Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Anket Sonucu: YURT DIŞINDA YAŞAYAN EŞ DEN NASIL BAŞANILIR
BOŞANAMAZSINIZ 0 0%
KEŞKE EVLENMESEYDİNİZ 0 0%
Oy Verenler: 0. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 56)

Kocasını Bulamayan Kadın Nasıl Boşanabilir.

Old 15-03-2003, 00:54   #1
besa

Rahatsiz Kocasını Bulamayan Kadın Nasıl Boşanabilir.

YURT DIŞINDA YAŞAYAN VE BOŞANMAYLA İLGİLİ NE ADLİ MAKAMLARA;NEDE AVUKATIMA VE DE ALMANYADAKİ EVİNE GÖNDERİLEN HİÇ BİR TEBLİĞGATA CEVAP VERMEYEN EŞ'DEN NASIL BOŞANILABİLİNİR
Old 21-03-2003, 10:49   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Merhaba,

Yurt dışında yaşayan eşinize Türkiye'de boşanma davası açıp tebligat adresi olarak yabancı ülkedeki ikametgah adresini mi verdiniz?

Tebligata cevap vermeme hususu, mahkeme tebliğini aldığı halde cevap vermemeye mi yönelik yoksa adresinden tebligat bulunamadığı nedeniyle mi dönüyor?

Bunları cevaplarsanız cevap vermek kolay olur..

selamlar
Old 21-03-2003, 23:45   #3
aytenagirdemir

Merhaba,

Benim yazım soruya cevap niteliğinde olmayacak.
Ancak sayfanın başında anket olarak verilen iki seçeneğin kaldırılması gerektiğini düşünüyorum.
Biz hukukçulara düşen görev, insanların özel hayatları konusunda fikir yürütmek olmamalı. Onların içinde bulunduğu sorunu çözmeye yönelik bir bakış açısı oluşturabilmek ve çözebilmek gerekiyor. Yoksa, özel hayatlarına yönelik yargı niteliğindeki yaklaşımlardan uzak durmamız gerektiğini düşünüyorum. Keşke evlenmeseydiniz gibi bir seçeneğin olması beni hayrete düşürdü. Bize başvuran müvekkilimize bu cevabı mı vereceğiz. Bana kalırsa evlenmeseydiniz, hayatınızın hatasını yapmışsınız, ne kötü bir karar, başka birini bulamadınız mı? gibi bir birinden muhteşem sorular mı soracağız?
Böyle bir anket, bu sitede soru soran kişiyi de zor durumda bırakacaktır.
Ayrıca bu anketin hukuka ne gibi bir faydası olacak onu da çok merak ediyorum?
Selamlar, saygılar
Ayten
Old 21-03-2003, 23:56   #4
Admin

Sayın aytenagirdemir,

Size katılıyorum ancak küçük ama önemli bir ayrıntı olarak belirtilmelidir ki bu alan hukukçuların hukukçu olmayanlara yanıt yazması için hazırlanmış olmayıp, mesleği ne olursa olsun site üyelerinin kendi aralarında haberleşmeleri için hazırlanmıştır. Dolayısıyla bu ankete hukukçu olmayan bir üye de katılabilir veya bu konuya -hukuki bir yorum olmasa dahi- bir yorumla iştirak edebilir.

Ayrıca soru sorarken anket hazırlanması da zorunlu olmayıp, bu sadece mesajın yazarına bir seçenek olarak sunulmuştur. Bu mesajda Sayın besa gördüğünüz anketi eklemeyi kendi tercih etmiş ve hem soruyu hem de yanıtları kendisi belirlemiştir. Bu durumda alacağı anket sonucunu da kendi belirlemiş olmaktadır.

Ancak bu alanda soru sorulurken anket eklenmesini ben de kişisel görüş olarak çok doğru bulmuyorum, bu nedenle belki bu seçeneği ilerde tamamen kaldırabiliriz. Zaten pek bir işe yaramadığı da geçmiş mesajlarla sabit.

Bu mesajdaki anket ise bana göre de pek pratik bir amaca hizmet etmiyor ise de müdahale etmeyi şu aşamada gerekli görmüyorum zira kurallara aykırı değil ve mesaj yazarının kendi seçimi. Bilemiyorum siz de bu açıklamadan sonra farklı düşünür müsünüz?

