Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

teminat mektubunun haczi, paraya çevrilmesi

Yanıt
Old 19-07-2007, 15:59   #1
ersen

 
Varsayılan teminat mektubunun haczi, paraya çevrilmesi

merhaba sayın meslektaşlarım
açılan bir tapu iptali ve tescil davasında davacı gayrımenkuller üzerine teminat mektubu karşılığında tedbir koyuyor, davanın sonunda bu dava reddolunuyor. Şimdi kararda belirtilen yargılama giderleri ve ücreti vekalet alacağı için davacının dosyaya sunduğu teminat mektubu üzerinde işlem yapabilirmiyiz? Yapabilir isek usulü nedir? Bu konuda bilgi ve tecrübelerinizi rica ediyorum. Saygılarımla
Old 19-07-2007, 21:28   #2
Av.Ergün Vardar

 
Varsayılan Teminat mektubu

Bir banka tarafından verilen teminat mektubu dolayısı ile banka muhtemel bir rizikoyu garanti ederek muhatap lehine ödeme taahhüdü altına girmektedir. Teminat mektubu hisse senedi veya tahvil gibi kıymetli evrak niteliğinde olmadığından mektubun kendisinin haczi mümkün değildir. Ayrıca, teminat mektubu hangi iş için verilmiş ise onun için haczedilip paraya çevrilebileceğinden başka bir işten dolayı bu para da haczedilemez.
Old 20-07-2007, 11:35   #3
ersen

 
Varsayılan

sayın vardar
sonuçta davacı müvekkile karşı açmış olduğu tapu iptali davasında tedbir talep ediyor ve teminat karşılığında tedbir kararı veriliyor. dava reddolunuyor. netice itibarı ile davacının açmış olduğu bu dava nedeni ile müvekkil bir takım yargılama gideri ve ücreti vekalet ödüyerek zarara uğruyor. bu nedenlerle teminat mektubu konusunda işlem yapılabileceği kanaatindeyim. kaldı ki daha önceden başka bir tapu iptali davasında nakit teminat üzerine haciz koyarak tahsilat yapmıştım. ancak teminat mektubu hususunda açıkçası tecrübem bulunmuyor o nedenle bu konuda yardım rica etmiştim. yine de ilginiz için teşekkür ederim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
teminat mektubunun iadesi halinde harç alınır mı? Emin GÜNEŞ Meslektaşların Soruları 20 13-05-2015 11:18
Teminat İpoteğinin Paraya Çevrilmesi adaletkule Hukuk Soruları Arşivi 1 09-02-2007 11:14
İpoteğin Paraya Çevrilmesi Kadir COŞKUN Meslektaşların Soruları 5 07-01-2007 19:36
hisselerin haczi ve paraya çevrilmesi PINARELDEM Meslektaşların Soruları 1 08-05-2006 11:41
Gemi İpoteğinin Paraya Çevrilmesi gursel Meslektaşların Soruları 0 24-08-2004 08:34


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03575110 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.