Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

şizofren kayınvalide ve psikopat eş

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-04-2008, 23:24   #1
Konuk

Varsayılan şizofren kayınvalide ve psikopat eş

merhabalar,13 yıllık evli 3 çocuk(12,5 ve 2 yaş)annesiyim.devlet memuruyum aylık gelirim 2.000 ytl civarı.17 yaşımda görücü usulüyle evlendim.evliliğimin ilk gününden itibaren şizofreni hastası kayınvalidemle beraberiz.eşim polis ve psikopat ruhlu.kıskançlık adı altında uğramadığım şiddet,duymadığım hakaret,maruz kalmadığım suçlama kalmadı(hırsızlık,kötü kadınlık(afedersiniz)vs...defalarca ayrılmak istedim ancak çocuklarım için vazgeçtim.ancak hem kayınvalidemin çok çirkin hakaret ve suçlamaları eşiminde onun sözlerine inanıp beni suçlaması (namus konusunda)hemde şiddet uygulaması(raporla sabit)çocuklarımın gözü önünde beni sürekli rencide etmesi boşanma kararı almama sebep oldu.ancak davayı nerede açacağımı ve ne kadar süreceğini bilmiyorum.ayrıca bulunduğumuz ilden eşimin tayini çıkacak temmuz ayında dolayısıyla eş durumundan benimde.bu durumda dava süreci nasıl işler?ayrıca eşimle velayet konusunda anlaşamayacağız çocukların onda kalmasını hem kayınvalidemin hastalığı hemde eşimin hasta karakteri yüzünden istemiyorum.çocuklarımın can güvenliği için bu mümkün değil.tabi kendi can güvenliğim için de.nasıl bir öneride bulunabilirsiniz?
Old 24-04-2008, 00:11   #2
üye8180

Sayın Konuk. Medeni Kanun, Madde 168- Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir, düzenlemesini getirmiştir. Yetkiye ilişkin bu düzenlemeye göre dava açabilirsiniz. Eşinizin ve eşinizin annesinin size uyguladığı şiddetten korunmak için, Aile mahkemesinden, Ailenin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili yönetmelik hükümlerine göre koruma kararı verilmesini talep edebilirsiniz. Aile Mahkemesinin vereceği bu tedbir kararı, eşinizin ve annesinin, size ve çocuklarınıza fiziksel, psikolojik şiddet uygulamamalarını, evden uzaklaştırılmalarını, konutun size ve çocuklarınıza tahsisini ve lehinize uygulanabilecek diğer tedbirlerin alınmasını sağlar. Koruma kararını en yakın ve pratik, masrafsız olarak ulaşabileceğiniz Aile Mahkemesinden harç ödemeksizin talep edebilirsiniz. 3-6 aylık süre için verilmektedir. Koruma kararı muhatabına ihtar/tebliğ edildikten sonra, tedbir kararına uymama halinde, durum kolluk tarafından tutanakla tespit edilip süratle soruşturma başlatılır, evrak savcılığa gönderilip savcılık tarafından Sulh Ceza Mahkemesinde, tedbir kararına uymayan eş veya aile bireyi aleyhinde 6 aya kadar hapis talepli dava açılmaktadır.
Old 24-04-2008, 09:15   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Meslektaşımın verdiği bilgilere ek olarak; velayet hususunda çocuklarınızın velayetlerini istiyorsanız alamamanız için bir neden görünmemektedir.

Bu durumda mahkemenin inceleyeceği şey öncelikle çocukların menfaatidir.12 yaşındaki çocuğunuz mahkemede dinlenilebilir.Kendini ifade edebilecek yaştadır.Diğer iki çocğunuz da zaten anne ilgi, şevkat ve desteğine muhtaç yaşlardadır. Bu iki yavrunuzun da size verilmesi son derece doğaldır.

Üç çocuğunuzun velayetlerini almanızla birlikte onlar için boşanma davası içinde öncelikle, tedbir boşanma kararının kesinleşmesi ile iştirak nafakası talep edilir.

Meslektaşımın bildirdiği tedbirler önemlidir.Can güvenliğiniz ve huzurunuz için yapılmalıdır.

Haklarınızı en iyi şekilde kullanabilmek ve ani gelişmeler karşısında neler yapılması gerektiğini belirleyebilmek için mutlaka bir meslektaşımızdan hukuki profesyonel destek almanızı önermekteyiz.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi