Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

keşide tarihinin sonradan düzenlenmesi

Yanıt
Old 30-03-2008, 14:39   #1
asuman köstek

 
Varsayılan keşide tarihinin sonradan düzenlenmesi

herkese iyi çalışmalar.
alacaklı elindeki senedini protesto amacıyla bankaya ibraz ediyor.Banka şubesi senedi borçlunun ikametindeki şubesine gönderiyor.Söz konusu şube senedin düzenlenme tarihi olmadığı gerekçesiyle senedi kendilerine gönderen banka şubesine iade ediyor.(Bu sıra borçlunun ikametindeki banka şubesi senedin düzenlenme tarihi olmadığı konusunda borçluya bir yazı veriyor)Senet kendilerine iade edildikten sonra ilgili banka şubesi senede kendiliğinden düzenlenme tarihi yazıyor ve senedi tekrar borçlunun ikametindeki banka şubesine gönderiyor.Bu durumda borçlunun elinde de banka şubesinden almış olduğu "senedin düzenlenme tarihi olmadığına dair bir yazı olduğuna göre"bu durum kıymetli evrakta sahtecilik kapsamına girer mi.Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 30-03-2008, 15:28   #2
sailor1981

 
Varsayılan

Sorduğunuz bu soru forumda defalarca tatrtışılmış olmasına rağmen kesin bir neticeye varamamıştır.Zira soru çeşitli açılardan incelenebilmektedir. İlk olarak açık tabir edilen, imza dışındaki diğer unsurların mevcut olmadığı bononun düzenlenebileceği aşikardır.Lehtar bu bono üzerindeki diğer unsurları tamamlayarak icra takibine konu edebilecektir.Yargıtay bononun anlaşmaya aykırı doldurulduğunun ispatının borçluda olduğunu vurgulamaktadır. Hatta daha da ileri gitmiş bazı kararlarında "bono üzerindeki keşide tarihinin gerçeğe uygun olmasının zorunlu olmadığından" bahsetmiştir.Şimdi sorunuza yaklaşalım, ortada üzerinde keşide tarihi olmayan ve buşekilde protesto edilmek üzere bankaya verilen bir bono mevcut ve siz bankadan aldığını yazı ile bononun ilk bankaya verildiği anda keşide tarihi taşımadığını ispatladığınızdan bahsediyorsunuz.
Bence çnemli olan nokta burada keşide tarihinin kimin tarafından tamamlandığı, bana göre keşideci bankadan bonouyu geri alıp üzerine keşide tarihini tamamlayıp işlemlerle devam edebilir.Siz bononun banka tarfından keşide tarihi atılarak işleme konulduğunu nasıl ispat edeceksiniz?
Diğer yandan bononun eksik unsurlarının lehtar dışında başka biri (olayımızda banka) tarafından tamamlanması durumunda bana göre suç oluşmuştur.Zira işlem kabiliyeti olmayan adi senet hükmündeki bir belgeyi üzerine keşide tarihi yazarak kambiyo senedi vasfını kazandırmak sureti ile bu suç işlenmiştir.Bu benim kanaatim bakalım üstatlar ne diyecek..?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
senette keşide yerinin sonradan doldurulması ragıp Meslektaşların Soruları 43 24-11-2014 10:29
Bono - Vade Tarihinin Keşide Tarihinden Önce Olması sulzu Meslektaşların Soruları 11 07-12-2011 16:34
Hukuk Tarihinin Bitmeyen Davaları Seyda Hukuk Haberleri 0 18-11-2006 09:58
Çekte Vade - Çekin Keşide tarihinin İlerki bir Tarih olması ve Çekin İbrazı uye9493 Meslektaşların Soruları 6 20-10-2006 02:42
Mahkeme tarihinin kişiye bildirilmesi Ahmet Yılmaz Hukuk Soruları Arşivi 1 11-02-2002 01:05


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03261900 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.