Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vasi tayini - çok acil

Yanıt
Old 17-11-2007, 11:27   #1
Av.Çağlar Şener

 
Varsayılan vasi tayini - çok acil

tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum.
bir arkadaşımın kardeşine kanser teşhisi konulmuş durumda ve acilen ona bir sosyal güvence bulmamız gerekiyor.
hasta olan çocuk 17 yaşında ve anne babasının velayetinde. anne babası abisinin soylal güvencesi ile SSK dan yararlanıyor. ancak araştırdım, kardeş kardeşin sosyal güvencesinden yararlanamıyor. bunun için abisinin vasi olarak atanması gerekiyor.
soru: abisinin vasi olarak atanması için öncelikle velayetin kaldırılması gerekir diye düşünüyorum. bu durumda
1-aile mahkemesinde yetki sorunumuz olurmu
2-prosedür uzun sürer mi?
3-yargılaması nasıl yapılır, tanık mı dinlenir, tarafları kimler olur?
4-en önemlisi velayetin kaldırılmasını haklı kılacak sebepler neler olabilir. bizim konumuz yani çocuğun hasta olması yeterli olur mu, yoksa onu hiç karıştırmayıp başka, hayali nedenler mi yazalım?

ve başka bir yol da yeşil kart alınması. yeşil kart ile bilgileri olan varsa, cevap yazarsa sevinirim. yine bu durumda ana babanın üzerine kayıtlı malvarlığı olması çocuk açısından sorun yaratırmı.

yardımcı olacak tüm meslektaşlarıma çok teşekkür ederim.
saygılarımla;
Old 17-11-2007, 14:14   #2
Av. Canan EKE

 
Varsayılan

Önce bu kararı okuyun değerli meslektaşım.


T.C.
YARGITAY
İkinci Hukuk Dairesi
E: 2005/874
K: 2005/4061
T: 16.03.2005
· VASİ TAYİNİ

(743 s. TKM 263, 264.)
Davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hükmün kanun yararına bozulması Adalet Bakanlığının yazısı üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından istenilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü.
Dava ve hüküm tarihinde yürürlükte olan 743 sayılı Türk Kanunu Medenisinin 263. maddesi hükmüne göre evlilik mevcut iken, ana ve baba velayet haklarını beraberce kullanırlar. Aynı Kanununun 264. maddesi uyarınca da eşlerden birinin vefatı halinde velayet sağ kalan eşe, boşanma halinde ise çocukların tevdi olduğu tarafa ait olur.Asıl olan küçüklerin velayet altında bulunmasıdır. Ayrıca velayet nez edilmedikçe vasi tayinine karar verilmesi mümkün değildir.
Dava dilekçesi içeriğinden davacının eşinden boşandığı anlaşıldığından, mahkemece müşterek çocukların velayetlerinin anne ve babadan hangisine verildiği hususunun araştırılarak anneye verildiğinin tespit edilmesi üzerine, babanın ölümü velayet hakkının anne tarafından kullanılmaya devam edilmesini engellemeyeceğinden, ayrıca anne hakkında velayetin nez'ine ilişkin bir karar da bulunmadığından velayet altında bulunan küçüklerin vesayet altına alınamayacakları nazara alınarak davanın reddine karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır.
SONUÇ
: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 427/6. maddesine dayalı kanun yararına bozma isteğinin açıklanan sebeple kabulü ile hükmün sonuca etkili olmamak üzere (BOZULMASINA), oybirliğiyle karar verildi.


Old 17-11-2007, 20:01   #3
ali ekmekçi

 
Varsayılan

burada velayetin nez'i için yasal bir dayanak bulabilmeniz gerekmektedir...Gerekçeniz ne olacak acaba
Old 17-11-2007, 20:22   #4
Av. Canan EKE

 
Varsayılan

Değerli meslektaşım, acaba bu arkadaşınızın babası bir kaç ay bir yerde sigortalı gösterilme olanağına sahip olamaz mı? Bu yol çok daha kısa ve kolay olur.
Old 18-11-2007, 10:52   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Değerli meslektaşım,

Abi vasi olarak atanırsa kardeşi sosyal güvencesinden nasıl yararlanacak? Ayrıca SSK mevzuatını dolanma, yani kanuna karşı hile arayışı niteliğindeki sorunuza yanıt aranmaması gerektiği inancındayım.

Sizin son seçenek olarak belirttiğiniz , yeşil kart başvurusu yöntemi, ilk seçenek olarak izlenmeli.

Saygılarımla...
Old 18-11-2007, 10:58   #6
Av. Canan EKE

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Değerli meslektaşım,

Abi vasi olarak atanırsa kardeşi sosyal güvencesinden nasıl yararlanacak? Ayrıca SSK mevzuatını dolanma, yani kanuna karşı hile arayışı niteliğindeki sorunuza yanıt aranmaması gerektiği inancındayım.

Sizin son seçenek olarak belirttiğiniz , yeşil kart başvurusu yöntemi, ilk seçenek olarak izlenmeli.

Saygılarımla...

Değerli meslektaşım, soruna çözüm aramaya gitmemiz ve meslekteşımıza yardım etmeye çalışmamız, ORTADA KANSER TEDAVİSİ GÖREN VE SOSYAL SİGORTA GÜVENCESİNDEN YOKSUN OLAN, 17 YAŞINDA BİR GENCİN VARLIĞIDIR. Bu durumlarda yetersiz kalan bir yasa mevcut ise, bazen dolanma yollarına gitmek gerekir diye düşünüyorum. Ancak, babanın sigortalı gösterilmesi tabi ki hukuken yanlış olmaz. Eğer yeşil kart mümkün değilse, bu yolu öneririm.
Saygılarımla.
Old 19-11-2007, 13:20   #7
Av.Çağlar Şener

 
Varsayılan

öncelikle cevap veren tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. bugün itibariyle yeşil kart alma işlemlerine başladılar. benim düşündüğüm yol biraz uzun bir müddet alacak. acilen tetkiklerin ve ameliyatın yapılmısı gerekiyor.
bu arada; Şehper hanım'ın olayın vehametini anlayamadığı için bu şekilde cevap verdiğini düşünüyorum. yeşil kart alınamazsa bu yoldan sapmayacağımı da bilmenizi isterim. çünkü; başlayacak tedavi çok masraflı ve karşılanma imkanı yok. buna ne o ailenin, ne benim nede bütün köylü yardım etse onların gücü yeter. ortada 17 yaşında bir kızın hayatı söz konusu ve yapılması gereken herşey yapılacak.
bildiğim kadarıyla babanın sigortalı olması durumnda 120 günlük sigorta süresini doldurması gerekir. bu nedenle önümüzde bir seçenek ama yine uzun zaman alacak.
Old 19-11-2007, 17:35   #8
Av. Canan EKE

 
Varsayılan

Çağlar hanım, aslında Şehper hanım sizin hassasiyetinizi anlıyor tabi ki. Sadece ortada hukuken mümkün olan ve inanın bana daha kolay olan bir yol var iken ( yeşil kart), vasi meselesinin gündeme gelmemesi gerektiğini düşünüyor. Yeşil kartı deneyin.
Old 19-11-2007, 18:23   #9
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Sayın Çağlar Şener,

Canan hanıma teşekkür ettikten sonra, bir de kısa açıklama yapma gereği hissettim.

O mesajı yazmak kolay olmadı. Bir yanda son derece insani zorunluluklar, öte yanda hukuk. Sizin yerinizde olsaydım belki ben de farklı davranamayabilirdim, ama olması gereken, nedeni ne kadar geçerli olursa olsun, kanunun düzenlediğine karşı yol aramamak, olmalı. Bugün son derece haklı nedenle , derde deva olsun, ilaç olsun diye çare ararken, bir gün bir başkası, daha az haklı bir nedenle benzer bir yol aradığında verecek yanıtımız olabilsin diye. Haklılık inancı, hukukun önüne geçmesin diye. Her şeyden öte, hukukçuların mesleklerini ifa ederken, kendileri zarar görmesin diye.

Üstelik soruna hukuk içerisinde bir yanıt/çare de var iken.

Saygılarımla...
Old 21-11-2007, 14:25   #10
Av.Çağlar Şener

 
Varsayılan

sayın Şehper Ferda Demirel;
hassasiyetinizi ve demek istediklerinizi gayet iyi anladım ve sanırım kendinizi benim yerime koyarak sizde benim hassasiyetimi anlamışsınız. başka konularda kanuna karşı hile vs. yollara başvurulmasını ve bizzat başvurmayı benimde kesinlikle tasvip etmediğimi belirtmek isterim.
iyi çalışmalar diliyorum;
saygılarımla;
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
vasi tayini Av.Aslı Görmez Bulcak Meslektaşların Soruları 4 06-01-2010 13:52
yeni vasi tayini sumeyra Meslektaşların Soruları 3 23-09-2008 11:58
Vasi tayini dadaş Meslektaşların Soruları 1 06-11-2007 11:37
vasi tayini miss_lawyer Meslektaşların Soruları 1 02-10-2007 16:33
Vasi Tayini usulü barisugan Meslektaşların Soruları 6 17-01-2007 21:18


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03704405 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.