Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sebepsiz zenginleşme, ıslah, zamanaşımı

Yanıt
Old 07-07-2008, 21:10   #1
üye21665

 
Varsayılan Sebepsiz zenginleşme, ıslah, zamanaşımı

Merhabalar,

Bir müvekkilim anlaşmalı olarak eşinden boşanmış. Protokolde müvekkilim üzerine kayıtlı taşınmazı, karşı taraf kendisine oturulabilecek bir ev alması koşuluyla devretmeyi taahhüt etmiş. Ancak, boşanmadan sonra eşi tarafından kandırılmış ve üzerine kayıtlı taşınmazı arsa karşılığında trampa etmiştir. Bu nedenle açtığımız davayla, hile, sözleşmeye aykırılık, gabin sebepleriyle tapu iptal olmazsa sebepsiz zenginleşme nedeniyle iki taşınmaz arasındaki değer farkının tarafımıza ödenmesini talep ettik.

Sebepsiz zenginleşmeye ilişkin talebimizi fazlaya ilişkin haklarımızı saklı tutarak yaptık. Davamızı süresinde açtık ancak, bilirkişi raporunun geç alınması nedeniyle müddeabihin artırılmasına ilişkin ıslah talebimizi dava açıldıktan 1 sene geçtikten sonra yaptık.

Burada acaba davamız zamanaşımı yönünden reddedilir mi? Yoksa tam olarak zararımızı yeni öğrendiğimiz için bilirkişi raporunun verilmesinden sonra mı süre işlemeye başlar. Bu konu da haksız fiil nedeniyle tazminat davalarında bazı kararlar buldum ama sebepsiz zenginleşme için bulamadım.

Dava her ne kadar sebepsiz zenginleşmeye dayansa da temelinde trampa akdinin ve boşanma protokolünün olması BK 125'e dayanabilir miyim?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla,
Old 08-07-2008, 10:28   #2
Av. Hulusi Metin

 
Varsayılan Katkı

Alıntı:
ıslah talebimizi dava açıldıktan 1 sene geçtikten sonra yaptık.



HUMK. 83.maddesindeki tanıma en yakın öğretideki egemen görüşe göre Islah; taraflardan birinin yapmış olduğu bir usul işleminin tamamen veya kısmen düzeltilmesidir(Kuru; Postacıoğlu; Üstündağ).

Dava açıldıktan sonra mevzuunda, sebebinde ve kanıtlarda ve sair hususlarda usule ilişkin olmak üzere yapılmış olan yanlışlıkları bir defaya mahsus olmak üzere düzeltmek ve eksiklikleri de tamamlamak olanağını veren ve mahkeme kararına gerek olmadan tarafların sözlü ve yazılı beyanlarıyla yapılabilen ıslah, tahkikat ve yargılama bitinceye kadar yapılabilir. Yargıtay’ca hüküm bozulduktan sonra bu yoldan yararlanılması mümkün değildir(YİBİGK.E. 1944/10,K. 1948/3,T. 4.2.1948).

Davanın tamamen ıslah edilmesi halinde, ıslah olunan dava, ilk dava gününde açılmış sayılır ve hak düşürücü süre de bu tarihte kesilmiş olur. Bu nedenle, dava süresi ilk dava ile muhafaza edilmiş olacağından, sürenin hesabında ıslah tarihinin değil, ilk dava tarihinin esas alınması gerekir (HGK.E. 2002/2-63,K. 2002/23,T. 30.1.2002).

Kahve molası...
Old 08-07-2008, 11:22   #3
üye21665

 
Varsayılan

Teşekkürler.
Ancak benim yapabileceğim ıslah kısmen ıslah olduğu için tamamen ıslahın sonuçlarından yararlanamıyorum.
Old 08-07-2008, 11:23   #4
Av. Hulusi Metin

 
Varsayılan Katkı_2

Alıntı:
Dava her ne kadar sebepsiz zenginleşmeye dayansa da temelinde trampa akdinin ve boşanma protokolünün olması BK 125'e dayanabilir miyim?

HUMK.m.76. uyarınca hukuksal nitelendirme yargıca aittir.
Ancak olayda BK.125'nin uygulanabileceği görüşünde değilim.

Kahve molasına devam...
Old 08-07-2008, 14:01   #5
Av. Hulusi Metin

 
Varsayılan Soru

Açılmış olan davada fazlaya ilişkin haklar saklı tutulmuş olsa da, Islah dilekçesi ile istenecek olan, eldeki dava dışında kalan bir alacağı içerecektir. Bu nedenle açılmış olan davanın; verilecek olan ıslah dilekçesindeki miktar için zamanaşımını kesmeyeceği görüşündeyim.

Alıntı:
…bilirkişi raporunun geç alınması nedeniyle…

Kesin süre verilmiş mi idi?
Old 08-07-2008, 22:48   #6
üye21665

 
Varsayılan

Kesin süre hangi konuda anlamadım?
Old 09-07-2008, 06:42   #7
Av. Hulusi Metin

 
Varsayılan Katkı

Sayın Cosette,

Bildiğiniz gibi, …İşin niteliğine göre bilirkişilerin oy ve görüşlerini yazılı olarak bildirmeleri gerekiyorsa, hâkim, raporun kaç nüsha olacağını ve verileceği süreyi belli eder. Bu süre işin niteliğine göre üç ayı geçemez… (HUMK.m.281)

Alıntı:
…bilirkişi raporunun geç alınması nedeniyle…
diyorsunuz...

Ben de soruyorum;rapor için süre verilmiş mi idi...
Anlamadığınızı anlamadım.
Saygılarımla
Old 09-07-2008, 10:00   #8
üye21665

 
Varsayılan

Bilirkişi raporunun geç alınması derken, malum davanın olağan seyrinde dahi bilirkişi raporunun alınması dava açıldıktan epey sonrayı bulabiliyor. Yoksa bilirkişi raporu geç vermiş değil.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
sebepsiz zenginleşme mi? iözkurt Meslektaşların Soruları 4 28-06-2012 17:34
Sebepsiz Zenginleşme , av.sinem Meslektaşların Soruları 3 19-06-2008 10:48
sebepsiz zenginleşme temerrüt ve zamanaşımı sektör_a Meslektaşların Soruları 4 22-04-2008 15:37
sebepsiz zenginleşme sakgoz79 Meslektaşların Soruları 6 06-03-2008 16:09
sebepsiz zenginleşme avslh Meslektaşların Soruları 9 04-02-2008 12:33


THS Sunucusu bu sayfayı 0,10469699 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.