Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eski eşin soyadını kullanmak için ne yapmak gerekir?

Konuyu Kilitleyin
Old 28-01-2008, 16:45   #1
özge özçelik

 
Varsayılan Eski eşin soyadını kullanmak için ne yapmak gerekir?

MERHABA. ANNEM VE BABAM 2005 YILINDA ANLAŞMALI OLARAK BOŞANDILAR. ANNEM BABAMIN SOYADINI KULLANMAK İÇİN BOŞNMA DİLKEÇESİNDE HERHANGİ BİR TALEPTE BULUNMADI.FAKAT ŞİMDİ ESKİ SOYADINI KULLANMAK İSTİYOR. NE YAPMASI GEREKİR?
TEŞEKKÜR EDERİM...
Old 28-01-2008, 18:23   #2
Dr. Özge Yücel

 
Varsayılan

Kadın evlenmeden önceki soyadını taşımak istediğinde ,Nüfus Müdürlüğüne kesinleşme şerhi içeren boşanma ilamı ile başvurarak nüfus cüzdanının değiştirilmesini isteyebilir. Ayrı bir yargısal işleme gerek yok çünkü aksine karar alınmadıkça kadın boşandığında eski soyadını alır.
Old 28-01-2008, 18:34   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Katılımcı

Kadın boşandığında ve karar kesinleştiğinde ,ayrıca işlem yapılmasına gerek kalmadan evlilik öncesindeki soyadına dönmektedir.

Eğer kadın evlilik sırasında taşımış olduğu soyadını almak isterse , aile mahkemesinde boşandığı kocasının soyadını kullanmaya izin davası açabilir.

Konu ile ilgili Yargıtay kararı için:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=17285

Bir avukattan hukuki yardım almanızı,mali durumunuz uygun değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 28-01-2008, 19:40   #4
Av.Kadir COŞKUN

 
Varsayılan

Sayın Özçelik,
Değerli meslektaşlarımın belirttiği gibi anneniz boşandıktan sonra babanızın soyadını kullanmak istiyorsa boşanma davasında bu yönde bir talebi olmadığı için boşandığı kocasının soyadı kullanmasına izin davası açması gerekir. Ancak benim eklemek istediğim husus 2005 yılında boşandıklarını belirttiğinize göre TMK' nun 178 maddesinde düzenlenen 1 YILLIK zamanaşımı süresi dolmuştur. Anneniz böyle bir dava açsa ve çocukları ile aynı soyadını taşıma isteği vb haklı nedenlere dayansa dahi babanızın esasa cevap süresi içerisinde zamanaşımı itirazını ileri sürmesi durumunda davası reddedilecektir.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...845#post148845

Saygılarımla...
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
resmi nikah olmayan eşin,kocasının ölümünden sonra soyadını değiştirebilmesi! young_jurıst Meslektaşların Soruları 4 05-03-2013 11:47
Eski Eşin Yapmış Olduğu Tehdit/ Acil alev Meslektaşların Soruları 2 15-01-2008 08:31
Teminat senedi ile ihtiyati haciz yapmak görevi kötüye kullanmak suçu oluşturur mu? Av. Ömer ACAR Meslektaşların Soruları 4 11-01-2008 12:02
hastaneye karşı ne yapmak gerekir? hırs Meslektaşların Soruları 3 07-12-2007 11:43
Eski kocasının soyadını almak isteyen dava açacak Seyda Aile Hukuku Çalışma Grubu 5 13-09-2007 23:01


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08572006 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.