Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Trafik kazalarında taksirli yaralamada uzlaşma durumunda sigorta meselesi

Yanıt
Old 30-06-2008, 08:32   #1
yeldakullap

 
Varsayılan Trafik kazalarında taksirli yaralamada uzlaşma durumunda sigorta meselesi

Merhaba arkadaşlar! bu konuyu da günlerdir araştırıyorum tam bir neticeye varamadım. Konu şu. Müvekkil yaralamalı trafik kazasında sürücü konumunda idi mağdur şikayetçi olduğu için Sulh ceza mahkemesinde düzenlenen bilirkişi raporunda müvekkil asli diğer yan tali kusurlu kabul edildi. Mağdur sigortalı olduğu için tedavi giderlerini ssk karşılamış. Benim aracı kullanan müvekkilde kaskosu var ve uzlaşma halinde karşı yana sulh ceza mahkemesinde uzlaşılacak bedelin sigortaca ödenmesini istiyor. Mağdur yan başta kabul etmemekle birlikte son celsede bizimle uzlaşmak istedi. Hatta benim büromad görüştük. kendisi emekli olmasına rağmen bir yerde işçi olarak çalışmakta iken bu kaza nedeni ile 9 ay işinden gücünden kalmış. Kendisi ayrıca bir hukuk mahkemesinde herhangi bir maddi ve manevi tazminat davası açmadı. Sigorta ile görüşüyoruz inceleyip bildirelim diyorlar ama ceza mahkemesinde uzlaşma durumunda uzlaşma bedelini sigortalar ödüyor mu? bu konuda bilgisi olan var mı? durumum çok acil çünkü karar verilmesi gerekecek ceza da biz süre talep edeceğiz( sigorta henüz cevap vermediği için) hakim süre talebimizi reddederse bir karar vermek durumundayız. sayın meslektaşlarıma yardımları için şimdiden teşekkürler
Yelda
Old 30-06-2008, 10:25   #2
Avukat Semiha

 
Varsayılan

yeldakullap merhaba...
Uzlaşmaya katılabilecekler kanunda düzenlenmiştir. Ceza davası tarafları, ehliyetsiz olmaları halinde kanuni temsilcileri, vekil, müdafii ve nihayet uzlaştırıcı avukat uzlaşma müzakerelerine katılabilir. Uzlaşma sonunda taraflar yükümlülük altına girer.
Soru metninizde müvekkilinize ait aracın kasko sigortasının mağdurun zararlarını ödemesini amaçladığınızı yazmışsınız. Ancak burada bir kelime hatası olmuş olabilir. Çünkü kasko sigortası sadece sizin müvekkilin zararlarını karşılayan, ait olduğu aracı hedefleyen bir zarar giderimi sağlar. Bu nedenle; zorunlu mali sorumluluk sigortasını, kazada karşı tarafın aracında ve şahsında meydana gelen maddi zararları karşılayan sigortayı kastettiğinizi düşünmek durumundayız.
Uzlaşmaya katılabilecekler ve zorunlu mali sorumluluk sigortası konusunda anlaşmaya varmışsak aşağıda yazacaklarım işinize yarayabilir.

Öncelikle zorunlu mali sorumluluk sigortacınıza davayı ihbar ediniz, savunmaya iştirak etmesini sağlayınız.Çünkü sigortacının yazılı izni olmadıkça sigortalı yani siz, tazminat talebini kısmen veya tamamen kabule yetkili olmadığınız gibi hak sahiplerine herhangi bir tazminat ödemesinde bulunamazsınız. Sigortacınız poliçede belirtili teminat limitleriyle sınırlı olmak kaydıyla hak sahipleri ile temasa geçerek anlaşma hakkına sahiptir.
Bahsettiğim; size yüklenen anlaşmama ödememe görevi "Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları" içerisinde yer alır ve kanuna dayanır. Aykırı hareket etmeniz durumunda ödediğiniz kısımlar üzerinizde kalabilir.

Mağdurla anlaşarak taleplerini kabul etmeniz sizin alayhinize sonuç doğurabilir. Bu durumu bertaraf etmek için ceza davasından sigortacınızı haberdar ediniz, davayı ihbar ediniz, ihbar talebiniz mahkemenin kabulüne bağlı değildir. Siz davayı ihbar etmenize rağmen sigorta şirketi davaya gelip savunma yapmazsa mağdurla uzlaşınız, sonra sigortaya rücu edersiniz. Çünkü siz artık üzerinize düşeni yaptınız.

Sigortacı davaya iştirak ederse artık o da ceza davasında bir sıfata sahip olacağından Uzlaşma Müzakerelerine katılabilir. Maddi yükümlülük altına girebilir. Sigortacınız kazanın üstünden çok zaman geçtiği, tazminat bakımından zamanaşımının gerçekleştiği türünde bir iddiada bulunacak olursa, ceza zamanaşımının geçerli olduğunu ileri sürersiniz.

Ceza davasında uzlaşma gerçekleşirse, belki sigortacınız tüm zararları öder, size de özür dilemek tarzında bir manevi yükümlülük kalır. Özür, uzlaşmada geçerli bir giderim şeklidir kanunen.

Ancak şu ayrıntıya dikkat ediniz, sizin müvekkiliniz asli kusurluymuş, bu kusur neyden kaynaklanıyor. Alkol aldığı için... vs türü kusur ise sigortacınız mağdurun zararlarını yine giderir ancak size rücu eder. Ancak bu ve kanunda sayılı diğer bazı kusurlar yok ise sigortacınız size rücu etmez. Bu ayrıntıyı bilirseniz, zaten size rücu edilecek bir tazminat için sigortacıyı davaya katmayabilirsiniz. Uzlaşmada pazarlık yolu ile miktarı düşürürsünüz. Zararı kendiniz öder davayı sonlandırırsınız.

Uzlaşma gerçekleşirse, karşı taraf bir daha tazminat davası açamaz, açılmış davalarından feragat etmiş sayılır. Kolay gelsin selamlar...


Old 30-06-2008, 14:55   #3
sailor1981

 
Varsayılan

syn semıha benzer bır olay benım başımda ben nagdur vekılıyım magdur yaya ve aracıyla bvır sahıs ona carpıyor.Dosya soruşturma aşamasında arac malıkı bır sırket surucu sırketın sahıbının kardeşi...magudurn hastahane masrafları cok yuklu ve sosyal guvenlıgı yok. Bu durumda aracvın trfaık sıgortasından masraflar çalışılmayan gunlerın tazmınatı talep edılebılır mı?
Sigorta şirketine su anda haber vermemız gerekırmı?tazmınat davasını hem malık hem surucu hem ZMMMS e karşı aslıye hukuk mah. de acabılır mıyım?
Old 30-06-2008, 17:14   #4
Avukat Semiha

 
Varsayılan

sailor1981 Merhaba...
Soruşturma aşamasında: öncelikle savcıdan aracın trafik kaydına deviri engelleyen şerh verilmesini talep ediniz. Böylece kötüniyetli devirleri engellemiş olursunuz, zararlarınızı aracı sattırarak giderirsiniz, belki savcı bu şerhi re'sen de istemiş olabilir.
Sürücüye, işletene, sigorta şirketine aynı anda dava açabilirsiniz, müştereken ve müteselsilen sorumlu olacaklardır.
Tabi herkesin sorumluluk sebebi farklıdır. Sürücü her halükarda sorumludur. Araç maliki şirketin sahibi ile sürücünün kardeş olduğunu belirtmişsiniz. Yani işleten şirket konumunda. Şimdi bazı ihtimalleri değerlendirelim…

Müvekkilinizin zarar gördüğü kaza sırasında; sürücü, acaba şirketin sigortalı elemanı mıydı, yada elemandır ama sigortasız çalıştırılmaktadır fark etmez. Şirkette çalıştırıldığını şahitle bile kanıtlayabilirsiniz. Ve bir görev dolayısı ile trafikte seyrederken mi kaza olmuştu? Bu şu açıdan önemlidir; işveren şirket açısından kusursuz sorumluluk geçerlidir, kurtuluş beyyinesi getiremez. Sadece sizin müvekkilinizin illiyet bağını kesen aşırı bir kusuru, mesela arabanın önüne kendini atması gibi bir durum var ise zararlardan sorumluluk bakımından kurtuluş kanıtı getirebilirler. Değilse kusursuz sorumludurlar.

Veya işleten şirket; aracın gasp edildiği, çalınarak şirket sahibinin kardeşi olan sürücü tarafından götürüldüğü, neticede bu kazanın oluştuğu tarzında bir savunma yapabilir. Bu savunma yapılırsa sigortacı ve işleten şirket sizin müvekkilin zararlarından sorumlu olmaz. Tabi şunu da unutmamak gerekir ki şirket sahibi kardeşinin hırsızlık sabıkası almasını ister mi, veya bugüne kadar niye hırsızlık açısından şikayette bulunmamıştır. Bu tarz savunma yapmış değillerdir belki sizin olayınızda, ancak ben karşınıza çıkabilecek ihtimalleri değerlendiriyorum.

Hırsızlık türü bir savunma halinde dahi zararlarınız sürücüden alınabilecektir.

İsterseniz, önce sigorta şirketi ile bağlantıya geçiniz, elinizdeki belgelerinizi sununuz, çalışılmayan süreler bakımından işgöremezlik giderini sigorta ödemelidir. Zararı ve sorumluları öğrenme tarihinden itibaren 2 yıllık zamanaşımı süreniz var. Tabi ceza zamanaşımı daha uzun olduğundan cezanınki sizin için geçerlidir.

Sigortacı başvurunuzdan itibaren 8 işgünü içinde zararlarınızı ödeyecektir. Ancak işgörememe süresi bakımından kanıtlamada belki zorluk yaşarsınız, sigorta direngen davranabilir. Ama olsun, sigortadan alabildiğiniz kısmı alın, ihtirazi kayıt koyun alırken, sigortanın kabul etmediği kısımla ilgili başvuru hakkınızı saklı tutun. Kalan kısım için sigortacıya, sürücüye, işveren durumunda olan şirkete, yada diğer ihtimalle işleten durumunda olan şirkete dava açın.

İşleten durumunda olan şirket iki tarzda sorumlu olabilir;
ya işletendir, aracını teslim ettiği kişinin verdiği zararlardan sorumludur
ya da işverendir kusursuz sorumludur.

Önce sigortaya başvurmanız, alınacak tazminatla müvekkilinizin biraz refaha kavuşması, alamadığınız kısımla ilgili ihtirazi kayıt koymanız; ardından ihtirazi kayıtlı kısım bakımından zararınızın miktarına göre Sulh veya Asliye Hukukta dava yolu ile takip elverişli bir yol gibi geldi bana, ne dersiniz... Selamlar kolay gelsin

Old 01-07-2008, 00:21   #5
sailor1981

 
Varsayılan

Syn semiha aydınlatını cevap için çok saolun.Elimizde kazadan 3 gün sonra karakolda verilmiş b ir şikayet dilekçesi var olay anında kaza zaptı duzenlenmemiş sizce bu zabıtla ve ceza dosya numarasını vermem durumunda ZMMS para öder mi? İikincisi bahsettiğiniz 3 davalıyada asliye hukukta dava açabılırmıyım sundan soruyorum sigorta ıle alakalı davalar ticaret mah.diye tereddüt ediyorum..saygılar...
Old 03-07-2008, 15:20   #6
Avukat Semiha

 
Varsayılan

sailor1981 Merhaba
Acaba soruyu yanlış mı yazdınız? Olay anında kaza zaptı düzenlenmemiş demişsiniz. Ardından "bu zabıtla başvursam" zararım ödenirmi demişsiniz. Şimdi elinizde kusur paylaşımı yapan trafik tespit tutanağı varsa elbette ZMMS ye başvurursunuz. Sigorta 8 gün içinde ödeme yapar. Ancak trafik tespit tutanağındaki kusur paylaşımını beğenmiyorsanız, yani müvekkilinizin daha az kusurlu olduğunu düşünüyorsanız ceza mahkemesinden yeni bir tespit isteyiniz. Tabi yeni tespitte daha aleyhe bir durumda çıkabilir. Elinizde kusur paylaşımı yapan bir belge olmazsa sigorta ödeme yapmaz, neye göre ödeme yapacakki zaten.
Karayolları trafik kanunu ve ZMMS genel şartlarına dair bu konudaki düzenlemelerde, göreve ilişkin düzenleme yok. Ama mesela yetki konusunda düzenleme yapılmış. O halde genel mahkemede istenen tazminat miktarına göre dava açılmalıdır.
Selamlar
Old 03-07-2008, 19:28   #7
sailor1981

 
Varsayılan

Oncelıkle özur dılerım elmızde kaza zapt yok olaydan 2 gün sonra karakola yaptığımız şikayet tutanağı var...bu belge ile sigortanın ödeme yapmayacağını dusunuyorum.sizde aynı seyı söyluyosunuz..dava açmaktan başka çaremız yok sanırım dava dilekçemde butun maddı tazmınat taleplerımı tek tek açıkça yazıyımmı?yanı hastahane masrafı, çalışamadığı gün, çalışamayacağı gün, kazanç kaybı (mağdur taksi şöförü)...bu konuda da yardımcı olusanız sevınırım..bıde bu taleplerın hangılerını ZMMS den talep edeceğim? saygılar...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
trafik kazalarında ölüm nedeniyle destek tazminatı avukat_12 Meslektaşların Soruları 12 29-03-2013 19:50
yaralamalı trafik kazalarında ceza davasında tazminat Av.arzu dundar Meslektaşların Soruları 2 19-01-2008 20:56
Trafik kazalarında garanti fonunun ödemeleri bayhan Meslektaşların Soruları 17 21-08-2007 22:06
Trafik kazalarında uzamış ceza zamanaşımı Noyan Yiğit Meslektaşların Soruları 5 20-03-2007 18:40
Trafik kazalarında cezai sorumluluk konusunda makale arıyorum Av.Selim HARTAVİ Meslektaşların Soruları 3 01-10-2006 00:29


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04214597 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.