Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ben Boşanmak İstemiyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 10-07-2007, 15:54   #1
Konuk

 
Varsayılan Ben Boşanmak İstemiyorum

Merhaba
39 yaşındayım, eşimin ikinci eşiyim ve ailesinin bulunduğu semte oturuyordum. 2004 yılında evlendim, 1,5 yaşında bir kızım var. Eşimin baba olarak, eş olarak ev sorumluluğunu bilmemesi, sürekli ailesinin baskısı altında kalması ve bu durumun ailemizin içine yansıması, ailesini koruyamaması nedeniyle, zor ve kötü günler geçirdik. Annesinin ve ablasının sözleri ile hareket etmesi, kızıma ve bana kıymet vermemesi maddi, manevi ve cinsel yönden sürekli cezalandırılmamız nedeniyle artık dayanamadım ailemden yardım istedim. Eşimi seviyorum, bir umut diyerek ailemden destek istedim (anne ve babam öğretmen) geldiklerinde babama 4 kez ben kızınızı istemiyorum alın götürün demiş. Bunun üzerine bende evimi terk ettim (ailemin evlenirken bana aldığı eşyaları alarak). Birlikte aldığımız hiç bir eşyayı almadım. Biz evlenirken evimizde oturacak sandalye dahi yoktu.
Bunca ayrılık süresinde 3 ay boyunca kızını birkez dahi aramamıştır. Kızını istediğin zaman annemin ve babamın gözetiminde görebilirsin dedim ona dahi cevap vermedi. Eve polis getirip tutanak yaptırmış, alınan eşyaların hiç biri benim üzerimde değil çünki, benim banka kartımın limiti almaya yetmiyor. Ancak ödemelirin hepsini beraber yaptık. Evliliğimiz süresince 1 yıl maaşımı verdim. Düğünde takılan altınlarımı, kızımın doğumunda takılan altınları aldı. Şimdide önce boşanmak istemiyordum ama artık boşanmaya mecburuz diyor. Ben boşanmak istiyorum diyor. Maddi mevzulardan vazgeçtim kızım, küçük prensesimi benden alabilir mi? Kendisinin ikinci eşiyim, ilk eşinden olan bir kızı daha var, çocuk ayda bir hafta sonları geliyor ailesi çocuğa çok kötü davranıyor, çirkin sözleri çok kolay sarfediyorlar, benim kızımın canına okurlar. Kızımı koruyabilmek için ne yapabilirim? Yaşadıklarımız beni çoook yıpratı, maddi manevi tazminat açabilirmiyim? Kızımın altınlarını alabilirmiyim?
Boşanmak istemiyorum, hala eşimi seviyorum, ama eşim artık boşanmaya mecburuz diyor, MECBURMUYUM?
Old 10-07-2007, 18:27   #2
Jeanne D'arc

 
Varsayılan

Sayın konuk,

Boşanmak istemiyorsanız, eşinizin "mecburuz" demesinin bir önemi yok. Kanunen böyle bir mecburiyet yoktur. Siz boşanma davası açmazsınız, eşinizin açacağı davada da boşanmak istemediğinizi belirtirsiniz. Bu halde hakim, eşinizin boşanmak için ileri sürdüğü maddi vakıalara (olaylara), sebeplere bakacak ve sizin boşanmak istemediğiniz hususunu da göz önünde bulundurarak bir karar verecektir.

Eğer boşanmaya sebebiyet verecek düzeyde bir kusurunuz yoksa, eşinizin açtığı boşanma davası reddedilecektir. Yani boşanma davasında kural; kusursuz ya da daha az kusurlu olan tarafın boşanma talebinde bulunabilmesidir. Hem evlilik birliğini kusurlu davranışı ile sarsan ve hem de kusurlu olduğu halde dava açan eşin davası bu kural gereğince reddedilir.

Bunun tek istisnası, evlilik birliğinin temelinden sarsılması ve daha az kusurlu olan tarafın buna rağmen boşanmak istememesinin hakkın kötüye kullanılmasını oluşturması halidir.

