Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nİkahli EŞİn Kocanin Borcundan Dolayi Tapuda Kayitli GayrİmenkulÜne Hacİz Gelebİlİrmİ

Yanıt
Old 16-04-2008, 21:05   #1
AV. ÖZGE TUÇE

 
Varsayılan Nİkahli EŞİn Kocanin Borcundan Dolayi Tapuda Kayitli GayrİmenkulÜne Hacİz Gelebİlİrmİ

Merhaba,
Olayda, 2002 yılından önce evlenmiş bir çift bulunmaktadır. Kocanın de bankaya borcu var ancak üzerine kayıtlı mal mülk yok.Ancak hanımının üzerine tapuda kayıtlı evi var.
A. Kocanın borcundan dolayı hanımın tapuda kendisinin üzerine kayıtlı eve banka haciz koydurabilir mi? Aile konutu şerhi varsa durum değişirmi?
B. Eşlerin birlikte oturdukları bu eve hacze gelinirmi (çamaşır makinesi vs. haczi gibi)
C. Kocanın Borcuna kefil olan bir şahıs da var.Ve bu şahsın üzerindeki mallar borcu karşılıyor. Bu durumda önce eşlerin evine haciz uygulanıp, karşılanmayan kısım için kefile mi gidilir,yoksa banka direkt borca yeter malı olduğu için kefile mi gider?
yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum
Old 17-04-2008, 07:38   #2
orhansarcan

 
Varsayılan Merhaba

Eğer eşlere ait olan taşınmaz 2202 sonrasında alınmış ise yani edinilmiş mal kapsamında ise 206/1 kapsamında haczedilebilir ve 210 md kapsamında da hakimden mal ayrılığına karar verilmesini talep edebilir diye düşünüyorum evdeki eşyalar açısından da haciz yapılablir ancak kadın bunlar üzerinde istihkak iddasında bulunabilir diye düşünüyorum
Old 17-04-2008, 08:13   #3
üye18721

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan AV. ÖZGE TUÇE
Merhaba,
Olayda, 2002 yılından önce evlenmiş bir çift bulunmaktadır. Kocanın de bankaya borcu var ancak üzerine kayıtlı mal mülk yok.Ancak hanımının üzerine tapuda kayıtlı evi var.
A. Kocanın borcundan dolayı hanımın tapuda kendisinin üzerine kayıtlı eve banka haciz koydurabilir mi? Aile konutu şerhi varsa durum değişirmi?
B. Eşlerin birlikte oturdukları bu eve hacze gelinirmi (çamaşır makinesi vs. haczi gibi)
C. Kocanın Borcuna kefil olan bir şahıs da var.Ve bu şahsın üzerindeki mallar borcu karşılıyor. Bu durumda önce eşlerin evine haciz uygulanıp, karşılanmayan kısım için kefile mi gidilir,yoksa banka direkt borca yeter malı olduğu için kefile mi gider?
yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum
B.Kocanın borcundan dolayı eve hacze gidilir.Borca yetecek miktarda menkul malın haczi mümkündür.
C.Kefil ile borçlu müteselsil olarak borçtan sorumludur.Alacaklı ödeme emrinde kefili de gösterip bu şahsa da ödeme emri gönderdiyse,borcun tamamı için kefile de haciz yapılablir.Alacaklı hem asıl borçluya hem de kefile aynı zamanda haciz yapabilir,buna mani yoktur.
Old 17-04-2008, 14:15   #4
ISTANAZ

 
Varsayılan

TMK 210. madde mal ortaklığı rejimi söz konusu ise geçerli olabilmektedir. Edinilmiş mallara katılma rejiminde uygulanamaz . Ayrıca 206. maddenin üst başlığı da ' eşlerden birinin istemi ile' şeklindedir. Bu maddeye dayanarak mal ayrılığı rejimine geçmeyi ancak eşlerden biri isteyebilir. Eşlerin yaşadığı evde tabii ki menkul haczi yapılır, Ancak ben bu durumda borçla ilgisi olmayan eş üzerine kayıtlı g.menkul üzerine nasıl haciz uygulanır anlayamadım.
Old 17-04-2008, 19:01   #5
üye18721

 
Varsayılan

Madde 484 - Kefaletin sıhhati, tahriri şekle riayet etmeğe ve kefilin mes`ul
olacağı muayyen bir mikdar iraesine mütevakkıftır.diyor.
Kefaletin geçerliliği yazılı olması ve belirli bir miktar belirtilmesine bağlıdır. Kefalet sözleşmesi yazılı değilse ve/veya sözleşmede belirli bir miktar gösterilmemişse kefalet geçersizdir.
Kredi kartı sözleşmeleri ve diğer tüm sözleşmeler bakımından kefalet genel hatları ile böyle değerlendirilmelidir. Bu nedenle Yerel bir mahkemenin vermiş olduğu kararda ;"kredi kartlarına ilişkin borçlarda kefilin sorumluluğu borçlu ile birlikte imzalamış olduğu limitle sınırlıdır" şeklindeki kararı yargıtay onaylamıştır.Kredi kartı sözleşmesinde ilk limit 3000 YTL ise kefililn sorumluluğuda bu oranda olacaktır.
Old 17-04-2008, 20:30   #6
Dr. Özge Yücel

 
Varsayılan

Sayın Istanaz'a katılıyorum, edinilmiş mallara katılma rejiminde her eş, malları üzerinde tek başına tasarruf yetkisine sahiptir, malı haczedilemez. Edinilmiş mallara katılma rejiminde eşlerin katılma alacağı mal rejimi sona erdikten sonra doğan bir alacak hakkıdır. Diğer eşin borcu nedeniyle bir eş sorumlu tutulamaz. Ortak konuttaki eşyalara haczin nedeni ise bellidir, birlikte kullanılan eşyaların borçlu eşe de ait olduğu kabul edilir, eğer borçlu eşe ait değilse istihkak iddiası ileri sürülebilir.
Old 18-04-2008, 10:35   #7
av.medine

 
Varsayılan borçlunun eşinin malvarlığına karşı haciz yapılabilir mi ?

