Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Tutuklulara af hazırlığı

Yanıt
Old 27-06-2008, 07:41   #1
Av.Yüksel Eren

 
Varsayılan Tutuklulara af hazırlığı

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, yıllardır tutuklu yargılananlardan durumları ‘şartla salıverme’ kriterlerine uyanların serbest bırakılmasını öngören yasa teklifi hazırladı

Mahkemelerdeki davaları yıllardır süren, hüküm giymemiş tutuklulara şartlı af geliyor. TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun hazırladığı teklife göre, yıllardır tutuklu yargılananlar, durumlarının şartla salıverme kriterlerine uyması halinde serbest bırakılacak.
TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, tutuklu yargılananların şartla salıvermesini öngören kanun teklifi hazırladı. Komisyon Başkanı AKP’li Zafer Üskül, konuya ilişkin olarak, “Ceza İnfaz Kanunu’na göre, şartla salıvermeden yararlanmanın belli koşulları var. Hükümlü olması, iyi hal ve benzeri koşullar bunlar. Ancak bir kişi hükümlü duruma gelmemişse, hükümlülüğü konusunda Yargıtay karar vermemişse şartla salıvermeden yararlanamıyor. Bu haksızlığa ve eşitsizliğe yol açıyor. Bu sakıncayı ortadan kaldıracak bir düzenleme yapılması için yasa teklifi vereceğiz” diye konuştu.

Tek maddelik teklif
Hazırlanan tek maddelik teklif, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un şartla salıvermeyi düzenleyen 107’nci maddesinde değişiklik öngörüyor. Buna göre, 107’nci maddenin birinci fıkrasında yer alan “koşullu salıvermeden yararlanabilmek için mahkûmun” ifadesinden sonra gelmek üzere “ya da hükümle birlikte tutuklanan veya tutukluluğunun devamına karar verilen” ifadesi eklenecek.
Teklifin gerekçesinde, hükümlülerin şartla salıvermeden yararlanmalarına rağmen tutukluların bu hakka sahip olmadığı kaydedilerek, “Bu durum, anayasanın ‘hukuk devleti’ ve ‘eşitlik’ ilkelerine aykırıdır. Gerçekten de, aleyhlerindeki dava gecikmeden sona eren ve aleyhlerindeki hüküm kesinleşen hükümlüler, şartla salıvermeden yararlanırlarken, tutukluların bundan mahrum edilmelerinin haklı ve kabul edilebilir yanı yoktur” denildi.
Üskül’ün komisyonda tartışmaya açtığı düzenlemenin benimsenmesi halinde, teklif önümüzdeki günlerde TBMM Başkanlığı’na sunulacak.

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=guncel& amp;ArticleID=88
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Evlilik hazırlığı içindeyim.Kendi mevcut soyismimi kullanmak istiyorum Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 29-06-2007 08:32
TCK'ya göre Duruşma Hazırlığı SNOW Meslektaşların Soruları 1 05-03-2007 13:50


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02273893 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.