Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Uzun SÜrelİ Hastalik İznİ Ve Lojmanda Oturma Hakki

Yanıt
Old 30-07-2008, 03:39   #1
üye19576

 
Varsayılan Uzun SÜrelİ Hastalik İznİ Ve Lojmanda Oturma Hakki

UZUN SÜRELİ HASTALIK İZNİ VE LOJMANDA OTURMA HAKKI


I-GİRİŞ:

Kısa süreli tedaviler için sorun teşkil etmese de, uzun süreli tedavi gerektiren hallerde kendisine görev tahsisli lojman verilmiş bir memurun, uzun süreli tedavi nedeni ile görevinden ayrı olacağından, görevinde değişiklik yapılacağı ve bu durumda tahsise esas görevin son bulduğu şeklinde değerlendirilmesinin gündeme gelebileceği göz önüne alındığında, ilgili mevzuat hükümleri paralelinde yapılan değerlendirmeler aşağıya çıkarılmıştır.
Memurlara hastalıkları halinde, aylık ve özlük haklarına dokunulmaksızın, kanser, verem ve akıl hastalıkları gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığa yakalanmaları halinde, 18 aya kadar hastalık izin verileceği, izin süresinin sonunda hastalıklarının devam ettiği resmi sağlık kurullarının raporu ile tespit edilenlerin izinlerinin bir katına kadar yani 36 aya kadar uzatılacağı, bu sürelerin sonunda da iyileşmeyen memurlar hakkında emeklilik hükümlerinin uygulanacağı 657 sayılı yasanın 105.maddesinde düzenlenmiştir.
2946 sayılı Kamu Konutları Kanun ve Yönetmeliğinin aşağıda belirtilen hükümlerinde de tedavi nedeni ile görevinden ayrı olanların normal lojmanda oturma haklarının devam ettiği özel biçimde belirtilmiştir. .

II-AÇIKLAMALAR:

1-Aşağıda belirtilen hükümden anlaşılacağı üzere, görev tahsisli konutta oturanlar, tahsise esas görevleri son bulduğu takdirde, lojmanlarını iki ay içinde boşaltmaları genel kural olarak düzenlenmiştir.

2-Ancak tedavi nedeni ile görevinden ayrı olanların, normal olarak lojmanda oturmalarına devam etmeleri 2946 sayılı yasanın 7/f.maddesinin açık hükmü ve Yönetmeliğin paralel 33/f.maddesi dairesinde öngörülmüştür.

3-657 sayılı yasanın 105.maddesinde de, memurlara hastalıkları halinde, verilecek raporlarda gösterilecek lüzum üzerine, aylık ve özlük haklarına dokunulmaksızın hastalık izni verileceği bu izinin de 36 aya kadar sürebileceği belirtilmiştir.
Özlük hakkının en genel biçimde “memur statüsü içinde kişinin, kanunların öngördüğü şekil ve şartlarla bağlı olduğu hakkı” şeklinde tanımlandığı dikkate alındığında, 2946 sayılı yasa ve yönetmelik hükümleri dairsinde Lojmanda oturma hakkının da bir özlük hakkı olduğu izaha gerek olmayacak kadar açıktır.
4-Kamu Konutları Yasasının 8.maddesinde ve Kamu Konutları Yönetmeliğinin 34.maddesinde, sadeci 2 aylık süre değil, yasanın 7.maddesinde, yönetmeliğinde 33.maddesinde belirtilen tüm sürelerin sonunda halen lojman boşaltılmamış ise, zorla çıkarılma prosedürünün uygulanacağı belirtilmiştir.


III-İLGİLİ MEVZUAT:

2946 sayılı Kamu Konutları Yasasının “Konuttan Çıkma” başlıklı 7/a.maddesinde Özel tahsisli, görev tahsisli ve hizmet tahsisli konutlarda oturanların, tahsise esas görevin son bulduğu tarihten itibaren iki ay içinde konutlardan çıkmak zorunda oldukları düzenlenmiş, aynı maddenin “f” bendinde tedavi maksadıyla ayrılanlardan kurum veya kuruluşlarıyla ilişiği kesilmeyenlerin aileleri normal oturma süresini tamamlayıncaya kadar konuttan çıkarılmayacağı özel biçimde düzenlenmiştir.
Kamu Konutları Yönetmeliğinin “Konuttan Çıkma” başlıklı 33/a.maddesinde benzer şekilde “Özel tahsisli, görev tahsisli veya hizmet tahsisli konutlarda oturanlar; tahsise esas görevin son bulduğu tarihten itibaren iki ay; başka kurumda aynı veya eşdeğer bir göreve nakledilenler en geç altı ay içerisinde konutları boşaltmak zorundadırlar.” Hükmüne yer verildikten sonra aynı maddenin “f” bendinde “Staj, kurs, tedavi amacıyla görevlerinden geçici olarak ayrılanların aileleri, normal oturma süresini tamamladıkları tarihte, Konutları boşaltmak ve anahtarlarını, yetkili birime vermek zorundadır.” Hükmü yer almaktadır.
Yönetmeliğin 34.maddesinde de “Konutlar, 33 üncü maddede belirtilen süreler sonunda boşaltılamaz ise tahsise yetkili makam tarafından ilgili mülki veya askeri makamlara başvurulur. Bu başvuru üzerine konut, başka bir bildirime gerek kalmaksızın, kolluk kuvveti kullanılarak, bir hafta içinde zorla boşalttırılır.” Hükmü yer almaktadır.
657 sayılı yasanın “Hastalık İzni” başlıklı 105.maddesinde “Memurlara hastalıkları halinde, verilecek raporlarda gösterilecek lüzum üzerine, aylık ve özlük haklarına dokunulmaksızın aşağıdaki esaslara göre izin verilir.” Hükmü yer almıştır.
Maddenin devamında da, kanser, verem ve akıl hastalıkları gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığa yakalananlara 18 aya kadar izin verileceği, izin süresinin sonunda hastalıklarının devam ettiği resmi sağlık kurullarının raporu ile tesbit edilenlerin izinleri bir katına kadar uzatılacağı, bu sürelerin sonunda da iyileşmeyen memurlar hakkında emeklilik hükümlerinin uygulanacağı düzenlenmiştir.

IV-SONUÇ:

Tedavi gören bir memur ister görev tahsisli, ister hizmet tahsisli, isterse sıra tahsisli olsun, tedavisi devam ettiği sürece Kamu Konutları Yasansın 7/f.maddesi, Kamu Konutları Yönetmeliğinin 33/f.maddesi ve 657 sayılı yasanın 105/1.maddesi uyarınca, kendisine tahsis edilmiş lojmanda oturmaya devam eder.

Önder ÖZLEM
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Patent Hakki / Tekel Hakki .. ege Fikri Haklar ve Bilişim Hukuku Çalışma Grubu 4 13-11-2013 18:44
Yapi Kullanma İznİ-ssk Borcu av.adnan Hukuk Sohbetleri 1 09-03-2011 18:02
Bİr Toplumsal Hastalik; DalkavuklaŞma Durdu GÜNEŞ Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. 1 13-04-2008 17:53
Belİrlİ SÜrelİ İŞ Akdİnİn Feshİ Av.bozkara Meslektaşların Soruları 2 24-09-2007 21:37
Vesayet Makami İznİ lawyer35 Meslektaşların Soruları 1 24-04-2007 15:49


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02731204 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.