Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

imzaya ve senetteki diğer yazılara itiraz

Yanıt
Old 02-08-2008, 12:46   #1
emrahcevik

 
Varsayılan imzaya ve senetteki diğer yazılara itiraz

merhaba,

sorum imzaya ve borca itirazla ilgili.

müvekkil tarafından sadece borç miktarı, vade tarihi ve imzanın yer aldığı 5 adet sıralı senet düzenlenmiştir. senetler üzerinde bahsettiğim yazılardan başka hiçbir yazı yer almamaktadır.

senetlerden biri, borç ödenmesine rağmen sahtesiyle değiştirilerek müvekkile verilmiştir. müvekkil bunun farkına varmamış ve senetleri yırtmıştır.

daha sonra senette yer alan meblağın başına iki rakam daha eklenerek ve diğer kısımlar da buna uygun olarak doldurularak icra takibine konmuştur. müvekkilin banka hesaplarına haciz konmuştur. ve senet üzerindeki meblağ icra kasasına girmiştir. bu meblağ asıl borcun yaklaşık 180 katı kadardır. senette lehtar ve ciranta olarak yer alan şahısları müvekkil tanımamaktadır. yazıların aynı elden çıktığı çıplak gözle dahi anlaşılıyor.

imzaya ve borca itiraz ettik. savcılığa suç duyurusunda da bulunduk. takibin geçici olarak durudurulması talebimiz reddedildi.

icra kasasına giren paranın alacaklıya ödenmemesi gerekir diye düşünüyorum. kanun hükmü karşısında. ama bu aşamadan sonra böyle bir borcun olmadığını ispatlayabilmek için ne yapmamız gerekir. durdurma talebinin reddine karşı yapılabilecek bir şeylerimiz var mıdır?

teşekkürler.
Old 03-08-2008, 17:52   #3
selcukcete

 
Varsayılan

Kambiyo takibinde imza inkarı
Takibe dayanayak yapılan kambiyo senedindeki imzanın müvekkilinize ait olmadığı yönünde C.Başsavcılığına şikayette bulundunuzu belirtiyorsunuz CumhuriyetBaşsavcılığınca bilirkişi incelemesi yaptırılıp alacaklı hakkına Sahtecilikten kamu davası açılmış ise İcra Hukuk Mahkemesince icra takibi ceza davası sonuna kadar bekletilmesine karar verir.HUMUK 317 maddesi uyarınca Selamlar
Old 03-08-2008, 20:08   #4
emrahcevik

 
Varsayılan

teşekkür ederim.

müvekkil gerçek kişi. henüz dava açılmadı. soruşturma aşamasında. adli tatil sonuna kaldı inceleme de. zaten dava açılıp açılmayacağı da incelemeden sonra belli olacak. menfi tespit davası da açmayı düşünüyoruz.
Old 03-08-2008, 22:22   #5
Av. Emrah GELEŞ

 
İyi Merhaba

- Öncelikle borca itiraz ettiniz ama imzaya neden itiraz ettiniz? Zaten senette sadece rakam değiştirilmedi mi?
- Borca itiraz ettikten sonra karşı taraftan itirazın kaldırılmasına dair bir girişimde bulunulmadı mı ?
- Yukarıdaki sorulardaki veriler sonucunda sizin yapabilceğiniz hukuki yararınız olmasından dolayı Menfi tespit davası açmak olacaktır. Çünkü elinizde yanılmıyorsam somut bir delil bulunmamakta. Bunun sonucunda en azından icra dairesinde paranın muhafaza edilmesini ve karşı tarafa ödenmemesi sağlanabilir. Ama şunu da belirtmek gerekir ki bu yol bana göre kesin delillerle haklı olduğumun görüldüğü durumlarda uygulanmalıdır. Çünkü bunun sonucunda karşı tarafın zararından dolayı %40 tazminat ve diğer giderlere mahkum olma durumu da bulunuyor. Bunu olaydaki verilere bakarak kullansanız daha yararınıza olur. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Old 04-08-2008, 12:05   #6
Av. Mehmet Demirezen

 
Varsayılan

Senette tahrifat yapıldığı iddiasıyla açacağınız menfi tespit davasında uygun teminat karşılığı icra kasasındaki paranın alacaklıya ödenmemesi yönünde tedbir almakta zorlanmayacağınız kanısındayım.
Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
imzaya itiraz-müracaata kalma Burak Demirci Meslektaşların Soruları 5 20-12-2008 23:58
çek-imzaya itiraz-dolandırıcılık *sinequanon* Meslektaşların Soruları 7 07-03-2008 09:58
imzaya itiraz, dava konusuz kalmış mıdır. av.faruk Meslektaşların Soruları 1 28-02-2008 15:44
çekte imzaya itiraz avzeynepcan Meslektaşların Soruları 7 05-02-2008 12:10
Bonoda imzaya itiraz talveq Meslektaşların Soruları 3 29-01-2008 22:50


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03017402 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.