Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

müşterek ve müteselsil kefalet

Yanıt
Old 20-03-2008, 12:05   #1
-betül-

 
Varsayılan müşterek ve müteselsil kefalet

Herkese merhaba.müşterek ve müteselsil kefaletin kefaletin bir türümüdür? Diğer kefaletten farkı nedir.kambiyo senedi üzerinde sadece kefil olarak borçlu gösterilmişse bu kefaletin hukuki durumu nedir? Yanıtlarınız için şimdiden teşkkür ederim.
Old 21-03-2008, 08:42   #2
avalaattin61

 
Varsayılan

Kefalet, ya adi kefalettir ya da müteselsil kefalettir. Adi kefalette, kefillerin sorumluluğu ikinci plandadır. Yani önce asıl borçluya gideceksiniz, alacağınızı alamadığınız takdirde varsa birden fazla kefile payları oranında gidebilirsiniz. Müteselsil kefalette ise, zincirleme sorumluluk vardır. Yani ister borçludan isterseniz kefillerden, hatta isterseniz kefillerden istediğiniz birinden alacağınız talep edebilirsiniz. Müteselsil kefiller, önce borçludan alacağını talep et diyemezler. Kambiyo senetlerinde ise TTK gereği müteselsil sorumluluk vardır.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Bonoya müteselsil kefalet ve asıl borçluya rücu MELEK Meslektaşların Soruları 7 10-01-2011 14:36
Astsubay okulu - Ordudan Atılma - Kefalet - Müşterek Borçluluk Ahmet Turan Meslektaşların Soruları 4 20-12-2006 21:24
Müşterek Ve Müteselsil Borç Senetleri Hakkında taskin Hukuk Soruları Arşivi 0 25-03-2004 12:51
İpotek Belgesinde Müteselsil Kefalet Soyyuksel Hukuk Soruları Arşivi 1 14-06-2003 08:43


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02416110 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.