim, savcı ve avukatlara birer sanal imza verildiğini belirten BİD Başkanı Ali Kaya, sisteme girilirken bu imzaların kullanılacağını kaydederek şöyle konuştu:
"Adalet görevlileri odalarında, evlerinde, keşifte, duruşma salonunda ya da istedikleri herhangi bir noktada, anında sisteme katılacaklar. Savcılar iddianamelerini internet üzerinde hazırlayacaklar. Birimler arası yazışmalar, istatistikler, iddianameler, temyiz işlemleri, talimatlar ve müzekkereler maille yollanacak. Daha da önemlisi örnek kararlar içinde arama yapılacak. Böylece dava süresi çok kısalacak. Şu an için davaların büyük çoğunluğu 6 hafta içinde bitecek."

Bütün adli bilgilerin yer alacağı bir Bilgi Bankası kurduklarını ifade eden Kaya, usül hatalarının ve diğer sorunların önlenmesi için de "Karar Destek Sistemi"ni devreye soktuklarını dile getirdi.

UYAP sisteminin en önemli ayaklarından birisini de avukatlar oluşturacak. Kendilerine verilen kullanıcı adı ve şifreyle bilgisayarlarından sisteme giren avukatlar, müvekkilleriyle beraber internet üzerinden dava açabilecekler. Bunun için ilgili mahkemeye talebi içeren bir e-mail göndermek yeterli olacak. Avukatlar ayrıca harç yatırma, dilekçe verme, icra takibi ve temyiz gibi işlemleri bürolarından yapabilecek. Vatandaşlar ise dosyaların hangi aşamada olduğu, temyiz aşaması, emsal kararlara ve duruşma günlerine tek tuşla ulaşacaklar. Karar Destek Sistemi ve Bilgi Bankası'nı kullanacak. Veri tabanından örnek kararları araştırmak kolaylaşacağı için karar verme mekanizması çok hızlanacak. Ortalama bir dava 6 haftada sonuçlanacak. Sistem büyük miktarda tasarrufu da beraberinde getirecek. Yazışma ve bilgi alışverişinde kağıt ortadan kalkacağı için yıllık bir trilyon lira tasarrufa gidileceği tahmin ediliyor.

20 TRİLYONA MAL OLDU
ADALET Bakanlığı, tüm birimlerini internete aktarmak için 10 bin masaüstü bilgisayar, hâkim ve savcılara dağıtılmak üzeri 8 bin dizüstü bilgisayar, 5 bin lazer yazıcı, bin 500 adet dizüstü bilgisayar yazıcısı, 250 renkli yazıcı, 400 tarayıcı ve 5 bin adet kesintisiz güç kaynağı aldı. 20 trilyonluk ihaleyi Datateknik firması kazanırken, bakanlık ayrıca hâkim ve savcılara Aycell hatlı ve internete bağlanabilen cep telefonu dağıttı. Böylece hâkim ve savcılar ellerindeki cep telefonu ve dizüstü bilgisayarlar yardımıyla adliye binalarının dışına rahatlıkla çıkabilecekler. İstedikleri an sisteme girerek çalışmalarına devam edebilecekler.

29.12.2003
Kaynak: İmedya
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İnternet Ve Aldatma seyitsonmez Meslektaşların Soruları 33 21-02-2008 16:05
Adalette "büyük birader" kaygısı ... Merhaba Hukuk Haberleri 2 15-11-2006 18:17
Kiracılık Ve İnternet tarlak Hukuk Soruları Arşivi 4 03-02-2005 12:52
Adaletin Hızı Av.Kadir Meslektaşların Soruları 5 22-11-2003 00:38
Yargıda İnternet Hızı Kullanılacak Armağan Konyalı Hukuk Haberleri 0 14-11-2003 14:16


THS Sunucusu bu sayfayı 0,52665305 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.