Boşanma davasında, boşanmak istemediğinizi belirterek öncelikle davanın reddini ve ancak boşanma kararı verilmesi halinde ise maddi ve manevi tazminat istediğinizi belirtmelisiniz.

Evlilik nedeniyle uğradığınız meslek-kariyer kaybı, ticari kazanç kaybı ya da evliyken süregiden hayatınız ile boşanma neticesi oluşacak hayat seviyeniz arasında ciddi fark olacaksa tüm bunlardan bahisle maddi tazminat ve evlilik boyunca eşinizin kişiliğinizi hedef alan kusurlu sözleri, hareketleri nedeniyle duçar olduğunuz acı ve üzüntüler için de manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Bunun haricinde hem çocuk ve hem de kendiniz için nafaka talep edebilirsiniz.

Düğün sırasında takılan ziynet eşyası size aittir. Doğum nedeniyle size takılanlar da keza öyle olmalıdır kanaatindeyim. Bunları talep edebilirsiniz.

Çocuğunuzun yaşı çok küçük olduğundan ve yaşı itibariyle anne bakım ve sevgisine muhtaç bulunduğundan büyük bir olasılıkla çocuğun velayeti size verilecektir. Baba ile de şahsi münasebet tesis edilecek ve haftanın belli günleri ile yılın belli dönemlerinde çocuğun babada kalmasına karar verilecektir. Ancak bu durumun çocuğun gelişimi, psikolojisi, sağlığı için tehlikeli olacağı kanaatindeyseniz, bu durumu mümkün olduğunca delillerle destekleyerek (örneğin yaşı müsait ise diğer çocuğu veya annesini tanık gösterebilirsiniz), davanın seyrinde mahkemeye bildirebilir ve baba ile şahsi münasebet tesisisini çocuk için zararlı olmayacak şekilde düzenlenmesini talep edebilirsiniz.

Saygılarımla.
Old 10-07-2007, 21:11   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Sayın konuk,

Sorunuzdaki son cümleniz ile, öncesinde anlatıklarınız birbiriyle bağdaşmıyor.

Önce ikinci sorunuzun cevabını/kararını verin, sonra ilk paragraftaki sorularınıza -kızını aramayan, sizi her yönden cezalandıran, annesinin/ablasının tesirinde yaşayan, size ve kızınıza kıymet veremeyerek, sizlere çok kötü günler yaşatan eşinizle evliliğinizin sonlanmasına dair sorularınıza- yanıt arayalım.

Saygılarımla...
Old 10-07-2007, 22:00   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Konuk

Boşanma kavramı ile karşılaşmak sarsıcı etkiler yaratabilir bir çok kişi için.Hele buna mecbur bırakılıyorsa ve küçük bir bebek varsa.

Sizi bu nedenle anlıyoruz.

Diğer meslektaşlarım boşanma davasına ilişkin bir çok bilgiyi zaten yazmışlar.Ekleyecel bır husus yok.

Ben sadece bu süreçte bir avukattan profesyonel yardım almanızın çok önemli olduğunu hatırlatmak isterim.

Mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yerdeki baro adli yardım servisine başvurmanızı öneririz.

Durumunuzu en geniş bir şekilde avukata anlatabilir,olanaklarınızı gözden geçirir ve hangi yönde karar vermek isterseniz bu yönde bilgi gücünden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca yine bu süreçle başedebilmek ve ne yapmak istediğinizkonusunda sağlıklı bir karar verebilmek için bir uzmandan ruhsal destek almanız da oldukça yararlı olacaktır.

Size ne iyi gelecekse onu yapmanız dileği ile

Saygılar
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
boşanmak istiyorum pr 134 Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 07-06-2007 18:49
tutarsız tanıkla boşanmak çok zor özge_law Hukuk Haberleri 0 28-10-2006 14:11
Boşanmak Nasıl Bir Yol İzlemeli NAZLI Hukuk Soruları Arşivi 0 12-12-2005 10:45
Boşanmak Çok Mu Zor ? ADNE Hukuk Soruları Arşivi 6 24-10-2002 17:11


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03196311 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.