Saygılarımla,
Old 22-03-2003, 11:10   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Merhaba,

Aslında sayın ''besa'' nın değindiği hukuki konu bir çok vatandaşımız için sorun teşkil etmektedir. Kadın ya da diğer eş ortadan kaybolunca boşanma davası açmak istediği halde ne yapacağını bilemeyen taraf zor durumlara düşmektedir. Bu anlamda isabetli bir soru olarak görüyorum.
Old 22-03-2003, 20:48   #6
Av. Adil Giray ÇELİK

Hukuk soruları bölümüne soru yöneltenler, mutlaka kendi sorunlarının mutlak ve çözümsüz olduğu görüş ve düşüncesindeler. Belki bu nedenle de sorularını çarpıcı biçimde aktarma çabasındalar.

Bu anlamda hukukçu olmayan bir soru sahibinin sorusu ve hazırladığı anket anlayışla karşılanabilir. Ancak, ülkemiz hukuk platformunda önemli yeri olan Türk Hukuk Sitesi Forum alanında bu şekilde bir anketin, sitenin ağırlığına yakışmadığı konusundaki değerli meslektaşım Ayten Hanımın görüşüne katılıyorum.

Selam ve Saygılarımla
Av. Adil Giray Çelik
Old 22-03-2003, 21:38   #7
Armağan Konyalı

Sayın Anket Yorumcuları,

Burada anketi hazırlayan kişinin amacı bizim yorumlarımızı almak değil, sorusuna yanıt almak sanıyorum.

Soru: Adres yoksa ne olacak?
Birinci seçenek : boşanamayacak
İkinci seçenek : boşanabilmesi için kendince bilinmeyen bir yöntemin açıklaması yapılmalı

Birinci seçenek anket yanıtı olmaya elverişli.
İkinci seçenek ise işaretlenmekle hallolacak gibi değil. Uzun uzun yazmak gerekli. O halde ikinci seçeneğe ne yazıldığı önemli değil. Kendisi, kendisi hakkında düşündüğünü bize seçenek olarak sunmuş. Katılanlar kendi dışavurumlarını göstermek isterlerse işaretler. İstemezse işaretlemez.

Burada önemli olan soru (ya da sorun), adresi bulunamayan birinden kurtulamamak.

Kurtuluşu bilen var mı? Bu soruna bir çare üretebilir miyiz?

Saygılarımla

Bir Dost
Old 22-03-2003, 22:03   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

sayın besa,

sorunuz o kadar eksikki cevap vermek için destan yazmak icap eder. Ancak kısaca genel bilgi verebilirim, umarım gerekli mesajları alırsınız.

Öncelikle Türkiye'de siz boşanma davası açtı iseniz ve eşiniizn tebligat adresi olarak Yurt dışındaki adresini verdi iseniz; tebligat Tebligat Kanununun 25.maddesine göre yapılmak gerekir ki bu hem zaman olarak hem de evraktaki olası eksiklikler nedeniyle oldukça sıkıntı yaşatır. (Sanıyorum sizin sıkıntınız tebligat için geçen uzun süreden kaynaklanıyor.) Geçecek uzun zaman dilimine rağmen Tebligat kanunu 25. maddeye uygun olarak tebligat yapıldığı halde davalı eşiniz dava dilekçesine süresi içinde cevap vermedi ise, yasa gereği dava konusu iddialarınızı 'inkar' etmiş sayılır. Bunun anlamı şudur: Siz, açtığınız davadaki 'boşanma sebebini' ispat etmek zorundasınız. İddianızı ispat edebilirseniz boşanmanız mümkündür. Ayrıca, boşanma nedeniniz de önemlidir.

Somut olayınızı bilemediğimden bu kadarla sınırlı bilgi verebileceğim.

Yabancı memlekette tebligat usulü:

Madde 25 - Yabancı memlekette tebliğ o memleketin salahiyetli makamı vasıta-
siyle yapılır. Bunun için anlaşma veya o memleket kanunları müsait ise, o yerde-
ki Türkiye siyasi memuru veya konsolosu tebligat yapılmasını salahiyetli makam-
dan ister.
Kendisine tebliğ yapılacak kimse Türk vatandaşı olduğu takdirde tebliğ o
yerdeki Türkiye siyasi memuru veya konsolosu vasıtasiyle de yapılabilir.
Yabancı memleketlerde bulunan kimselere tebliğ olunacak evrak, tebligatı çı-
karan merciin bağlı bulunduğu vekalet vasıtasiyle Hariciye Vekaletine, oradan da
memuriyet havzası nazarı itibara alınarak ilgili Türkiye Elçiliğine veya Konso-
losluğuna gönderilir.

Selamlar.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi