Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Resmi evrakta sahtecilik -kesintili zamanaşımı mı uygulanır?

Yanıt
Old 19-03-2008, 13:35   #1
AV.SERTANn

 
Varsayılan Resmi evrakta sahtecilik -kesintili zamanaşımı mı uygulanır?

Görevi kötüye kullanma,resmi evrakta sahtecilik ve dolandırıcılık Olay tarihi 12.1997 'dir.

Olayla ilgili olarak başkaca şahıslar hakkında dolandırıcılık,resmi evrakta Görevi k.kullanmadan dava açılmasına rağmen Sanık hakkında ilkin dava açılmamış ve fakat bahse konu açılan davada 2003 tarihinde tanzim edilen ek iddianame ile sadece dolandırıcılık suçundan dava açılmıştır.

Hükmün temyizi ile Yargıtay Dolandırıcılık suçu açısından Zaman aşımı sebebiyle müvekkil açısından davanın düşürülmesine , diğer sanıklar hakkında da başkaca sebeplerden ötürü hükmün bozulmasına karar vermiş diğer sanıklar hakkında bozmadan sonra tekrar yapılan duruşma esnasında iddia makamı bu sefer müvekkil hakkında kamu görevlisini re.evrakta sahteciliğe azmettirmeden suç duyursunda bulunmulmasına mütaala etmiştir.

ŞİMDİ ;Kamu görevlisini re.ev.sahteciliğe azmettirmenin dava zamanaşımı 765 sayılı TCK'ya göre 10 ,kesintili Zamanaşımı da en fazla 15 senedir.

Sorum şu;görüldüğü üzere Müvekkil hakkında önceden kamu gö.resmi evrk.azmettirme ile ilgili bir iddaname düzenlenmemiş,bu suçtan daha önceden bir dava açılmamış ve sorguya çekilmemiştir.

Burada zamanaşımı 10 yıl denebilirse zamanaşımı çoktan dolmuş olacaktır.olayda Kesintili zamanaşımının (15 yıl)uygulanmasına bir sebep var mıdır?önceden dolandırıcılıktan savunması alındı diye kesintili zamanaşımı mı uygulanır?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Resmi evrakta sahtecilik evo09 Meslektaşların Soruları 7 17-03-2008 04:09
resmi evrakta sahtecilik Av.Aylin ARIKAN Meslektaşların Soruları 3 15-06-2007 08:59
Trafik Muayenesi-Resmi Evrakta Sahtecilik Uluc13 Hukuk Soruları Arşivi 12 20-01-2007 16:39
resmi evrakta sahtecilik xxxx Hukuk Soruları Arşivi 4 02-01-2007 19:32
Resmi evrakta sahtecilik taze mezun yalçın Meslektaşların Soruları 4 11-11-2006 14:13


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02552009 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.