Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hakimin reddi-İhsası rey

Yanıt
Old 04-07-2007, 17:29   #1
Av. Halil BEDİR

 
Varsayılan Hakimin reddi-İhsası rey

Değerli Meslektaşlarım;
Özel belgede sahtecilik suçundan dolayı asliye ceza mahkemesinde açılan bir kamu davasında, olayın esasına girildikten ve deliller toplandıktan sonra hakim son oturumda savcı ve sanık müdafii beraat talep etmelerine rağmen olayın özel belgede sahtecilik değil resmi belgede sahtecilik suçunu oluşturduğu, suç tarihi itibariyle görevli mahkemenin ağır ceza mahkemesi olması nedeni ile görevsizlik kararı veriyor. Görevsizlik kararının gerekçesinde ve son celse tutanağında aynen aşağıdaki ifadelere yer veriliyor:
"Sanık .....' ın resmi belgede sahtecilik suçundan eylemine uyan 765 sayılı TCY nın342/1 maddesi (5237 sayılı TCY nın 204/1 maddesi) uyarınca cezalandırılmasına karar verilmesi için dosyanın yetkili ve görevli ..... Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına gönderilmesine..."

Sanık müdafiinin görevsizlik kararına itiraz etmesi üzerine görevsizlik kararı kaldırılıyor ve dosya tekrar görevsizlik kararını veren mahkemeye gönderiliyor. Mahkeme dosyaya yeni esas numarası verip taraflara davetiye çıkarıyor.

Şimdi mahkemenin görevsizlik kararının gerekçesinde ve kısa karardaki yukarıda altı çizili ifadelerin hakimin tarafsızlığına şüphe düşürdüğü ve ihsası rey niteliğinde olduğu kanaatindeyim. Zira bu ifadelerle Hakim sanığın eylemini sabit kabul etmekte ve adeta iddia makamının yerine geçerek cezalandırılmasını talep etmektedir.
Sizce bu ifadeler hakimin reddi nedeni olabilir mi?
Kıymetli görüşlerinizi acilen bekliyorum.
Saygılarımla...
Old 01-02-2015, 13:26   #2
Sinangil

 
Varsayılan

Hakimin yukarda belirttiğiniz ifadeleri,hakimin sanık hakkında sanığın suçlu olduğu yönünde bir vicdani kanıya ulaştığını göstermekte.

cmk m 24 Hakimin davaya bakamayacağı hallerde reddi istenebileceği gibi,tarafsızlığını şüpheye düşürecek diğer sebeplerden dolayı da reddi istenebilir.


Hakimin taraflardan biriyle sık sık bir arada görülmesi ,hükmün sonunda söyleyeceğini baştan söylemesi,düşünce bildirmesi,yol göstermesi,taraflardan birisiyle nişanlı yada sözlü olması,yakın komşuluk ilşkisi bulunması,eşinin bu kişilerden birinin işyerinde çalışması ,arada husumet bulunması gibi durumlar hakimin tarafsızlığını şüpheye düşürecek sebepler olarak düşünülebilir(Yaşar265,taşdemir-özkebir 148 )
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Avukatın Mahkeme Esas Defterini İncelemesi - Hakimin Talebi Reddi Av. Adil Giray ÇELİK Hukuk Sohbetleri 95 08-07-2011 00:01
Hakimin reddi talebinin reddi veya kabulü halinde bu kararın temyizi ultrantalya Meslektaşların Soruları 14 04-07-2010 14:34
hakimin kararı halper wise Hukuk ve Felsefe 10 13-01-2007 21:15
Yetki itirazının reddi kararından sonra dava davalı vekili tarafından takip edildiğinden karar düzeltme talebinin reddi dark Hukuk Soruları Arşivi 6 01-12-2006 00:58
Hakimin İntiharı Av.Fahri ALİMOĞLU Konumuz : Hukukçular 7 02-07-2006 23:27


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02592802 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.