Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Trafik Kazası Hukuki Sorumluluk Garanti Fonu

Yanıt
Old 08-10-2007, 00:03   #1
Hak Hukuk

 
Varsayılan Trafik Kazası Hukuki Sorumluluk Garanti Fonu

Yaralanmalı veya ölümlü bir trafik kazası meydana geldiğinde, yaralı veya hak sahipleri, kazaya sbebiyet veren aracın Trafik Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası (TZMMS) poliçesini düzenleyen sigorta şirketine başvurarak, tazmin talebinde bulunabilirler.Kazaya sebebiyet veren aracın TZMMS yoksa, geçersizse ve yine kazaya sebebiyet veren araç tespit edilemiyorsa, sigorta şirketi iflas etmişse, bütün bu hallerde TZMMS poliçesi şartları dahilinde Garanti Fonuna başvurularak tazminat talebinde bulunulabilir.
Konuyla ilgili çözemediğim soruyu izninizle şu şekilde Sayın Katılımcıların görüş ve takdirlerine sunmak istiyorum:
Bir minibüs, etrafı gür ormanla çevrili bir karayolunda 90 km hızla seyrettiği sırada, ormanın içinden aniden yola fırlayan bir domuza çarpıyor ve devriliyor.Kazada ağır yaralanan ve ömür boyu yatalak hale gelen minibüs sürücüsü, Garanti Fonuna başvurma hak ve yetkisine sahip midir?Garanti Fonu talebi reddederse, Fona karşı açılacak tazminat davasında kazanma şansımız var mı?Sakat kalan sürücü (minibüsün maliki olmayıp işçidir), minibüsün TZMM Sigortacısına veya minibüs malikine (minibüs ticari olmayıp özeldir) başvurabilir mi?(Trafik Kazası Tespit Tutanağına göre, kaza vahşi hayvanın orman arasından aniden yola fırlaması sonucu meydana gelmiştir.) Bu konuda Yargıtay içtihadı ekleyecek değerli üyelere başta olmak üzere herkese şimdiden teşekkürler!
Old 08-10-2007, 10:41   #2
Avsibel

 
Varsayılan

KTK.108.madde garanti fonuna başvurma şartlarını tahdidi plarak sıralamıştır. Bunlar;
Old 08-10-2007, 10:54   #3
TRINITY

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım,
Zorunlu Trafik Sigortası ve yeni adıyla GÜVENCE HESABI, trafik kazasından dolayı ancak 3. kişilerin uğradıkları zararı karşılar. Araç sürücüsü ve malik 3.kişi olarak sayılmamıştır. Bu nedenle tazminat talebiniz reddolunur.
Old 08-10-2007, 11:05   #4
Avsibel

 
Varsayılan

1- kaza yapan motorlu aracın tespit edilememesi durumunda kişiye gelen bedensel zararlar 2-kazanın meydana geldiği tarihte geçerli olan teminat tutarları dahilinde ZMSS yaptırmamış olan işletenlerin neden olduğu bedensel zararlar 3- ZMSS yapan sigortacının iflas etmesi halinde sigortacının ödemekle yükümlü olduğu maddi ve bedensel zararlardır.bu durumda bence Garanti Fonu talebinizi reddeder.Sakat kalan sürücü ZMSS şirketine ve işverene başvurmalıdır.saygılarımla
Old 08-10-2007, 11:40   #5
Av.Ertan Uzunoğlu

 
Varsayılan

Eğer olay iş kazası şartlarını taşıyor ise emeklilik ve tazminat için SSK'ya ve işverene başvurabilirsiniz.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03215504 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.