Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

ne mutlağım ne de muğlak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-09-2007, 23:45   #1
muğlak

Varsayılan ne mutlağım ne de muğlak

sezen aksu' nun şarkısı '' bir kuş uçur'' üzerine yazılmıştır:

bir şarkıdan fazlası sanki.

'' daha henüz çok gencim, kara geceyi kara görmek için''. okudum. dokundu. üzerine ''hep karanlık hep karanlık, yeter artık yeter'' söylendi. araftı hissettiğim. müspet ya da menfi düşünce nedir ki, arada kalmışlık daha kötü. derken daha bir şiddetli söyledi sezen; ben güçlendim o söyledi, o söyledi ben güçlendim.

bir nur yağmalıydı, yağmurun beklendiği mecralardan. bir hüzme. gözlerim kamaşıyor, diyorum. hayır hayır, değil senden sebep. bir haber bekliyorum. yüzüme bir gülüş yayacak, o haber. gamzeler ifşa. göstermedim bugüne değin. sen gör, sade. bir kuş uçur, evet. sessiz harflerden muaf, ses getirsin. inadına. kanatları beyaz; rengiyle müsemma, aydınlatsın. dağlar, yollar dümdüz o vakit. ''sen bir çağır yeter ''.

gözlerin üşümüş diyorum. alkolü boca ediyor. ya ellerin; ne kadar da beyaz, esmerken bile. iki nefes arasında, aklımda sen. ardından bir yudum daha, alkolden. hayır hayır, cesaretten. cesareti yudumluyorum. söyleyeceklerim var. kelimeler biriktirdim sana. sıra sıra. '' bir küçük pencere, bir aydınlık bana''. açma, ardına yaslama. ama arala ne olur. 'n'olur' yazamıyorum, yalvarırır gibi oluyor. serde var kibir. o kadar olur. yedide bir. habersizlikten geberiyorum. yarelerim muhtelif, pare pare. ''bir kuş uçur yeter'; hırsız martılardan olsun. kalbim kapı önünde. aklım keza. amade komutuna. hadi...

''hep karanlık hep karanlık
yeter artık yeter!''
Old 23-09-2007, 03:29   #2
slide

çok güzel ifade etmişsiniz duygularınızı..oldukça insancıl bir biçimde geberiyorum habersizlikten demişsiniz..öyle ya ya aşktan ya özlemden geberir dururuz..merak ediorm bazen..hani kayhan sölylerdi bir şarkı..seni aramıyor sormuyorsam bu senden vazgeçtim demek değildir..nasıl vazgeçilir peki?neden ellerimiz ezberimizde olmasına rağmen çevirmez o sihirli numarayı..ya da küçücük bir mesaj..bazen düşünüyorum..yıllardır görüşülmez..ya da görüşülür ma herşey yabancıdır..hiç birşey zoraki bir tebessümden öteye geçmez..nedir bu zoraki tebessüm..seni gördüğüme gerçekten sevindim bu kadarı bile yeter mi..yoksa sen yoksun ama ben sen olmadan da mutluyum demenin gururunu yaşamak mı...belki de sadece ayıp olmasın diye beliriverir tebessüm..hala aklındayken, sol yanın o olmadan felçken,yılın bir günü yüreğinde beyninde her zerrende bir başına da olsa onun dünyaya gelişini kutlarken neden bir selamı çok görür ki yürek..yoksa gerçekten imkansız mı...aklımdaysa vazgeçmedim..vazgeçmediysem neden çabalamıyorum..yoksa imkansızı ben de mi kabul edip çekiliverdim en derinlere..yoksa ben de mi sezene kulak verdimm..hani oldukca emin ama fazla da üzülme hayat bitiyor bir gün ayrılıktan kaçılmıyor diyordu ya..sanırım yıllar sonra da olsa üzülmemeyi kahrımdan yüreğim liğme liğme olsa dahi onu susturmayı öğrendim..keşke öğrenmeseydim bu kadar gençken gözlerim perdelenmez etraf sislere boğulmuş kapkaranlık olmazdı..iğne ucu kadar da olsa aydınlık gerek..
Old 23-09-2007, 13:41   #3
muğlak

ilginize teşekkür ederim sayın slide. yazmak gerçekten bazı acıların üstesinden gelmek için birebir.
Old 23-09-2007, 20:47   #4
slide

Alıntı:
Yazan muğlak
ilginize teşekkür ederim sayın slide. yazmak gerçekten bazı acıların üstesinden gelmek için birebir.
rica ederim..yazı beni çok duygulandırdı..sabah 6 ya kadar arkadaşıma yazınızdan bahsettim..kendisi bu siteye üye olmamasına rağmen yazınızı merak etti okudu ve biz sabaha kadar beraber geçmişi sorguladık..ama sorduğumuz sorular herzamanki gibi cevapsız kaldı
Old 24-09-2007, 00:09   #5
muğlak

kazım koyuncu'nun megrelce bilmeye gerek duymadan da hüzünlendirebilen şarkısı ' gyuli çkimi ' üzerine yazılmıştır:

şarkı değil ağlama duvarı.
bilmem ben gülmeyi. bu; geceden sabaha dönen gökyüzü bilir ne çektiğimi. saçlarımda kirli bir elin şefkati, dudaklarımda paslanmış bir serzeniş, kulaklarımda gyuli çkimi. ah bu gülmeyi bilmeyen halim, gül koklamasını ne bilsin. ateş midir bundan böyle seni yuyup yıkayacak olan? söyle. çiçek adlarını ismine ikame etsem uzar mı ömrün? gyuli çkimi. kalpte çakan şimşeğin akibeti kırış kırış olmuş bir ruh mudur? cevap ver. gyuli çkimi. aynalardan yüz çevirdim. ağzından çıkan tahrip edici lafzlardır ömrümün tahriş sebebi. gyuli çkimi. bilmem ben gülmeyi. iklim akdeniz olurdu bir gün elbet ama sen çoktan kuraklığımda solmuşsun.

gyuli çkimi. gyuli çkimi. gyuli çkimi.
Old 24-09-2007, 00:22   #6
muğlak

Alıntı:
Yazan slide
rica ederim..yazı beni çok duygulandırdı..sabah 6 ya kadar arkadaşıma yazınızdan bahsettim..kendisi bu siteye üye olmamasına rağmen yazınızı merak etti okudu ve biz sabaha kadar beraber geçmişi sorguladık..ama sorduğumuz sorular herzamanki gibi cevapsız kaldı

beni gerçekten gecenin bu vakti gülümsettiniz. takdir edilmek ne olursa olsun güzel hissettiriyor. yazının üzerine düşünüp, hayatınızla iliştirmeniz ve onu sorgulamanız da ayrı bir memnuniyet yaşattı. ne mutlu bana. siz de biliyorsunuz ki, bunlar daha ziyade retorik nitelikli sorular. cevapları yok.

bir de eğer şarkıyı dinlemediyseniz mutlaka dinlemenizi tavsiye ederim. zira sezen aksu'nun o albümü gerçekten enfestir. ilham kaynağımdır.

selam ederim.
Old 24-09-2007, 03:16   #7
slide

[quote=muğlak]beni gerçekten gecenin bu vakti gülümsettiniz. takdir edilmek ne olursa olsun güzel hissettiriyor. yazının üzerine düşünüp, hayatınızla iliştirmeniz ve onu sorgulamanız da ayrı bir memnuniyet yaşattı. ne mutlu bana. siz de biliyorsunuz ki, bunlar daha ziyade retorik nitelikli sorular. cevapları yok.
kutlarım senisen dedim ama bi mahsuru yoktur umarım..22yaşındasın ve bu kadr güzel bişi yazdınya gençlik aşkı unutmuşken sen gibi gençler olduğunu da görmek çok güzeliçime su serpildiyazmaya devam edersen şayet burda yayınlarsan sevinirim..belki yine ağlatırsın bizi
Old 24-09-2007, 17:01   #8
muğlak

yazılarımı açtığım bu başlık altında içimden geldiğince yayımlamaya çalışacağım. yazmak sanırım şu an yapabildiğim en güzel şey. 'sizi ağlatmayı istemem' gibi klişelere tevessül etmeyeceğim zira ağlamak insanlıktandır. evet 22 yaşındayım ama sanırım ruhum biraz ihtiyar.

saygılar
Old 05-10-2007, 23:14   #9
Armağan Konyalı

Alıntı:
ama sanırım ruhum biraz ihtiyar
Biz ona halk arasında OLGUN diyoruz.

Saygılarımla
Old 06-10-2007, 02:18   #10
Av.Ahmet DELİKANLI

Varsayılan Çıkış yolu

Hep bir çıkış yolu aradım aradım ancak nedense her kapıya yöneldiğimde içimde yaşayan o karamsar o buruk his beni her seferinde ya anahtarı olmayan yada beni dahada çok derinlere iten kapılara yöneltti aslında ulaşmak isteğim ve kenarlarından ışık saçan o güzel kapı bana o kadar yakındıki sadece inanmak yeterliydi belkide....
Old 08-10-2007, 18:47   #11
muğlak

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Biz ona halk arasında OLGUN diyoruz.

Saygılarımla

o zaman halk diliyle konuşalım

saygılar
Old 08-10-2007, 20:28   #12
_Halise_

İçinden gelenleri yazmaya devam et, ben yazılarını okuyorken senin yanında olacağım;çünkü yaşamak bazılarımıza göre daha zordur ve anlatmak (her şeyi ama her şeyi) mutlak ya da muğlak farketmez anlatabildiğin sürece güzel bir paylaşımdır.
Sevgiyle kal...
Old 20-10-2007, 19:59   #13
muğlak

Alıntı:
Yazan _Halise_
İçinden gelenleri yazmaya devam et, ben yazılarını okuyorken senin yanında olacağım;çünkü yaşamak bazılarımıza göre daha zordur ve anlatmak (her şeyi ama her şeyi) mutlak ya da muğlak farketmez anlatabildiğin sürece güzel bir paylaşımdır.
Sevgiyle kal...

samimiyetiniz için teşekkür ederim..
Old 20-10-2007, 20:01   #14
muğlak

'' bir temas hatırlarım ta eskiden''

bir bakış ya da dokunuş. ayırdına varamıyorum. hüzünlü bir çizgi, dudaklarının kenarında. gitmemeye yeminli. mevsimler sıyrılmış kaderlerinden. yine de kış, evet. kapıda, hissediyorum. tumturaklı bir soğuk alacak bedenimi. dudaklarım birbirine çarparken mor renge bulanacak. hayır hayır, midem değil. dünya beni tutmuyor.

kara ve soğuk bir mevsim mi alt edecek beni. ben yine sıcak, ben yine yangın. gülüşlerimin aksine. bir sokak çocuğunun sokaklarında avare. yalnız onun. kirli yüzünü benimle yıkayan, 'kış masalı' nı anlatıp durduğum. gizlice girdiği bahçenin hamağında sallanırken, hiç görmediği yerlerin özlemiyle yanan o çocuğun.

'' öpüşünle yaralı bir kız çocuğuyum ben''

ben babamın hayal kırıklığıyım. annemin umut taciri. sepya tadında bir hayatın müptelasıyım. bütün sorguların kaçağı, mukavemet gücü yüksek aşkların tutuklu sanığıyım. ücralarda bir şeyim. en çok ta sana'yım.

