Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ölünceye Kadar Bakım Sözleşmesinin Tenfizi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-09-2007, 00:13   #1
ferahgokel

Varsayılan Ölünceye Kadar Bakım Sözleşmesinin Tenfizi

Merhaba,
Müvekkilim ile vefat eden annesi arasında 8 yıl evvel noterde düzenleme usulu yapılmış bir ö.k. bakma akdi mevcut. Ancak bu akdi tapuda kayda geçirmemişler. Bu akit uyarınca vefat eden Anne 2/8 hissesini bakım karsılığı müvekilime borçlanmış. Diğer hisselerde 3/8 Erkek kardeşi ve 3/8 müvekkiime ait olmak üzere dağılmış durumda. Ancak, tapuda hisse hala 9 yıl evvel vefat eden baba üzerine görünmekte, anne vefat ettikten sonra ö.k. bakma akdinden haberdar olmayan Erkek kardeş hisse paylarının 1/2 şer olduguna dair veraset ilamı almış. Ben tapuya gidip bu akdi işletmek istiyorum ancak elbirliği ile mülkiyet çözülmeksiizn bu işlemin yapılamayacağı söylenmekte. Değerli bir meslektaşımdan akdin tenfizi davası açmam hususunda bilgi edindim. Ancak aklıma takılan bir kaç soru var.
1. Dava miktarı g. menkul bedelinin 2/8 i üzerinden açılacağını düşünüyorum. Zira dava konsuus bu kısım için söz konsusu yanılıyor muyum?
2. Davalı olarak kim veya kimler gösterilecek yoksa hasımsız mı olacak, zira gereksiz yere davalı gösterip karsı atraf veklate ucretı doğmasından cekınıyorum. Sonucta diğer kardesın buna karsı çıkacagı garanti değil ama hakkında da azalma oluyor bu sozlesmenın tescılı ıle
3. Akdin tenfizi dısında bu akdi tapuya gecırmem mumkun değil mi acaba, sonucta ortada usukune uygun yapılmıs bir akit mevcut. Konuya ilişkin degerli bilgilerinizi bekliyorum. Şimdiden cok tesekkur ederım.
Old 28-09-2007, 12:22   #2
Av.SEVİM ATALAY

Harcı 2/8 hissenin değeri üzerinden ödemelisiniz.Davalı olarak annenin bütün mirasçılarını göstermelisiniz.Bence dava yolu ile yapabilirsiniz.Mirasçılar davayı kabul ederlerse problem olmaz.Eğer davayı kabul etmezlerse müvekkilinizin annesine ölünceye kadar baktığını,aktin şartlarına uyduğunu ispat etmeniz gerekir.
Old 16-01-2008, 14:14   #3
Av.Nesrin

Sn ferahgokel,

Davanızın seyri hakkında bilgi verebilir misiniz.Ben de bu konuyla ilgili bir araştırma yapıyordum da.
Old 17-07-2012, 21:08   #4
İSMAİL ERDEN

Arkadaslar ayni konuda benim be karsilastiğim bir dava oldu. Ne yapacağimi bİlmiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi