Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Devre Tatil Tuzakları

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-02-2002, 03:25   #1
Zor Durum

Varsayılan Devre Tatil Tuzakları

Bir alışveriş merkezinde dağıtılan broşürü alırken eğer telefonumu verirsem çeşitli süpriz hediyeler kazanabileceğim söylenmişti. Ertesi gün aranarak Kastamonu Ilgaz tatil köyünde ( Henüz açılmamış olduğunu gidince öğrendim ) 3 gece tatil kazandığım, ancak bunu almam için bir 2 saatlik tamamen ücretsiz bir tanıtıma katılmam gerektiği bildirildi. Eşimle beraber gittim. Çok yüksek volümlü müzik çalınan bir ortamda 4 saat müddetle muhtelif psikolojik satış teknikleri kullanarak bir devre tatil sisteminin tanıtımı yaptılar. Sonunda ortamın psikolojisi ve yorgunluğumuzun yol açtığı zaafiyetimiz birleşince uzatılan sözleşmeleri ve senetleri imzalamış bulundum. Çıktığımız andan itibaren başlayan şıddetli pişmanlık duygusu nedeniyle hemen ertesi gün vazgeçme isteğimi bildirdim. Ancak Sözleşmede cayma halinde % 10 tutarında masraf düşerek senetlerin iade edilebileceği maddesi bulunmakta ki , bu tutar da 400 milyon TL dir. Yardımcı olabilecek Hukukçu arkadaşlara sorularım şunlardır ;
1- Bahse konu hizmet bedeli denilen şey tamamen ücretsiz olduğu belirtilerek çağrıldığım ve sözleşme ve senet imzalanılmadığı sürece kimseden talep edilmeyen bir tanıtım toplantısından ibaret dir. Bu durumda satıcı firma tanıtımdan hizmet bedeli talep edilebirmi ?
2- 4077 no’lu Tüketicinin korunması hakkındaki kanununda bu tür satışlardan 7 gün içinde cayıldığı taktirde, satıcının tüm ödeme, peşinat ve kıymetli evrakı 10 gün içinde iade etmesi zorunluluğu bulunmakta. Ancak Sözleşmede bulunsa bile hizmet masrafı gibi bir bedeli kesme hakkı varmıdır ? Sözleşmedeki bu madde hukukimidir ?
3- Eğer bu madde hukuki değilse ne gibi bir işlem yapabilirim ?
Yardımcı olacak tüm Hukukçulara şimdiden çok teşekkürler.
.

21-10-2000 22:13:59
Old 14-02-2002, 03:26   #2
seyyah

Varsayılan YNT:Devre Tatil Tuzakları

merhaba,
sözünü ettiğiniz yasa hükmü dairesinde henüz ödenmemiş senetlerinizin tarafınıza iadesi, bu senetlerden ötürü borçlu olmadığınızın tesbiti için tüketici mahkemesine dava açın. bu kabil devre mülk satışları, yasa uyarınca kapıdan satış olarak kabul ediliyor. o nedenle vazgeçmeniz halinde sizden şu ya da bu nam altında herhangi bir bedel talep edememeleri gerek.

21-10-2000 22:26:44

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi