Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yanlış kente giden tebligat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-10-2007, 12:48   #1
Av.Cengiz Aladağ

Varsayılan Yanlış kente giden tebligat

Mal beyanında bulunmamak şikayetine ilişkin bir dilekçeyi Yalova İcra Mahkemesi aracılığı ile Kocaeli Nöbetçi İcra Mahkemesi'ne gönderdim. Uzun süre duruşma günü gelmeyince THS admininin son harikası "Adliyeye Gidiyorum Projesi" çerçevesinde bir meslektaşımdan yardım istedim. Öğrendim ki dilekçem Kocaeli Adiyesi'ne hiç ulaşmamış! Bunun üzerine listeden dilekçemin PTT'ye verildiği barkod numarası ile http://www.ptt.gov.tr/tr/interaktif/kayitliposta.html adresinden sorgulama yaptım. Ne göreyim; dilekçem İzmit-İzmir karışıklığı sonucu önce İzmir'e sevk edilmiş, oradan da her nedense Kuşadası'na.

Dilekçemin gitmesi gereken yere sevk edilmesi için nereye başvurulmalıdır? Doğrudan PTT'ye başvurulabilir mi, yoksa "gönderen" İcra Mahkemesi olarak göründüğü için, başvuruyu Mahkeme mi yapmalıdır? (Ben şimdilik sadece PTT'ye e-posta ile başvurdum) Böyle bir durumda hak kaybına uğramamız halinde (örneğin mal beyanında bulunmamak suçundan dolayı şikayet zamanaşımının ya da dava zamanaşımının dolması gibi) ne yapılabilir? Benzer durumla karşılaşmış meslektaşlarımız varsa, sorunu nasıl çözdüler?

Yanıtlara şimdiden teşekkür ederim.
Old 09-10-2007, 15:09   #2
S.Orhan

sayın aladağ,
dilekçeniz kuşadası icra ceza mahkemesine ulaşmış ve esasa kaydedilmiş ise yetkisizlik kararı ile mahkemesine gönderilmesini isteyebilirsiniz.zaten siz talep etmeseniz bile mahkeme re'sen yetkisizlik kararı verecektir .(çünkü en kestirme iş çıkarma yolu yetkisizlik kararı olduğundan mahkemeler ve savcılıklar bunu çok sever )
dilekçeniz henüz posta aşamasında ise posta müdürlüğüne başvurarak yine doğru yere gitmesini sağlayabilirsiniz.
yalova mahkemesi kanalıyla gönderdiğiniz için de, hakimin havale tarihinde şikayet süresini kaçırmadıysanız herhangi bir hak kaybına uğramazsınız.çünkü şikayet tarihiniz yalova icra mahkemesine başvurduğunuz tarihtir.
saygılarımla
Old 09-10-2007, 20:34   #3
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Orhan,
Yanıtınız için teşekkür ederim. Kuşadası'nda esasa kaydedilmiş olsa, oradan duruşma günü gelirdi sanırım. Biraz dikkatle ekdeki masrafı kullanarak merciine göndermeleri olasıydı ama sanırım bu da yapılmamış. Buradan dilekçenin PTT'de kaldığını çıkarıyorum.

Önceki mesajımda, "Dilekçemin gitmesi gereken yere sevk edilmesi için nereye başvurulmalıdır? Doğrudan PTT'ye başvurulabilir mi, yoksa "gönderen" İcra Mahkemesi olarak göründüğü için, başvuruyu Mahkeme mi yapmalıdır?" diye sormuştum. Yine "Böyle bir durumda hak kaybına uğramamız halinde (örneğin mal beyanında bulunmamak suçundan dolayı şikayet zamanaşımının ya da dava zamanaşımının dolması gibi) ne yapılabilir?" sorusu vardı. Yalnızca benim yaşadığım durum için değil, olası durumlar için de meslektaşlarımız düşüncelerini belirtirlerse, benzer olaylarda herkese yararlı olabilir.
Saygılarımla.
Old 21-06-2011, 09:10   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bir tek benim başıma mı gelmiş böyle bir olay?

Sanırım öyle. Peki bir gelişme oldu mu?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi