Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hazine arazisi

Yanıt
Old 04-03-2008, 15:44   #1
advocat63

 
Varsayılan hazine arazisi

Müvekkil yaklaşık 40 yıldır hazine arazine zilyet olup üzerinde ev yapmıştır.Ve 15 yıl önce de imar affı almıştır.Taşınmaz daha sonra belediye sınırlarına girince imar düzenlemesi için belediye tarafından hazinden talep edilmektedir.Taşınmaz 40 yıldır zilyet olan müveeki için ne yapılabilir.
Old 04-03-2008, 18:45   #2
tuba

 
Varsayılan

Kadastro ne zaman geçmiş? Bu hususta bir bilgi yazmamışsınız.Oysa bu husus önemli zira kadastronun geçtiği tarihten itibaren zilyetliğin ne kadar olduğuna bakılıyor.
Old 04-03-2008, 20:35   #3
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan

Konu imar af yasası olarak bilinen 2981 sayılı yasanın uygulanması ile ilgili
gözüküyor. Anılan yasa hükümlerine göre belediyelerin başkasının arsasına ruhsatsız inşaat yapılması halinde bu yerlerin ıslah imar planlarını yapıp tapu tahsis belgesi alan yapı sahiplerine müstakil tapularının verilmesi belediyelerin görevine dahil bulunmaktadır.

2981 sayılı yasanın 10/son maddesi;
Islah imar planı yapılmış ve yapılacak bölgelerde bu Kanun kapsamına giren ve tapu tahsis belgesi verilen hazine arsa ve arazileri, iktisap tarihine bakılmaksızın aynı amaçta kullanılmak üzere ilgili belediyelere devredilir.
hükmünü içermektedir.

Bunun için belediye bu yerlerin tapusunun verilmesini hazineden talep eder. Hazinenin ıslah imar planı yapılan tapu tahsis belgesi dağıtılan alanın tapusunu 2981 sayılı yasaya uygun şekilde kullanmak üzere belediyeye devretmesi gerekir. Devretmezse belediye hazine alayhine tapu ıptali ve tescil davası açmalıdır. Tapu tahsis belgesi sahibi bu davaya belediyenin yanında feri müdahil olarak katılabilir.Diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 09-01-2010, 11:04   #4
üye31194

 
Varsayılan

Benim de bir sorunum var
50 yıldan fazladır arazileri üzerinde malik sıfatıyla zilyet olan müvekkillerim,1981 yılında kadastronun geçtiğinden haberdar olmamışlar,hatta arazilerinin kadastro dışı bırakıldığını söylüyorlardır,araştırdığımızda 1981 yılında kadastro arazi sahibi olarak kimseyi bulmayınca hazine adına arazileri tescil ettirmiştir.Bu kişiler de bugün hala aynı arazideler,araziler ekili,biçili 50 yıllık ağaçlar var üzerlerinde,bazıları elektrik tesisatı izni almış,kuyu açma izni bile almış.Bu durumda bu arazilerin tapuları alınabilir mi ? Cevabımız evetse bunun yolu nedir?
Teşekkürler
Old 10-01-2010, 14:17   #5
AV.POYRAZ

 
Varsayılan

hazineye ait olan araziler için ! tapuda hazineye ait olan taşınmazların elde edilmesi mümkün değildir. ancak tapuda hazine adına kayıtlı olmayan taşınmazlarda 20 yıllık sürenin dolması üzerine asliye hukuk mahkemesinde zamanaşımı sebebi ile tescil davası açılabilir ve tapu alınır.... dava kurucu değil tespit niteliğindedir. bu arada siz bu davayaı açmadan hazine dava açıp veya davasız olarak tapuda burayı kendi adına tescil ettirir ise siz hazineye karşı tapu iptali ve tescili davası açacaksınız. 1981 de hazine adına kayıt yaptıırlmış olsa dahi süre yoktur dava açın ....
Old 10-01-2010, 17:38   #6
üye31194

 
Varsayılan

Sayın Av.Poyraz,cevabınız için teşekkürler,sizden ricam bu konuda bana daha detaylı bilgi verebilir misiniz,ya da daha detaylı bilgi için size hangi bilgileri vermem gerekiyor? Mesleğe yeni başladığım için bu konuda çok iyi değilim,İşin aslı; zamanaşımı nedeniyle ulusal yargıdaki tüm yolları tüketip AİHM ye gitmek, orada da 1.protokolde yeralan mülkiyet hakkına dayalı karar çıkartmayı düşünüyordum.
Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim
Old 10-01-2010, 19:17   #7
AV.POYRAZ

