Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Şikayetten vazgeçme

Yanıt
Old 20-02-2008, 15:37   #1
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan Şikayetten vazgeçme

Sayın meslektaşlarım,
TCK.nun 73/6.maddesi "Kanunda aksi yazılı olmadıkça, vazgeçme onu kabul etmeyen sanığı etkilemez." hükmünü içermektedir.

Şikayetten vazgeçmenin sanığın kabulune bağlı olmadığı haller hangileridir?
Old 20-02-2008, 21:13   #2
Tractatus

 
Varsayılan

Şikayetten vazgeçmenin sanığın kabulune bağlı olmadığı bir hal yoktur. Hakim şikayetten vazgeçilmesi durumunda her halükarda sanığa vazgeçmeyi kabul edip etmediğini sormalıdır. Eğer birden fazla sanık var ise, sadece vazgeçmeyi kabul eden sanık hakkında vazgeçme hükümleri uygulanır.
Old 20-02-2008, 23:19   #3
Seyda

 
Varsayılan

Geçenlerde Ceza Hukuku ile ilgili bir kitap okurken bu soru benim de aklıma gelmişti. Bilindiği gibi şikayetten vazgeçme, şikayetten feragatten farklı olarak iki taraflıdır. Şikayetle ve vazgeçmenin sonuçlarıyla ilgili bütün okuduklarımdan sonra, 'kanunda aksi olmadıkça' ifadesinin her ihtimale karşı konmuş olabileceğini düşündüm. Benim gördüğüm aksi bir durum yok. Varsa ve paylaşan olursa ben de çok sevinirim.

Saygılarımla..
Old 20-02-2008, 23:40   #4
Seyda

 
Varsayılan

Şu hüküm aksi duruma örnek olabilir mi sizce?

4814 sayılı Çek Kanunu'nun Geçici 1.maddesi aşağıdaki gibidir:

GEÇİCİ MADDE 1. - Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce karşılıksız çekler hakkında açılmış bulunan davalarda, bu tarihten sonra yapılacak ilk duruşmada hazır bulunmayan şikâyetçiye, ilk duruşmada hazır bulunması veya bir vekil ile kendini temsil ettirmesi, duruşmaya gelmediği veya vekil de göndermediği takdirde şikâyetten vazgeçmiş sayılacağı hususunda davetiye çıkarılır. Bu davetiye, şikâyetçinin, mahkemeye bildirdiği; mahkemede dinlenmemişse şikâyet dilekçesinde belirttiği adresine gönderilir. Davetiye tebliğine veya tebliğ edilmiş sayılmasına rağmen üst üste iki duruşmaya gelmeyen veya vekil de göndermeyen şikâyetçinin şikâyetinden vazgeçmiş sayılmasına karar verilir. Şîkâyetçinin veya vekilinin haklı mazereti hâlinde bu hüküm uygulanmaz.

'..şikayetinden vazgeçmiş sayılmasına karar verilir..' ifadesi, maddede bahsedilen şart gerçekleştiği zaman şikayetten vazgeçilmiş olduğu, yani bu durumda sanığın kabul edip etmemesinin önemli olmadığı gibi bir anlama gelmiyor mu?
Old 21-02-2008, 20:56   #5
masimo

 
Varsayılan

arkadaşlar ilginç bir durumda şikayetten vazgeçmeninin şüpheli veya sanıkça kabul edilmemesi durumunda bile hakim vazgeçmeyi nazara almalıdır.
Old 21-02-2008, 21:46   #6
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan masimo
arkadaşlar ilginç bir durumda şikayetten vazgeçmeninin şüpheli veya sanıkça kabul edilmemesi durumunda bile hakim vazgeçmeyi nazara almalıdır.

Sayın masimo, mesajınızı ben anlayamadım. Mesajınızı gözden geçirmenizi rica etsem?
Old 22-02-2008, 13:54   #7
Seyda

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan masimo
arkadaşlar ilginç bir durumda şikayetten vazgeçmeninin şüpheli veya sanıkça kabul edilmemesi durumunda bile hakim vazgeçmeyi nazara almalıdır.