''sevgiyi bilmiyorlar bilmiyorlar
söyleyemem ki ben''

gitmek bilmeyen bir ‘sus’ ağırlıyorum dudaklarımda. bunun bana yaşattığı klasik huzurdan bi’haber sorguluyorlar beni. konuşmak, sevmek midir? ( retorik sorular silsilesi )

bütün suskunluğunla konuş bana, en sessiz harflerden cümleler kur, hemen şimdi. uykularımdan öp, uyumasam da. bir acının daha miladı olma. beni ölümle, sonsuz bir uykusuzluk ile nişanlama. bilirsin demek geçse de içimden, bilmezsin sen;

'' uyumasam da canımın çığlığını
susturamam ki ben''
Old 23-10-2007, 01:32   #15
slide

''öpüşünle yaralı bir kız çocuğuyum ben''
KIŞ MASALI...bu şarkıyı bana ilk dinleten arkadaşım Türkmen'i hatırladım yazdıklarını okuyunca...Türkmen benim 4 yıllık yastan sonra tanıştığım biriydi..o kadar çok korkmuştum ki..çünkü yıllar sonra ilk kez aşık olabileceğime inanmıştım..iyi ki tanımışım seni Türkmen..belki bi günnn..........??
Old 12-02-2008, 18:41   #16
muğlak

böyle aşkın ıstırabına tüküreyim:

son kertedir.
bir yumruk düştü masama. ardından bir de baş. benim başım. yaşımdan söz etme. etmeyin. yaşım çok genç. gözyaşım gırla. pınarlarım cömert. ıslaklık had safhada. yastık, yorgan, elbise kolu. mendil zinhar. ve bir yüz. öyle ki ıslakken kaymıyorum. ellerim ayrılamıyor üzerinden. bir yüz. gözyaşını pınarında yakalıyorum. yeşil bir elma tadı dişlerinde. tadamıyorum. kokusu geliyor. konuşuyor, mütemadiyen. ıstırap vuruyor soldan soldan. dayanamıyorum. bir ağlamaktır gidiyor. bağıra bağıra. kirpikler ıslak. gölgesi düşmüş gözlerin altına. öpüyorum. itiyor. kapıya yöneliyor. dudaklarım 'gitme' lere namüsait. namussuzum acıyorum. acıyor etim.
bundan sonrası başlığa havale. eyvallah.
Old 04-04-2009, 15:11   #17
muğlak

Konar göçer bir yalnızlığın pençelerinden aldığım
Alnımdaki izler
Yalnızlığımın vesikası
Küfür edebiyatı yapmaya meyleden bir dudak
Titreyen bir elle
Susturuluyor
- iyelik yoksunuyum –
ve gece karanlık
gece yine örtmüyor
titreme
yalnızlığım seni ısıtacak
diyorum,
titriyor.
Hınca hınç yalnızlıkta
Termometreler ölçmüyor.
Gömülmeyi reddeden bir naaş gibi
Tabutunu tekmeliyor.
Ama sen öldün?
İhanet seviciler kılıyor namazını

Bas kahkahayı
İşte tam da bu karedir;
Dünyanın ahlakı.

Bir şehrin arınması ne kolaydır, ben arınamıyorum. Şehirle mukayese çabası. Dolup dolup yağmam lazım; yağamıyorum. İşte bu da cabası.

Kirlilik oranım şehre meydan okuyor. Siyah diyorlar, kiri saklar. İçim dışım siyah, görünmüyorum.

Şehir beni affet
Anne
Sen de.

Oysa siz bilmezsiniz
Bela türküleri söylerken dilim
Hasret türküleri geçer gönlümden.
ne farkeder.

Tenini kutsarken bir yağızın
Üzerinde yakılan mumları
Söndürmeye yetmez nefesim.
Ücralardır meskenim.
İrin tükürüyor fikrim.

Affet.

" her şeyi anlıyorum… ve bu beni öldürecek "
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,06488109 saniyede 12 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.