 
Varsayılan

Burada Aslinda Olay AÇik ! Sİzİn Olayinizda Kadastro Tarafindan Adina Tescİl İŞlemİ Yapilmasi Gerekİrken Tespİt Esnasinda MÜvekkİlİnİzİn Bulunmamasi Veya Bulunan KİŞİlerİn MÜvekkİlİnİzİn İsmİnİ SÖylememesİ Sebebİyle OluŞan Bİr Sorun Vardir. Dava Aslİye Hukuk Mahkemesİnde Tapu İptalİ Ve Tescİlİ Davasi Olarak AÇilacak. Şu Anda Tapu Hazİne Adina İse Hazİne Aleyhİne AÇilacak.... Mahkemeden ; Olayin İzahi Yapilip Hazİne Adina Olan Tapunun İptalİ İle GerÇek Malİk Olan MÜvekkİlİnİzİn Adina Bu Arsanin Tescİlİ İstenİlecek. Burada Kadastro İle İlgİlİ Bİr Dava Yok, Buna Dİkkat Edİn Sİzİ Hatali YÖnlendİrİp, Gİt Kadastro Mahkemesİne Kadastrodakİ İŞlemlerİn Tespİtlerİn Hatali OlduĞunu İspatla Vb... Bu TÜr Dava Olmaz ÇÜnkÜ ; SÜre YÖnÜnden Red Yersİnİz....aslİye Hukuk Mah. Ne BaŞvurun. Mahkeme Sİzİ Hakli GÖrecektİr.

Aİhm Sonrakİ AŞama Olup ; Aİhm Sİzİn Hakkinizi Verİr Burada Bİr Sorun Olmaz Amam Ulusal Yargida BÜyÜk Bİr Hata OlmadiĞi SÜrece Olay Lehİnİze SonuÇlanir...aİhm Bu Olaylari GenİŞ Yorumluyor. Sadece Tapu Belgesİ Olmasi Gerekmez, Zİlyetlİk Durumu,tapu Tahsİs Vb... Durumlardada VatandaŞ Lehİne Kararlar. Vardir. Aİhm İle İlgİlİ Prof.dr.semİh Gemalmaz In Kİtaplarini Tercİh Edİn, Çok İyİdİr. Veya YeĞenİ Dr.burak Gemalmaz.

Sorunuz Olursa, Sorun.... Elİmden GeldİĞİnce Yardimci Olurum...
Old 10-01-2010, 21:48   #8
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan

"Asliye Hukuk Mahkemesİnde tapu İptali ve tescili davası olarak açılacak" deniliyor ama,açılması önerilen bu davadan nasıl bir sonuç çıkacak. Onu sorgulamak gerek.

Hazine adına tescil edilen yerlerin kadastrodan sonraki nedenlere dayalı olarak zilyetlikle veya imar ihyayla kazanılması imkanı yoktur.

Kadastrodan önceki nedenlere dayalı olarak Kad.K.nun 12/3 maddesi uyarınca tutanağın kesinleşmesinden itibaren 10 yıllık hak düşüürücü süre içinde genel mahkemelerde dava açılabilir. Fakat hak düşürücü süre geçmiş.

1984 yılında çıkan 2981 sayılı İmar Af Yasasından da , süresinde başvurularak yararlanılmamış.

Durum pek olumlu gözükmüyor. Müvekkili fazla ümitlendirmemek gerek.
Diye düşünüyorum.
Old 08-06-2010, 21:39   #9
üye31194

 
Varsayılan Teşekkürler

Sayın Av.POYRAZ ve sayın Yücel Kocabaş,bilgileriniz için çok teşekkürler ama iki arada bir derede kaldım,Yücel Bey zamanaşımından bahsetmişsiniz,Poyraz Bey de dava kurucu değil tespit niteliğindedir diyor,ne yapmalıyım,müvekkiller çok ısrarcı,haliyle arazileri elden gidiyor
Meslek yardımlarınızı bekliyorum
Saygılarımla
Old 07-03-2011, 15:28   #10
avnsl

 
Varsayılan

"50 yıldan fazladır arazileri üzerinde malik sıfatıyla zilyet olan müvekkillerim,1981 yılında kadastronun geçtiğinden haberdar olmamışlar,hatta arazilerinin kadastro dışı bırakıldığını söylüyorlardır,araştırdığımızda 1981 yılında kadastro arazi sahibi olarak kimseyi bulmayınca hazine adına arazileri tescil ettirmiştir.Bu kişiler de bugün hala aynı arazideler,araziler ekili,biçili 50 yıllık ağaçlar var üzerlerinde,bazıları elektrik tesisatı izni almış,kuyu açma izni bile almış.Bu durumda bu arazilerin tapuları alınabilir mi ? Cevabımız evetse bunun yolu nedir?
Teşekkürler"
Reşit bey bende sizin yukarıda belirttiğiniz olayınızla tıpatıp aynı bir olayla karşılaştım.Bu konudaki çalışmalarınız ne durumda ?Dava açtınız mı ?Çılkış yolu bulabildiniz mi?Yardımcı olursanız sevinirim.Saygılarımla..
Old 26-10-2015, 15:37   #11
lawyeresen

 
Varsayılan 50 yıllık zilyetlik hazine arazisi

bu davalardan olumlu sonuç alınabiliyor mu? Karara çıkmış dosyası olan arkadaşlar cevap yazarsa sevinirim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
köy senedi-hisseli tarım arazisi ewrim Meslektaşların Soruları 3 25-02-2008 13:24
hazine arazisi dsahutoglu Meslektaşların Soruları 2 19-01-2008 17:53
Tapusuz Tarım Arazisi cesur_yürek Meslektaşların Soruları 2 19-09-2007 00:26
Hazine Arazisi ve Olağanüstü Zamanaşımı Av.Nebi Meslektaşların Soruları 11 18-09-2006 12:16


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03597593 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.