Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sim kart kopyalama

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-04-2008, 12:05   #1
Av.Mustafa GÜNEŞ

Mahçup sim kart kopyalama

Arkadaşlar müvekkilimin sim kartı kopyalanıp internete bağlanılmış ve 2 gün boyunca müvekkilime ukranyaya giriş çıkış mesajları gelmiş ne yapmam gerekiyor 12000 ytl lik fatura gelmiş.Menfi tespit davası açacaz bu konuda bilgisi olanların yardımını bekliyorum şimdiden teşekkürler.
Old 18-04-2008, 08:40   #2
umutlaw

Sayin Meslektasim,

Oncelikler (...ukranyaya giriş çıkış mesajları gelmiş ...) bu cumlenizi anlayamadim, veyine: Cep telefonu sim karti her hangi bir cihazla kopyalanamaz yani bunun icin ozel bir cihaz ve ozel bir bilgisayar programinin mevcut olmasi gerekir X kisinin Sim Karti kopyalanmis dahi olsa iki sim kart ayni zamanda calisamaz yani sizin muvekkilinizin telefonu acik iyken diger kopyalanmis sim kart her hangi bir cihaza takilsada calismaz yani basitce ilk olarak acilan ve kendini sisteme kaydeden sim kart calisir ikincisi ise acildiginda bagalanamaz mesajiyla karsilasir. Yillar once boyle bir davayla karsilastim ve hizmet sunan sirket hangi sim kart ile hangi saatte baglanti kuruldugunu elindeki dokumanlarla ispat etti ve belli oldu ki bizim muvekkilimiz kendi sim kartindan ve kendi cep telefonundan baglantiyi kurmus tabi bunlar sim kart numarasindan ve telefon cihazlarinin IME numaralarindan anlasiliyor cunku her cep telefonu actiginizda sizin sim kart numaraniz ve cep telefonunuzun IME numarasi ana merkezdeki sisteme kayd ediliyor. Bu hususlari arastirdiktan ve kesin emin olduktan sonra davanizi acmanizi tavsiye ederim cunku ben o davayi tecrubesizlikten kaybetmistim.
Saygilarimla
Old 18-04-2008, 12:04   #3
Av.Mustafa GÜNEŞ

Sayın meslektaşım öncelikle teşekkür ederim ilgilendiğiniz için ukranya giriş çıkış yapılmış gibi müvekkilime mesajlar gelmiş örneğin ukranyaya hoş geldiniz gibi mesajlar ayrıca müvekkilim o iki gün boyunca arama yapamıyormuş.Sdece internet bağlantıları görünüyor herhangi bir arama yapılmamış. Böyle bir davayla ilgilendiğiniz için bilgilerinizi paylaşmanızı isterim şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım
Old 18-04-2008, 15:15   #4
umutlaw

Sayin Meslektasim,
Sayin EEE adinda bir uye bizim buradaki yazismalarimizi okumus olsa gerek ki benim emailime SIZIN EMAILINIZE ulasamadigini belirterek asagidaki maili gondermistir, Asagidaki emaili GONDERENIN BU YOLLA YARDIMCI OLMAK ISTEDIM BEYANINA DAYANARAK sadece paylasmak uzere ve bilgi amacli olarak buraya eklemekteyim ve ilgili alinti yaziyla ilgili sorumlulugun gondere ait oldugunu belirterek kendime ait cevap ise bu yazinin sonunda olacaktir.
Alıntı:

Sayın umutlaw,
Hukukçu olmadığım için ve muhatabınız da E-Postalara kapalı olması nedeniyle, bu yolla yardımcı olmak istedim.

Teknik olarak elektronikte, analog(Örnekleme) ve

digital(Sayısal) olmak üzere iki sistemle sinyaller taşınabilir. Her çeşit
kopyalama da bu iki sistemle ve tamamen birbirinden farklı olarak
yapılır. Cep telefonu sinyallerinin uçakları düşürdüğü,
otomobillerin ABS fren sistemlerini kilitlediği hikayele
rini çok duyduk.

Bilim- sel ve teknik olarak bu iddialar, elektroniğin temel kurallarına
aykırıdır. Nitekim, bazı havayolşirketleri- nin artık cep
telefonlarına izin verdiklerini biliyoruz.

t
elefon şirketleri de çok ileri bir teknikle çalışmakta ve sim
kartların kopyalanarak kullanılamayacağını iddia etmektedirler. Bu
bilim ve tekniğe temelden aykırıdır. Telefon şirketleri
çıkarlarına uygun iddialarda bulunmak- tadırlar. Bilimsel ve teknik olarak,
kopyalanmış sim kartların kullanılamayacağı iddiası
dayanaksızdır.
Saygılarımla...
Oncelikle yukaridaki metni yazan sayin EEE ye tesekkur eder bu metni okuyabiliyorsa lutfen yazilarini herkesin paylasabilecegi bu ortamda yazilmasini rica ederim.
Cevabimdir: Bir onceki yanitimda belirttigim gibi kopyalanamaz kelimesinden sonra nasil kopyalanabilir hususunu acikladim. Bizim dosyamizda bilirkisinin belirttigi acik bir husus vardi eger bir sim karttan iki sim kart olusturulmus ise iki sim kart bir anda birlikte calisamazlar yani her ikiside sinyal alabilir ancak sadece birisi calisir durumda gelen ve giden cagrilari yanitlayabilir denilmisti. Cep telefonlari yurt disina ciktiklarinda Romaing veya uluslararasi dolasima acilmasi gerekmektedir boyle bir ozellik devreye girdiginde akebinde yaklasik 5 ayrinti mesaji gelmektedir eger ki sizin muvekkiliniz X ulkesine hos geldiniz mesajini almis ise bu mesajlarida almasi gerekirmis ve yine muvekkiliniz arama yapilmadigini neden hemen ilgili servis saglayicisiyla paylasmamistir ve eger paylasmis ise bu kayitlarin sistemlerinde mevcut oldugunu da dikkat etmeniz gerekmekir diye dusunmekteyim ve ayriyeten ikinci kopyanin gercekten haksiz bir sekilde alindigni ispatlamaniz gerektigi kanaatindeyim.
Yukarida belirttigim hususlar hakkinda servis saglayici sirketin Avukatlari mutlaka karsi savunma ve cevapta bulunacaklar dolayisiyla ilk once cevaplari bulmanizi tavsiye ederim.
Saygilarimla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi