Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yediemin Ücreti

Yanıt
Old 24-07-2007, 17:24   #1
SHODAN

 
Önemli Yediemin Ücreti

Yediemin ücretinin hesaplanması nasıl olmaktadır?Yediemin ücreti peşinmi verilir?(kanun+uygulama)
Old 24-07-2007, 19:35   #2
Av.Ayse E.

 
Varsayılan

günlük yedıemın ücreti haczedilen malların degerının binde birimiydi....
uygulamada bazı icra daireleri 3 aylık yediemin ücretini pesın almakta....
ıyı calısmalar...
Old 26-07-2007, 15:22   #3
Av. Ela

 
Varsayılan

Adalet Bakanlığına Ait Depo ve Garajlarda Muhafaza Edilen Mahcuz Mallar İçin Alınacak Ücret Tarifesi (2006)

Motorlu araçlar dışındakiler (Günlük olarak)


Malın İcra ve İflâs Kanununun 87 nci maddesine göre takdir edilen değeri üzerinden günlük Binde bir
İki metreküpün üzerindeki mahcuz mallar için ücrete binde bir ilave edilir.Motorlu araçlar için maktu olarak (Günlük olarak)İş makinelerinden 6,00 YTL
Otobüs ve kamyonlardan 4,20 YTL
Minibüs, midibüs ve kamyonetlerden 3,10 YTL
Diğer binek ve yük vasıtalarından 2,30 YTL

Ancak, altı aydan sonraki muhafaza süresi için bu ücretler 1/2 oranında uygulanır.

Ücretin hesabında muhafazanın hitam bulduğu gün nazara alınmaz.

Muhafaza müddeti hitamında bu Tarifenin üçüncü maddesi uyarınca hesap edilecek ücret, mahcuz malın icra ve iflas dairelerince
takdir edilen değerinin yüzde otuzunu geçemez. Ancak mahcuz malın takdir edilen değeri dört bin yüz elli Yeni Türk Lirasının üzerinde
ise, dört bin yüz elli Yeni Türk Lirasının üzerindeki meblağ için hesap edilecek ücret, aşan miktarın yüzde onbeşini geçemez.
Old 26-07-2007, 15:25   #4
Av. Ela

 
Varsayılan

Dediğiniz gibi uygulamada genelde 3 aylık ücret peşin alınmaktadır. aslında bu durum biraz da yediemin ile olan anlaşmanıza bağlı sanırım.
Old 29-07-2007, 00:42   #5
icra20

 
Varsayılan

Muhafazadan İcra Müdürü sorumlu olduğu için gerekli tedbirleri almak zorundadır. Bu yüzden yeteri kadar avans almalıdır. Bir malın satış isteme süresi 1 yıl olduğuna göre sanki bir yıl muhafaza kalabilecek şekilde avans alması lazım. tabiiki adalet bakanlığınca belirlenen tarifedeki miktarı aşmayacak şekilde. Tüm masraflar peşin alınır. Zira kanuni süre içerisinde satış istenilmediği takdirde ve mahcuz menkul mallar borçlu tarafından alınmadığı takdirde icra dairesince satışa çıkarılır, satışının yapılabilmesi içinde tedbiren avans alınması lazım. Av.Ela'nın dediği gibi uygulamada 3 aylık alınmaktadır. Ancak bu 3 aylık ücret zorunlu değildir, Ücret tarifnamesinde belirtildiği şekilde daha fazla olamaz, daha aşağı olabilir. Yedieminle alacaklının anlaşması ancak yedieminin ücret istemediğini zabtı geçirmesi halinde geçerlidir. Aksi takdirda icra dairesi dışındaki anlaşmalar icra dairesini bağlamamktadır.
Old 23-05-2008, 13:36   #6
Ahmet BİRCAN

 
Varsayılan

Sorunuzu cevaplayan arkadaşlarımızın dedikleri doğru olmakla birlikte uygulama farklılıkları bulunmaktadır, sorunuz için en detaylı cevabı burdan ulaşabilirsiniz
Old 07-11-2012, 12:25   #7
gebolalı35

 
Varsayılan

Arkadaşlar cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. Arkadaşlar alacaklı olduğumuz dosyada yedieminde menkullerimiz muhafaza altında yaklaşık değeri, 1.248.000 tl dir. 15.11.2011 tarihinden bu yana yedieminde hesaplama yaptığımızda değer Yaklaşık 340.000 tl çıkıyor makul bir bedel nasıl hesaplanır yada neye göre hesaplarız var mı bir yolu. Yediemin ücretini hayatın olağan akışına göre makul bedeli hangi dava ile alırız. Teşekkürler.
Old 17-01-2013, 13:30   #8
SHODAN

 
Varsayılan

ADALET BAKANLIĞINA AİT DEPO VE GARAJLARDA MUHAFAZA EDİLEN MAHCUZ MALLAR İÇİN ALINACAK ÜCRET TARİFESİ HAKKINDA TEBLİĞ
Amaç ve kapsam
MADDE 1 – (1)İcra dairelerince haczedilen ve Adalet Bakanlığının depo ve garajlarında muhafaza edilen mahcuz mallar için alınacak ücret hususunda bu Tebliğ hükümleri uygulanır.
(2) Adalet Bakanlığı veya Adalet TeşkilatınıGüçlendirme Vakfınca mahcuz malların muhafazası için depo ve garajlar açılıncaya kadar, özel depo ve garajlarda da bu Tebliğ hükümleri uygulanır.
Dayanak
MADDE 2 – (1) Bu Tebliğ; 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflâs Kanununun 88 inci maddesinin dördüncü fıkrası, geçici 4 üncü maddesi ile 13/7/1987 tarihli ve 19516 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Mahcuz Malların Muhafaza Edileceği Adalet Bakanlığı Depo ve Garajlarının Çalıştırılmasına Dair Yönetmeliğin 28 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.
Muhafaza ücretinin hesabı
MADDE 3 – (1) Adalet Bakanlığının depo ve garajlarındaki mahcuz malın muhafaza ücreti, o malın satışa esas alınacak değeri üzerinden günlük binde bir olarak hesap edilir. Ancak yapılacak hesaplamalarda mahcuz malın hacmi iki metre küpün üzerinde ise belirlenecek ücretlere binde bir oranında ilave yapılabilir.
(2) Bu yerlerde muhafaza edilen mahcuz motorlu araçlar için maktu olarak;
a) İş makinelerinden 8,80 TL,
b) Otobüs ve kamyonlardan 6,30 TL,
c) Minibüs, midibüs ve kamyonetlerden 4,60 TL,
ç) Diğer binek ve yük vasıtalarından 3,40 TL,
günlük ücret alınır.
(3) Ancak, altı aydan sonraki muhafaza süresi için bu ücretler 1/2 oranında uygulanır.
(4) Ücretin hesabında muhafazanın hitam bulduğu gün nazara alınmaz.
Muhafaza ücretinin azami haddi
MADDE 4 – (1) Muhafaza müddeti hitamında 3 üncü madde uyarınca hesap edilecek ücret, mahcuz malın satışa esas alınacak değerinin yüzde otuzunu geçemez. Ancak mahcuz malın takdir edilen değeri altıbinikiyüz liranın üzerinde ise altıbinikiyüz liranın üzerindeki meblağ için hesap edilecek ücret, aşan miktarın yüzde onbeşini geçemez.
Muhafaza ücretinin alınması
MADDE 5 – (1) Muhafaza ücreti ilgili icra dairesince muhafaza hitamında bu Tebliğe göre hesap edilip bu hususta alacaklıdan peşin alınan avanstan karşılanır ve bu suretle tahsil edilen ücret en geç onbeş gün içinde Maliye veznesine ilgili icra dairesince yatırılır ve keyfiyet depo ve garaj memurluğuna yazı ile bildirilir.
Yürürlük
MADDE 6 – (1) Bu Tebliğ 24/2/2012 tarihinde yürürlüğe girer.
Yürütme
MADDE 7 – (1) Bu Tebliğ hükümlerini Adalet Bakanı yürütür.
Old 10-06-2014, 14:33   #9
av.coll

 
Varsayılan

Alacaklı vekili olduğumuz dosyada talimatla borçlunun taşınırları haczedilerek muhafaza altına alındı. Ancak yediemin tutanakta ücret istediğini belirtmiş. Şimdi satış isteyeceğiz, ancak satış için 6 aylık yediemin ücretini peşin olarak dosyaya yatırmak zorunda mıyız? Esasen yediemini tanıyoruz ve bu ücret talebinden vazgeçirmek istiyoruz. Yedieminin icra dosyasına geçmişe dönük ücret talebinden vazgeçtiği ve ücret talep etmeyeceği yönünde beyanda bulunması mümkün müdür?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
yediemin ücret hakkına konulan sınırlama Av.Önder Kılınç Meslektaşların Soruları 2 26-01-2010 13:31
Haczedilip yediemin bırakılan malın satılması bozoli Meslektaşların Soruları 1 21-09-2008 22:12
cmk ücreti erzincan Meslektaşların Soruları 3 19-07-2007 15:58
Avukatlık Ücreti, KDV, CMK ücreti carnerion Meslektaşların Soruları 3 12-06-2007 14:36
Taşınmazın yediemin olarak dava sonuna kadar teslimi Av.Can Meslektaşların Soruları 2 07-02-2007 09:27


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04651809 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.