Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gayrimenkul satış Vaadi Sözleşmesi

Yanıt
Old 11-03-2008, 15:23   #1
nabucadnazar

 
Varsayılan Gayrimenkul satış Vaadi Sözleşmesi

Gayrimenkul Satış Vaadi sözleşmelerinde yada herhangi bir gayrimenkul devrinde 65 yaş üstü kişilerin akıl sağlığı konusunda rapor alınmasına ilişkin emredici birhüküm var mıdır?65 yaş üstü insanların devir işlemlerini yaparken noterin sağlık raporu istememesi sorumluluğunu doğurur mu?
Old 11-03-2008, 15:49   #2
ISTANAZ

 
Varsayılan

Noterlik Kanunu Yönetmeliği

Türkiye Noterler Birliği Başkanlığından

13.07.1976
15645
Dayandığı Kanun
18.01.1972 - 1512
ONBEŞİNCİ KISIM
Noterlik İşlemlerinde Uyulması Gerekli Hususlar

Madde 0091: Yeteneğin tesbiti

Noterin ilgilinin yeteneği hakkında bir kanı sahibi olması gereklidir. Temyiz kudretine sahip bulunan ve işlemin niteliğine göre gerekli yaşa girdiği anlaşılan herkes hukuki işlemleri yapmaya ehil olup, bu yaş resmi belge ile saptanır. Tanık veya kanı ile yaş tespit edilemez.

İlgilinin yaşlılık, hastalık veya dış görünüşü itibariyle yeteneğinden, şüphe edilmesi veya bu konuda ihbar ve şikayet bulunması hallerinde temyiz kudretinin varlığı doktor raporu ile saptanır. Bu takdirde metnin içinde tarih ve numarası ile rapordan bahsedilir, raporun aslı işlemin noterde kalan nüshasına eklenir.

Hukuki işlerin belgelendirilmesi anında ilgili iradesini serbestçe ve kendi isteğine uygun olarak beyan etmelidir. Beyanın tam ve eksiksiz olarak yazılması gereklidir. Yapılan işlemin niteliğine göre gerekli soruların sorularak işlemin sonucu hakkında ilgiliye açıklama yapılması gereklidir.
Old 11-03-2008, 21:30   #3
bilenkişi

 
Varsayılan

65 yaşını bitirenler resmi hastanelerin psikiyatri bölümüne başvurur. Psikiyatr muayeneden sonra ayrı binada bulunan psikoloğa gönderir.Psikolog testlerini yaptıktan sonra tekrar psikiyatri uzmanına gönderir.Oraporu yazdırır imzalar.Aynı gün notere gidip noterdeki işlemi bitirmesi gerekir.Aynı gün gidemezse yeni bir rapor alması gerekir.
Old 12-03-2008, 15:28   #4
nabucadnazar

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan bilenkişi
65 yaşını bitirenler resmi hastanelerin psikiyatri bölümüne başvurur. Psikiyatr muayeneden sonra ayrı binada bulunan psikoloğa gönderir.Psikolog testlerini yaptıktan sonra tekrar psikiyatri uzmanına gönderir.Oraporu yazdırır imzalar.Aynı gün notere gidip noterdeki işlemi bitirmesi gerekir.Aynı gün gidemezse yeni bir rapor alması gerekir.

Yani şu durumda noter sağlık raporu istememekle kusurlu bir işlem mi yapmışoluyor?
Old 12-03-2008, 15:42   #5
ISTANAZ

 
Varsayılan

raporun hangi hallerde isteneceği yönetmelikte açıklanmış. yani herkesten istenecek diye bir kural yok. Noter ihbar ve şikayet olmasına rağmen veya şüpheli bir durum varken görevini yapmazsa sorumlu olur kanaatindeyim.
Old 12-03-2008, 17:14   #6
bilenkişi

 
Varsayılan

Ünüversite geriatri bölümleri (yaşlılık hastalıkları) 65 yaşını bitirenleri kabul ediyor. 65 yaş yaşlılığın başlangıcı oluyor.Bu durumda noter geçersiz bir işlem yapmış oluyor.Sayın ıstanaz yasada yaşlılık var, bununda sınırı 65 yaşını bitirmek.
Old 15-09-2009, 09:02   #7
erkanakca84

 
Varsayılan

Merhaba;
Yüksek Sağlık Şurası bir kararında, 65 yaşın üstünde bulunan herkesten sağlık raporu istenmesinin doğru olmadığına, raporun tüm yaşlılardan istenerek ek külfet yaratmamak için, kişinin işlem yapma ehliyeti veya akli melekesinin yerinde olmadığından ciddi şüphe duyulması veya bu yolda bir iddianın bulunması halinde istenebileceği şeklinde bir karar verildiğini okudum. Peki ciddi şüphe duyulacak bir hal varsa ve buna rağmen noter herhangi bir rapor istememişse bu vekaletname geçersiz olur diyebilirmiyiz bunu destekleyen bir yargı karar mevcutmudur? Saygılar
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Satış Vaadi Sözleşmesine Dayanarak Başka Bir Satış Vaadi Sözleşmesi Yapılabilir mi? lnmdeniz Meslektaşların Soruları 13 19-02-2009 17:34
gayrimenkul satış vaadi anlaşması su. Meslektaşların Soruları 4 30-11-2007 23:48
gayrimenkul satış vaadi av.mansur Meslektaşların Soruları 2 31-10-2007 23:43
muris ile miraşçı arasında yapılan gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi Avsibel Meslektaşların Soruları 4 09-10-2007 12:40
Gayrimenkul Satış Vaadi ve Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Fesih Usulleri ad-hoc Meslektaşların Soruları 7 20-06-2007 15:43


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08885002 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.