Bu durumda vazgeçmeyi kabul etmeyip yargılamasına devam edilmesini isteyen ve belki de beraat edecek sanığa büyük bir haksızlık yapılmış olmayacak mı Sayın masimo? Yazdığınızın yazal bir dayanağı var mı, yoksa bu sizin temenniniz mi?
Old 23-02-2008, 20:13   #8
masimo

 
Varsayılan

Seyda Hanım ,mahkemece gerekli kovuşturma yapılıp, hakim fiilin hukuka aykırı olduğu kanaatine varsa bile sanık lehine yorum yapmak zorunda olduğundan dolayı şikayet hususu sanık lehine hukuka uygunluk nedenidir. Sanık bunu bilmese veya talep etmese bile hakim resen nazara almalıdır. ( bu konu derste tartışılmıştı ve Doç.Dr. hakan hakeri Bu yönde bir yorumda bulunmuştu işin gerçeği tartışmanın yapıldığı dönem 765 sayılı TCk yürürlükteydi.)
Old 23-02-2008, 20:31   #9
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

Sayın masimo, mesajınız kullanılan karakterler nedeniyle zor anlaşılıyor.
Sanıkça kabul edilmeyen şikayetten vazgeçme, yasanın bu açık hükmüne rağmen mahkemece dikkate alınabilir mi? Mahkemeler yasayı uygulamakla yükümlüdür, yasaya aykırı karar veremezler. Bu hüküm yasaya, sayın Seyda'nın değindiği gibi, maddi gerçeğin ortaya çıkmasını isteyen sanıkları korumak amacıyla konulmuştur.
Old 23-02-2008, 20:37   #10
masimo

 
Varsayılan

Mrb Cengiz Bey; olayı biraz karmaşık değerlendirmişim. Haklısınız
Old 03-10-2013, 21:23   #11
AHMET01

 
Varsayılan Şikayetten Vazgeçme

Soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlı suçlarda kanunda aksi yazılı olmadıkça suçtan zarar gören kişinin şikâyetten vazgeçmesi davayı düşürür. Ancak hükmün kesinleşmesinden sonra yapılan vazgeçmeler cezanın infazına engel teşkil etmez. TCK md.73/6 ''Kanunda aksi yazılı olmadıkça vazgeçme onu kabul etmeyen sanığı etkilemez.'' Buna göre yakınıcı şikâyette bulunduktan sonra şikâyetinden vazgeçmesi şüpheli veya sanığın rızasına bağlıdır. Gerekli rıza verilmezse soruşturma veya kovuşturma devam edecektir.

Bazı suçların takibi ise şikâyete bağlı değildir. Yetkililer bu suçları bir şekilde öğrendiklerinde resen gerekli soruşturma ve kovuşturmayı yapmak zorundadırlar. Yakınıcının şikâyetten vazgeçmesi davayı düşürmez. Bir örnek vermek gerekirse TCK md. 86/3 te sayılan kasten yaralama suçunun nitelikli işleniş şekillerinde zarar gören şikâyetçi olmasa bile veya sonradan vazgeçse de yargılama yapılarak devam ettirilecektir.
Old 03-10-2013, 22:41   #12
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan AHMET01
Soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete bağlı suçlarda kanunda aksi yazılı olmadıkça suçtan zarar gören kişinin şikâyetten vazgeçmesi davayı düşürür. Ancak hükmün kesinleşmesinden sonra yapılan vazgeçmeler cezanın infazına engel teşkil etmez. TCK md.73/6 ''Kanunda aksi yazılı olmadıkça vazgeçme onu kabul etmeyen sanığı etkilemez.'' Buna göre yakınıcı şikâyette bulunduktan sonra şikâyetinden vazgeçmesi şüpheli veya sanığın rızasına bağlıdır. Gerekli rıza verilmezse soruşturma veya kovuşturma devam edecektir.

Bazı suçların takibi ise şikâyete bağlı değildir. Yetkililer bu suçları bir şekilde öğrendiklerinde resen gerekli soruşturma ve kovuşturmayı yapmak zorundadırlar. Yakınıcının şikâyetten vazgeçmesi davayı düşürmez. Bir örnek vermek gerekirse TCK md. 86/3 te sayılan kasten yaralama suçunun nitelikli işleniş şekillerinde zarar gören şikâyetçi olmasa bile veya sonradan vazgeçse de yargılama yapılarak devam ettirilecektir.

Yanıtınız için teşekkür ederim ama soru şikayette bağlı olan-şikayette bağlı olmayan suç ayrımı ile ilgili değil.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
karşılıksız çek suçunda şikayetten vazgeçme süresi nedir? ayalcin Meslektaşların Soruları 10 04-10-2011 13:20
şikayetten vazgeçme advocat63 Meslektaşların Soruları 4 17-06-2010 11:42
şikayetten vazgeçme onur lengerli Meslektaşların Soruları 2 13-12-2007 16:25
şikayetten vazgeçme ve tazminat? bayhan Meslektaşların Soruları 2 02-11-2007 15:33
Hırsızlık olayında şikayetten vazgeçme Avukat Kamer Akgül Meslektaşların Soruları 10 16-09-2006 22:51


THS Sunucusu bu sayfayı 0,11923409 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.