Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Modern Zamanların 1002. masalı

Yanıt
Konu Notu: 3 oy, 3,67 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-04-2003, 00:13   #1
Av.Fahri ALİMOĞLU

Varsayılan Modern Zamanların 1002. masalı

Mezopotamya tarihi ile insanlık tarihi atbaşıdır. Dünya coğrafyasında bu bölge kadar üzerinde oyun oynanan başka bir bölge olmamış ve olmayacaktır.
“Mezopotamya'nın kalbi Bağdat’tır.” Tarih boyunca ilmin ve ticaretin merkezi olmuş, ‘dünyanın ilk kütüphanesinin’ bulunduğu bu kültür ve masal şehri yakılıp yıkılırken bizde ‘Zeugma'nın parçaları için kıyameti koparan’ Avrupa Birliği'nin sessizliğine bakınca çifte standartlarına lanet ediyorum.
Bağdat’ı bu güne kadar görememiş olmanın kahreden sıkıntısı, bu yıkıcı istiladan sonra görecek hiçbir şey kalmayacağı gerçeği karşısında iyice çekilmez hale geliyor.
“Binbir gece masallarının yeşerdiği Bağdat 1002. masalın da mekanı oldu.”
Modern zamanların bu yeni masalına göre; dünyanın demokrasi savunucusu beyinsiz bir imparator, Bağdat’taki zalim hükümdarı öldürüp Bağdat'ı kurtarmaya çalışmaktadır. “1001 masal inanılmazdı ama en inanılmazı ve en saçma olanı 1002.si oldu.”
“Hani yanlış hesaplar dönerdi Bağdat’tan.” Dönsün artık.
İçim burkuluyor. Binbir gece masallarının efsane şehrine düşen her bomba yüreğimde patlıyor. “Sinbad’ın kılıcı , Allaaddinin sihirli lambası Alibaba’nın her kapıyı açan sözleri” nerdesiniz diye bağırmak istiyorum. Bağdatlı çocukları savaş ikliminin dışına taşıyacak bir “uçan halı” arıyorum çaresizce.
Sezai KARAKOÇ'un aşağıdaki satırlarını içi titremeden okuyacak adam düşünemiyorum bu günlerde. Sizlerle paylaşmak istedim.
“Her zerrede ölen benim.
Ölen Bağdat benim.
Ve diyor ki haberci;
Yanan ay, sönen gül benim.
Çöken akşam, gelen geceyim ben.
Neden anlamadın bütün bunları sen.
Ey Bağdat'ın altın anahtarını küleçeviren”
Old 09-04-2003, 10:06   #2
Av.M.Aydın Bilen

Olumlu

Yazıyı yazan ellerine sağlık.Daha ne diyeyim.
Selamlar...
Av.M.Aydın Bilen
Old 09-04-2003, 14:47   #3
Sibel

"Bağdat’ı bu güne kadar görememiş olmanın kahreden sıkıntısı, bu yıkıcı istiladan sonra görecek hiçbir şey kalmayacağı gerçeği karşısında iyice çekilmez hale geliyor."

Sayın Alimoğlu,
Sizin de belirttiğiniz gibi Mezopotamya tarihi boyunca bir çok istilaya maruz kalmış ve her defasında yeniden yeşermiştir. Masallar şehri Bağdat için de durum böyledir. Endişenizi yüreğimde ben de hissediyorum ancak biliyorum ki, Bağdat yeniden budanan bir ağaç olacaktır. Her istilanın ve yakılıp yıkılmanın ardından Bağdat inatla kendini yenilemeyi başarmıştır. Tarihin tekerrürden ibaret olduğuna inancınız varsa eğer, bilin ki Bağdat ve Mezopotamya yeniden yeşerecek ve yeni medeniyetlere beşik olacaktır. Saygılarımla...
Old 09-04-2003, 15:30   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Sevgili Alimoğlu,

İyi yazmışsın. Herşeyine sağlık. Beklemek lazım. Düşünmek lazım!

saygı, sabır ve sevgilerimle.
Old 09-04-2003, 15:33   #5
Batu Han

sevgili sibel,
malesef dediklerinize katılıyorum.bağdat ve mezopotamya yeniden yeşerecek sonra birgün dünya barışının koruyuculuğuna savunmuş birileri gelip sözde barış gerçekte petrol için tarihi tekerrür ettirecek!!
Old 09-04-2003, 15:44   #6
Sibel

Sevgili Deren,
Ben de söylediklerinize katılıyorum. Ama bir farkla... Yüzyıllar önce istilaya uğrayan Bağdat, petrol zenginlikleri yüzünden değil, kültürel özellikleri yüzünden yıkıma uğramıştı.. Şu anda konu petrol.. Yarın ne olacağını bilemeyiz... Değişmeyen tek şey istila.. Ama sebepleri hep değişmiş ve değişecek de... Bu da bize birşey daha anlatıyor.. Bağdat ve mezopotamya dünyanın gündemini oluşturmaya gebe... Yeni güzellikleri doğurmaya hazır.. Her doğum sancılıdır.. Bağdat yeni sancılarını yaşıyor.. Umutları savaşla öldürmeyelim.. ve bekleyelim...
Old 13-04-2003, 01:06   #7
Av.Fahri ALİMOĞLU

Varsayılan Bağdat'lı bu Bağdat'ı hakkediyormu?

Dostlar;
Bağdat'ı uğrunda bir tek taş dahi atacak kadar sevmeyen insanların şehri olarak gördük.
Ama Bağdat hepsinin üstünde. Irak'ın olamayacak kadar dünya ya ait bir şehir.
Ve size katılıyorum.
Yenide yeşerecek yenide büyüyecek. O ıraklılara ve amerikalılara rağmen
Sevgiler, herkese

Sevgili Aydın
Büyük Bilen'e selamlarımı iletirsen sevinirim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04632998 saniyede 12 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.