Arkadaşlar ben de sayın ISTANAZ'a katılıyorum. Ne yazık ki borçlular bu konuda edindikleri malvarlığını (taşınmaz veya araç )eşlerinin adına kaydedip hacizden kurtuluyorlar. Hatta bu konuda benim de bir sorum olacak. Borçlu hakkında yapmış olduğum takip tarihi 2007 Ocak , borçlu bu tarihten sonra eşi adına tapulu gayrimenkul ve araç aldı. Fakat ben bunlara haciz koyamıyorum. Bu konuda açabileceğim herhangi bir dava varmıdır. Yardımcı olunursa çok sevineceğim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 18-04-2008, 11:24   #8
Av.Nesrin

 
Varsayılan

Alıntı:

av.medine
Alıntı:

Arkadaşlar ben de sayın ISTANAZ'a katılıyorum. Ne yazık ki borçlular bu konuda edindikleri malvarlığını (taşınmaz veya araç )eşlerinin adına kaydedip hacizden kurtuluyorlar. Hatta bu konuda benim de bir sorum olacak. Borçlu hakkında yapmış olduğum takip tarihi 2007 Ocak , borçlu bu tarihten sonra eşi adına tapulu gayrimenkul ve araç aldı. Fakat ben bunlara haciz koyamıyorum. Bu konuda açabileceğim herhangi bir dava varmıdır. Yardımcı olunursa çok sevineceğim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

2004 Sayılı İcra İflas Yasas
Alacaklısını zarara sokmak kasdiyle mevcudunu eksilten borçluların cezası:
Madde 331 - (Değişik: 31/5/2005 - 5358/1 md.)

Haciz yolu ile takip talebinden sonra veya bu talepten önceki iki yıl içinde borçlu; alacaklısını zarara sokmak maksadıyla, mallarını veya bunlardan bir kısmını mülkünden çıkararak, telef ederek veya kıymetten düşürerek hakiki surette yahut gizleyerek muvazaa yoluyla başkasının uhdesine geçirerek veya asıl olmayan borçlar ikrar ederek mevcudunu suni surette eksiltirse, aleyhine aciz belgesi aldığını veya alacaklı alacağını alamadığını ispat ettiği takdirde, altı aydan üç yıla kadar hapis ve bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

İflas takibinden veya doğrudan doğruya iflas hallerinde iflas talebinden önce birinci fıkradaki fiilleri işleyen borçlu hakkında da bu fiiller başka bir suç oluştursa dahi bu hükümler uygulanır.
Konkordato mühleti veya iflasın ertelenmesi talebinden önceki iki yıl içinde ya da konkordato mühleti talebi veya iflasın ertelenmesi süresinden sonra birinci fıkradaki fiilleri işleyen borçlu hakkında da bu hükümler uygulanır.
Taşınmaz rehni kapsamında bulunan eklentinin rehin alacaklısına zarar vermek kastı ile taşınmaz dışına çıkarılması halinde, eklentinin zilyedi iki yıldan dört yıla kadar hapis ve bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.
Bu suçlar alacaklının şikâyeti üzerine takip olunur.



Sn.Medine; Öncelikle ilgili ceza maddesinden dolayı şikayet talebinde bulunun.% 90 bu yolla sonuca ulaşacaksınız.Ben stajerken çok zeki geçinen,dosya borcu da bir hayli yüksek bedel olan borçluya karşı takibi şikayet dilekçesi ulaştıktan birkaç gün sonra başarıyla tamamlamıştım.Burada önemli olan kendi adına kayıtlı olan mülkünü eşine devrettiğini öğrenme tarihiniz.3 ay ve 1 yıllık sürelere tabi.Dosyaya tapudan gelen cevap üzerine, herhangi bir talep açmadıysanız üç aylık sürenin geçmiş olması önemli değil.

Eşzamanlı olarak ta Muvazaa nedeniyle tapu iptal ve tescil davası açın.

Sizin yerinizde olsam dosyada işlem yoksa eğer.Tapu Müdürlüğüne ayrıntılı bir müzekkere alır, satışın ne zaman hangi bedel üzerinden kimin adına gerçekleştiğini sorar, bundan önce de şikayetimi yapardım.Dosya tevziiden duruşma günü alana kadar da tapunun cevabı gelir, Bu davaları kazanmamanız için mevcut düzenleme ve somut olay gözetildiğinde sebep yok, Kolay gelsin.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İcra Yoluyla Satilan Aİle Konutunda Şerh Koyduran EŞİn Haklari Av.Hüsnü YILDIRIMER Aile Hukuku Çalışma Grubu 5 28-12-2013 14:37
Şİrket Borcundan Dolayi TaahhÜdÜ İhlal Avsibel Meslektaşların Soruları 16 09-11-2007 20:43
İmam nikahlı Kocanin Resmİ Nİkahli EŞİnİ BoŞamasi Durumunda Tazmİnat Alabİlİr Mİ? FAITHFULLY Meslektaşların Soruları 9 11-09-2007 10:42


THS Sunucusu bu sayfayı 0,10632992 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.