Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

noterde yapılan satım sözlşemesinde aracın durumu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-10-2007, 08:35   #1
nazell

Acil noterde yapılan satım sözlşemesinde aracın durumu

arkadaşlar merhaba. X borçlu hakkında icra takibi başlatmıştık temmuz ayında. aşamlar tamamlandı ve araç üzerinde haciz koyulmasına karar verildi ancak başka bir kişi çıktı ve bu araç mayıs ayında noterde yapılan sözleşme ile x kişisi tarafından bana satıldı diyerek itirazda bulundu.araç üzerindeki haciz kararının kaldırılmasını istiyor. kural olarak noterde yapılan satım geçerli. ancak biz hala aracın x kişinde olduğunu nasıl gösterebilirz . acil yardımlarınızı çözüm yollarınızı bekliyorumm. teşekkürler
Old 01-10-2007, 10:23   #2
Protesto

Selamlar;

Sizin de dile getirdiğiniz üzere genel olarak araç ile ilgili noter satışı geçerli. Ancak İİK.m.278-280'de(Özellikle 280. madde) yer alan "İptal Davası" düzenlemesindeki şartların mevcut olması halinde bu tasarrufun iptalini talep edebileceğinizi düşünüyorum. Bu davadaki amaç, aracın halen borçlu x'e ait olduğunu ispatlamak olmayıp araç devrinin gerçekleştiğinin kabulü ancak bazı şartlar nedeni ile bu devir işleminin iptal edilmesi ile araç halen borçlu x'e aitmiş gibi icra işlemlerine devam edilmesini sağlamaktır. Bu yönü ile istihkak prosedüründen ayrılmaktadır.

Saygılarımla...
Old 01-10-2007, 14:56   #3
üye20036

T.C.
YARGITAY
21. HUKUK DAİRESİ
E. 2004/2952
K. 2004/3851
T. 19.4.2004
• ARACIN TRAFİK SİCİLİNE HACİZ KONULMASI ( Noterde Düzenlenen Sözleşmeyle Satın Alırken Trafik Sicilinde Haciz Kaydı Bulunmadığı - Alıcının İyiniyetle Araç Mülkiyetini Kazandığı/3. Kişinin İstihkak Davası )
• ÜÇÜNCÜ KİŞİNİN İSTİHKAK DAVASI ( Aracın Trafik Siciline Haciz Konulması/Noterde Düzenlenen Sözleşmeyle Satın Alırken Trafik Sicilinde Haciz Kaydı Bulunmadığı - Alıcının İyiniyetle Araç Mülkiyetini Kazandığı )
• TRAFİK SİCİLİNE HACİZ KONULMASI ( Noterde Düzenlenen Sözleşmeyle Satın Alırken Trafik Sicilinde Haciz Kaydı Bulunmadığı - Alıcının İyiniyetle Araç Mülkiyetini Kazandığı/3. Kişinin İstihkak Davası )
• HACİZ ( 3. Kişinin İstihkak Davası - Noterde Düzenlenen Sözleşmeyle Araç Satın Alırken Trafik Sicilinde Haciz Kaydı Bulunmadığı - Alıcının İyiniyetle Araç Mülkiyetini Kazandığı )
• KARAR BAŞLIĞI ( Davacının Davalı Davalının Davacı Olarak Yazılmış Olmasının Bozmayı Gerektirdiği )
2004/m.96
2918/m.20/d
1086/m.388/2
ÖZET : 1- Davacı trafik siciline haciz konulan aracı 2918 sayılı Yasa'nın 20/d maddesine uygun şekilde noterde düzenlenen sözleşmeyle satın alırken trafik sicilinde haciz kaydı bulunmadığından iyi niyetle araç mülkiyetini kazanmıştır. Trafik siciline tescil kurucu değil açıklayıcı bir idari işlem olduğundan mülkiyetin alıcıya geçmesi için trafik siciline tescil zorunlu değildir.
2- Ayrıca, karar başlığında davacının davalı, davalının davacı olarak yazılmış olması da HUMK'nın 388/2. maddesi uyarınca bozmayı gerektirir.
DAVA VE KARAR : 1- Uyuşmazlık 3. kişinin İİK'nın 96 ve onu izleyen maddelerine dayalı istihkak davasıdır.
Dava konusu aracın trafik siciline haciz 09.07.2002 tarihinde konulmuştur. Davacı bu aracı 28.06.2002 tarihinde 2918 sayılı Yasa'nın 20/d maddesine uygun şekilde noterde düzenlenen sözleşmeyle satın alırken trafik sicilinde haciz kaydı bulunmadığından iyiniyetle araç mülkiyetini kazanmıştır. Mülkiyetin alıcıya geçmesi için trafik siciline tescil zorunlu değildir. Çünkü, tescil kurucu ( ihdasi ) değil açıklayıcı ( izhari ) bir idari işlemdir.
Bu durumda davanın kabulü gerekirken, davacının tescil işlemlerini yaptırmadığı gerekçesiyle reddi usul ve yasaya aykırıdır.
2- Bundan başka, karar başlığında davacının davalı, davalının davacı olarak yazılmış olması da HUMK'nın 388/2. maddesi uyarınca bozmayı gerektirir.
O halde, davacı 3. kişi'nin bu yönleri amaçlayan temyiz itirazları kabul edilmeli ve hüküm bozulmalıdır.
SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle hükmün bozulmasına, 19.04.2004 gününde karar verildi.
Old 31-10-2007, 14:15   #4
Av. Emre

selamlar...
Aynı olay bir davada benim de başıma geldi. Müvekkil aracı aldıktan bir gün sonra ihtiyadi haciz uygulanıyor ve haciz kesin hacze dönüştürülüyor ve aracın trafik kaydına haciz konuluyor.Müvekkil aracı trafikte üzerine alamıyor. Bizde Haczin kaldırılması davası açtık ve kazandık.Noter satış sözleşmesini , satış koşullarını inceleyin derim kötüniyet iddiası gündeme geliyor ise bir de muzazaa koşulları bakımından durumu değerlendirin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi