Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmak için gereken belgeler nelerdir

Konuyu Kilitleyin
Old 22-12-2007, 14:54   #1
Konuk

 
Varsayılan boşanmak için gereken belgeler nelerdir

ben 6 senelik evli bir bayanım ve 4 yaşında bir kızım var eşim ve ailesi tarafından hakaret dayak aşşağlama ve ailemi küçümseme oluyor ben boşanmak istiyorum ve boşanmak için gereken belgeleri bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.Anlaşmalı boşanma olursa dava nekadar sürer,avukat tutmam gerekirmi maddi durumum iyi değil,dava dilekçem nasıl olmalıdır.Şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 22-12-2007, 23:09   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Boşanma konusunda, yaşadığınız yere en yakın baro temsilciliğine müracaat edin, maddi durumunuz uygun değilse sizi temsil etmesi için bir avukat görevlendirilir, avukatınız da gereken bilgi ve belgeleri size bildirir.

Saygılarımla
Old 23-12-2007, 02:44   #3
Av.Ergün Vardar

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Konuk
Anlaşmalı boşanma olursa dava nekadar sürer,avukat tutmam gerekirmi maddi durumum iyi değil,dava dilekçem nasıl olmalıdır.Şimdiden çok teşekkür ederim.
Anlaşmalı boşanma davası bir celsede neticenir.Yalnız talep edebileceğiniz haklarınızdan mahrum kalmamanız açısından meslektaşa müracaatınız uygun olacaktır.
Old 23-12-2007, 11:15   #4
Dr. Özge Yücel

 
Varsayılan

Anlaşmalı boşanma için velayet, nafaka, tazminat, mal paylaşımı gibi konularda tam bir anlaşma aranır, eşinizle bu konuları açıklığa kavuşturan bir anlaşma hazırlarsanız mahkeme boşanmanıza karar verir. Yine de yargıcın velayet konusunda takdir yetkisi vardır.

Şiddete uğradığınızda bir sağlık kuruluşuna giderek adli rapor düzenlenmesini isterseniz bu konuda sağlam bir kanıt elde etmiş olursunuz. Açacağınız boşanma davasında bu rapora dayanmanız önemli olacaktır.

Boşanma davası açana dek geçen sürede şiddetten korunmanız için aile mahkemesi yargıcına başvurarak ortak konutun sizin ve çocuklarınızın barınmasına özgülenmesini isteyebilirsiniz, eşiniz hakkında tedbir alınmasını sağlayabilirsiniz. Yine dava açılana dek eşiniz evden uzaklaştırıldığı sürede size ve çocuğunuza tedbir nafakası bağlanmasını isteyebilirsiniz.

Anlaşmalı olmadığı takdirde boşanma davası açarken yoksulluk nafakası, iştirak nafakası, koşulları varsa maddi-manevi tazminat istemleriniz ile birlikte dava süresince sizin ve çocuğunuzun geçinmesi için tedbir nafakası ve dava boyunca ortak konutun size özgülenmesini isteyebilirsiniz.

Bütün bu aşamalarda bir avukattan yardım almanız çok önemlidir. Bulunduğunuz ildeki baronun adli yardım veya varsa kadın hakları birimine başvurmanız halinde size ücretsiz olarak yardım edilecek ve avukat atanacaktır.
Old 23-12-2007, 11:18   #5
angela

 
Varsayılan

Öncelikle geçmiş olsun.Yukarda yazdıklarınız bir boşanma davası için zaten yeterli sebeplerdir.
Evlilik içindeki ilişki çoğunlukla iki kişi arasında olduğundan soyuttur (dayağı saymazsak tabii). Ve ancak tanıkla ispatlanabilir. Yani ilişkinizin iyi gitmediğine tanıklık edecek belki arkadaşınız belkli komşunuz belki de bir yakınınızın beyanlarına ihtiyaç vardır.
Dayak konusuna gelince; eğer elinizde doktor raporu varsa bu boşanma davası sırasında lehinize olacak kuvvetli bir belgedir.
Gerek dava devam ederken gerekse dava sona erdikten sonra kendiniz ve çocuğunuz için nafaka talep edebilirsiniz.
Ayrıca şartları oluşmuşsa maddi ve manevi tazminat da talep edebilecekleriniz arasındadır.
Ancak profesyoel yardım için size en yakın baronun adli yardım bürosuna gitmenizi ısrarla öneririm. Zira avukatınızın size soracağı önemli ayrıntılar ve sizin anlatacaklarınız elbetteki daha sağlıklı olacaktır.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
haczin düşmesi için gereken süre dolmadan yeniden haciz yapılırsa ilk haczin akibeti? Av.Ertuğ Yüksel Meslektaşların Soruları 8 19-09-2011 11:28
avukatlık mesleği için gerekli vasıflar nelerdir? nehir58 Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi 15 05-01-2010 11:04
İflas davası için yatırılması gereken harç ile ilgili birkaç soru Protesto Meslektaşların Soruları 3 23-09-2007 19:53
Yeni Bir Vakıf Kurmak İçin Gerekli Şartlar Ve Belgeler Nelerdir? Salih Akarca Hukuk Soruları Arşivi 3 04-03-2002 19:05


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03158498 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.