Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Memurların yurt dışına çıkışı

Yanıt
Old 18-07-2008, 11:45   #1
üye9283

 
Varsayılan Memurların yurt dışına çıkışı

Merhabalar...
1 senedir görevini sürdürmekte olan,asaleti yeni tasdik olmuş bir öğretmenin, dil öğrenimi görebilmek amacıyla kendi imkanlarıyla yurtdışına çıkması mümkün müdür,bunun memuriyete bir etkisi olur mu?
Böyle bir sebeple ücretsiz izin alınabilir mi?
Şimdiden teşekkür ederim.
Saygılar...
Old 18-07-2008, 22:53   #2
DeryaK

 
Mesaj

Sayın Meslektaşım.

657 sayılı Yasaya göre, yurt dışında öğrenim görmek amacıyla ve ancak Devlet tarafından gönderilmek kaydıyla ücretsiz izin alınabilir.

Ancak bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetmelik,tebliğ,genelge gibi özel bir düzenlemesi var mıdır?Bilmiyorum.


Başarılar dilerim.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Madde 78 - Mesleklerine ait öğrenimini bitirerek Devlet memurluğuna alınmış ve asli memur olarak atanmış olanlardan mesleklerine ait hizmetlerde yetiştirilmek, eğitilmek, bilgilerini artırmak veya staj yapmak üzere dış memleketlere:

a) Kurumlarınca açılacak seçme veya yarışma sınavlarında başarı gösterenlere,

b) Dış burslara dayanılarak gönderilenlere, İki yıla kadar ayrılma müsaadesi verilebilir. Gerekirse bu süre en çok bir kat uzatılabilir.

AYLIKSIZ İZİN:
Madde 108 -(Değişik madde: 06/07/1995 - KHK - 562/3 md.)
Devlet memurunun bakmaya mecbur olduğu veya memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya önemli bir hastalığa tutulmuş olması hallerinde, bu hallerin raporla belgelendirilmesi şartıyla Devlet memurlarına, istekleri üzerine en çok altı aya kadar aylıksız izin verilebilir. Aynı şartlarla bu süre bir katına kadar uzatılabilir.

Devlet memurlarına 10 hizmet yılını tamamlamış olmaları ve istekleri halinde memuriyet süreleri boyunca ve bir defada kullanılmak üzere altı aya kadar aylıksız izin verilebilir. Ancak, Sıkıyönetim veya olağanüstü hal ilan edilen bölgelere veya kalkınmada öncelikli yörelere 72 nci madde gereğince belli bir süre görev yapmak üzere mecburi olarak sürekli görevle atananlar hakkında bu bölgelerdeki görev süreleri içinde bu fıkra hükmü uygulanmaz.

(Değişik fıkra: 14/07/2004 - 5223 S.K./2.mad) *1*Doğum yapan memurlara istekleri halinde 104 üncü maddenin (A) bendinde belirtilen sürelerin bitiminden itibaren 12 aya kadar aylıksız izin verilir.

Yetiştirilmek üzere (bursla gidenler dahil) yurt dışına Devlet tarafından gönderilen öğrenci ve memurlarla, yurt içine ve yurt dışına sürekli görevle atanan memurların eşlerine memuriyetleri süresince her defasında bir yıldan az olmamak üzere en çok sekiz yıla kadar aylıksız izin verilebilir. Bunların dönüşlerinde, bu Kanunun 72 nci maddesi çerçevesinde, görev yerlerine bağlı olmaksızın atamaları yapılır.

Aylıksız izin süresinin bitiminden önce mazeretini gerektiren sebebin kalkması halinde, memur derhal görevine dönmek zorundadır. Mazeret sebebinin kalkması halinde veya aylıksız izin süresinin bitiminde görevine dönmeyenler, memuriyetten çekilmiş sayılırlar.

Muvazzaf askerliğe ayrılan memurlar askerlik süresince görev yeri saklı kalarak aylıksız izinli sayılırlar. Bunlar hakkında 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu hükümleri ile bu Kanunun 83 üncü maddesi hükümleri saklıdır.
Old 20-07-2008, 17:46   #3
üye9283

 
Varsayılan

Çok teşekkür ederim ilginiz için.
Devlet memurlarının ücretsiz izin dışında belirli bir süreyle izin alarak bu süreyi yurt dışında geçirmesi ve bu esnada 3 ay kadar da olsa dil eğitimi almasında hukuken bir mahzur olabilir mi acaba?
Old 21-07-2008, 19:57   #4
DeryaK

 
İnceleme

Sayın Meslektaşım.

Mevzuata göre, devlet memurunun koşulsuz ve her hangi bir nedenle ücretsiz izin alması,memuriyetinde 10 yıllık süreyi tamamlamış olmasına bağlı tutulmuş.
Ancak bu tüm devlet memurları için genel bir hüküm.

Adaylığı bitmiş ve asaleti tasdik olmuş bir öğretmene Milli Eğitim Bakanlığı,kendi özel düzenlemelerine göre izin verebilir.Bu konuda en sağlıklı bilgiyi, adı geçen Bakanlığın Personel Genel Müdürlüğünden öğrenebilirsiniz ancak.

Başarılar dilerim.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
yurt dışına tebligat atrocity Meslektaşların Soruları 2 21-04-2008 18:09
yurt dışına çıkan borçlunun adresi johnross Meslektaşların Soruları 3 11-02-2008 14:45
velayeti annede olan çocuk yurt dışına çıkarılır mı Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 22-01-2008 15:22
Yurt dışına 35.md.göre tebligat olur mu Yeşim Dağgeçen Meslektaşların Soruları 7 01-09-2007 09:54
Yurt dışına tebligat hakkında bir soru! av.egemen Meslektaşların Soruları 10 15-07-2007 15:32


THS Sunucusu bu sayfayı 0,13582993 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.