Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Şufa davasında depo edilen para

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-04-2008, 23:50   #1
yaşar

Varsayılan Şufa davasında depo edilen para

MK 734...
Önalım hakkı sahibi, adına payın tesciline karar verilmeden önce, satış bedeli ile alıcıya düşen tapu giderlerini, hâkim tarafından belirlenen süre içinde hâkimin belirleyeceği yere nakden yatırmakla yükümlüdür.

1-Söz konusu para vadeli hesaba mı yatırılır?
2-Bu para faizi birlikte mi davalıya verilir?
3-Söz konusu mahkemeden talepte bulunmak suretiyle bu para döviz cinsinden yatırtılabilir mi?
Old 11-04-2008, 10:00   #2
Av.Hüseyin Erdayandı

Gerek yasa hükmünde gerekse mahkeme kararında depo edilen paraya faiz yürütüleceğine dair bir açıklama olmadığına göre depo edilen bedeli karar kesinleştiğinde alabileceksiniz.Dolayısıyla yargılama sürecinin uzun sürmesi nedeniyle bu parayı çok geç almanız da mümkün.Maalesef bu uygulamanın karşı taraf lehine bir sebepsiz zenginleşme yarattığı da tartışmasız.Ben 7 yıl süren bir şuf'a davası nedeniyle satış tarihindeki bedeli almak zorunda kalmıştım.Ancak uygulamada bazı küçük ilçe adliyelerinde anlaşmalı bankalara bedelin aylık vade ile yatırılarak nemalandırıldığını da duydum.Mahkeme kalemi ve mahkeme veznesiyle görüşmenizi öneririm.
Bu arada "Her dava açıldığı tarihteki şartlara göre değerlendirilir." prensibi davaların uzun sürmesi nedeniyle büyük haksızlıklara yol açmaktadır.Yargıtayın bir kararında şuf'a hakkının geç öğrenilme ve bu nedenle davanın geç açılmasına ilişkin bir davada; şuf'a bedelinin taşınmazın satım tarihindeki değeri yerine; şuf'a hakkının kullanıldığı tarihte taşınmazın değerindeki objektif artışın dikkate alınarak hüküm kurulması gerektiği şeklindeki görşünün uzun süren davalarda da uygulanarak, hatta karar tarihindeki değerinin bir içtihat olarak kabul edilmesiyle sorunun aşılacağını sanıyorum.
Davaların uzun sürmesi nedeniyle oluşan hak kayıplarının telafisi için dah önce sözünü ettiğim şuf'a davasına ilişkin kararı AİHM'e götürdüm.Sonucunu merakla bekliyorum.Gelen sonucu bu sitede sizlerle paylaşırım.saygılarımla.
Old 11-04-2008, 13:37   #3
avukatRMK

sayın Yaşar
ön alım davalarında mahkemece depo edilmesine karar verilen para kırık vadeli bir hesaba yatırılmaktadır. Bu parayı karar kesinleştiğinde nemaları(faizi) ile birlikte almaktasınız. Zaten mahkemeden ilgili bankaya yazılan müzekkerede davalı asile veya vekiline nemaları ile birlikte ödeme yapılması yazmaktadır. Ancak söz konusu paranın döviz cinsinden depo edilmesi konusunda mahkemeden bir karar verileceğini pek zannetmiyorum.
iyi çalışmalar
Old 28-01-2009, 13:43   #4
Av.Ahu Gökçen

Acil Şufa a davasında depo süresi

Şuf'a davasında mahkeme davacıya taşınmazın bedelini belirtilen hesap numarasına bir sonraki celseye değin depo etmesi için süre verdi. Ancak davacının parayı toparlamakta gecikme ihtimali var. Bu durumda bir sonraki celse de veya dilekçe ile beyanda bulunularak davacının sıkıntısı anlatılıp, depo etme süresinin uzatılması mahkemeden talep edilbilir mi yoksa depo etmekte acze düşmesi nedeni ile davacının davası red mi edilir? Ben kanunda ve kaynaklarda bu hususla ilgili bir bilgiye ulaşamadım aydınlatıcak olan meslekdaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 28-01-2009, 23:16   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Ahu Gökçen
Şuf'a davasında mahkeme davacıya taşınmazın bedelini belirtilen hesap numarasına bir sonraki celseye değin depo etmesi için süre verdi. Ancak davacının parayı toparlamakta gecikme ihtimali var. Bu durumda bir sonraki celse de veya dilekçe ile beyanda bulunularak davacının sıkıntısı anlatılıp, depo etme süresinin uzatılması mahkemeden talep edilbilir mi yoksa depo etmekte acze düşmesi nedeni ile davacının davası red mi edilir? Ben kanunda ve kaynaklarda bu hususla ilgili bir bilgiye ulaşamadım aydınlatıcak olan meslekdaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim.

Davacıya kesin süre verilmeden dava reddedilemez.
Old 30-01-2009, 19:59   #6
Av.Ahu Gökçen

Varsayılan Depo Süresi

Yanıtınız için, teşekkür ederim. Depo süresi hakkında bildiğiniz yasa maddedi, hüküm veya yargı kararı var ise ve eklerseniz sevinirim.
Old 30-01-2009, 20:05   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Ahu Gökçen
Yanıtınız için, teşekkür ederim. Depo süresi hakkında bildiğiniz yasa maddedi, hüküm veya yargı kararı var ise ve eklerseniz sevinirim.

MK 734 çok açık: Önalım bedeli hakimin belirlediği sürede, belirlediği yere yatırılır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi