Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bedelsiz senedi kullanmak hakkında bir soru

Yanıt
Old 12-06-2007, 13:18   #1
av.egemen

 
Varsayılan Bedelsiz senedi kullanmak hakkında bir soru

edelsiz senet kullanma suçunda, sanık senette alacaklı gözüken mi, senedi ciro eden mi, yoksa her ikisi de mi? Bu dava mağdurun yerleşim yerinde de açılablir mi?
Old 12-06-2007, 13:24   #2
Av.Özgür Özlem Öngel

 
Varsayılan

Sanırım soruyu biraz daha açmanızda fayda var.
Zira her ikisi de olmayabilir. Kötüniyetle ele geçirdiği senedi cirolayıp takibe koyan kişi varken mesela, lehtar ve iyiniyetli diğer cirantalar sorumlu tutulamayacaktır.
Sonuçta, senedin bedelsiz olduğunu bilerek işleme koyan ve ona katılanlar bu suçu işlemiş sayılacaklardır ki bu kişiler her zaman lehtar ve/veya iyiniyetli cirantalar olmayabilir.
Old 12-06-2007, 13:26   #3
Av.Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Ciro eden de senedin bedelsiz olduğunu biliyorsa, her ikisi de şüpheli. Zira her ikisi de bedelsiz kaldığı bilinen senedi "kullanmış" olacaklar, biri ciro edip bedelini cirantadan tahsil ederken, diğeri tahsil için icraya konu ederken.

Bilmiyorsa da şüpheliler arasında yer alabilir ama bilmediğini ve bilebilecek durumda olmadığını kanıtlarsa beraat edecektir.

Alıntı:
TCK.Madde 156 - (1) Bedelsiz kalmış bir senedi kullanan kimseye, şikayet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis ve adli para cezası verilir.

Suçun işlendiği (icraya konu edildiği) yer Mahkemesi/Savcılığı yetkilidir.

Saygılarımla...
Old 12-06-2007, 13:57   #4
av.egemen

 
Varsayılan

Haklsınız, konuyu biraz açmam gerekiyor.
Bir şirket söz konusu ve bu şirkete sonradan Bayan B ortak oluyor. Bayan B'nin babası da şirkete karşılık olarak, kendisinin borçlu, katıldıları şirketin alacaklısı olduğu teminat senetleri veriyor. Daha sonra, Bayan B ve Şirketin diğer ortağı ile aralarında yaptıkları sözleşmeyle söz konusu şirketi feshettiklerini, verilen senetlerin iade edileceğini belirtmişlerdir. Fakat senetleri açıklayıcı bir hüküm yoktur.Bu arada garip olan bir şey de şu sayın meslektaşlarım. Sözleşmede senetler ortaklığa konu X şirketine verildiği yazılı iken, senetlerin alacaklı kısmında Y şirketi yazılıdır! Y ve X şirketlri birbiriyle bağlantılı olan şirketlerdir. İş te bu senetler Doğu Karadenizde bir ilimizde icraya konulmuş durumda.Menfi tespit davası yerine suç duyurusunda bulunmak düşüncesindeyim..
Old 12-06-2007, 17:10   #5
av.seckinaksoy

 
Varsayılan

konuyla ilgili olabileceği düşüncesiyle bir yargıtay genel kurulu içtihadı birleştirme kararı eklemek isterim:
T.C.
YARGITAY
İÇTİHADI BİRLEŞTİRME GENEL KURULU
E. 1988/1
K. 1989/2
T. 24.3.1989
• İMZALI VE YAZISIZ KAĞIDI SAHİBİ ZARARINA DOLDURMAK ( Tanıkla İsbat Edilememesi - TCK.m.509'a Dayanılarak Dava Açılması )
• TANIKLA İSBAT EDİLEMEME ( İmzalı ve Yazısız Kağıdı Sahibi Zararına Doldurmak - TCK.m.509'a Dayanılarak Dava Açılması )
• TÜRK CEZA KANUNU M.509'A DAYANILARAK ŞİKAYET ÜZERİNE AÇILAN DAVA ( İmzalı ve Yazısız Kağıdı Sahibi Zararına Doldurmak - Tanıkla İsbat Edilememesi )
• SENEDE KARŞI İDDİANIN SENETLE İSBATI ( Hukuk Usulünde İstisnalar Dışında )
• SERBEST DELİL İLKESİ ( Ceza Usulünde Uygulanabileceği )
• CEZA MAHKEMESİNİN YARGILAMAYA ARA VEREREK HUKUK DAVASI AÇILMASI İÇİN SÜRE VERMESİ
• MAHKEMESİ KARARININ CEZA MAHKEMESİNİ BAĞLAMASI ( Anlaşmaya Aykırı Doldurulan Senet - Tanıkla İsbat Edilememesi )
• GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMAK ( İmzalı ve Yazısız Kağıdı Sahibi Zararına Doldurmak - TCK.m.509'a Dayanılarak Dava Açılması )
765/m.509
1086/m.287, 288
Old 02-02-2011, 17:20   #6
Avukat194546

 
Varsayılan

Söz konusu suçta suç duyurusu ne kadarlık süreye tabiidir.Bu suç söz konusu ceza sistemateğindeki 6 aya tabimidir?
Old 02-02-2011, 17:53   #7
tiryakim

 
Olumlu Bedelsiz Senet

Alıntı:
Yazan Avukat194546
Söz konusu suçta suç duyurusu ne kadarlık süreye tabiidir.Bu suç söz konusu ceza sistemateğindeki 6 aya tabimidir?

Belki Aşağıda verilen bilgiler işinize yarayabilir...

Alıntı:
1-) Bedelsiz kalan senedi kullanmak şikayete tabidir. 5237 sayılı Kanunun'un 73. maddesine göre şikayet süresi fail ve fiilin öğrenilmesinden itibaren başlar
2-)Bedelsiz kalan senedi kullanma suçunda zamanaşımı kullanmakla başlar. Zamanaşımı süresi, şikayetin yapıldığı tarihten deği , bedelsiz kalan icraya vermek, aldığı mal karşılığında vermek gibi fiiller kullnama sayılır
3-) Bedelsi kalan senedi kullanma suçu, şikayete tabidir. ancak bünyesinde etkin pişmaklık hükümlerine yer vermediğinden 5271 sayılı Kanunun 253/3. maddesi gereğince uzlaşma kapsamındadır.Bundan dolyı soruşturma ve kovuşturma aşamasında öncelilikle uzlaşma hükümlerinin uygulanıp uygulanıp uygulanmayacağı incelenmelidir.
4-)Bedelsiz kalan senedi kullanma suçu, sahtecilik, hırsızlık gibi yüz kızartıcı bir suç değildir.
5-)Beldesi kalan sendi kullanma suçunda şahsi cezasızlık sebebi vardır. Bedelsiz kalan senedi kullanma suçu 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 167/1 maddesinde sayılan akrabalar arasında irtikap edildiği, cumhuriyet savcılığı tarafından tespit edilmesi halinde, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 171/1. maddesine göre, şahsi cezasızlık sebebi bulunduğundan bahisle kovuşturma yapılmasına mahal olmdığına dair karar verilmesi gerekir.
6-) 5235 sayılı Kanunun 10. maddesine göre, bedelsiz kalan sendei kullanma suçunda görevli mahkeme sulh ceza mahkemesidir
7-)Bedelsiz kalan senedi kullanma suçunda yetkili mahkeme, senedin, icraya vermek gibi kullanıldığı yer mahkemesdir. Protosto ettirmek, bankaya vemek, icraya başvurma, icra takibini devam ettirme, dava konusu yapılması, takas, mahsup, ciro etmek, gibi fiiller kullanmaya misal olarak verilebilir.Bedeli ödnen senedi müştekiye iade etmek yerine bir yakınına ciro etmesi kullanmadır.

Old 30-12-2011, 10:29   #8
haşim togay

 
Varsayılan

bedelsiz senedi kullanma suçunda;
teminat olarak verilen bir çekinanlaşmanın sona ermesi ve ilgilisine tesliminin gerektiği yerde bankaya yazdırılıp, henüz icra takibine girişilmemiş olması suçun işlenmiş olması anlamına gelir mi?

teşekkür ederim.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Tenfiz davası hakkında bir soru! av.egemen Meslektaşların Soruları 6 12-07-2007 22:27
Bedelsiz İrtifak Hakkı Tesis Edilmesi Hakkında Emin Cihan UYSAL Hukuk Haberleri 0 26-05-2007 11:20
Norveçe yerleşim hakkında bir soru! av.egemen Meslektaşların Soruları 0 20-04-2007 17:05
kambiyo senedi hakkında gencerx07 Meslektaşların Soruları 7 02-03-2007 11:32
Kamulaştırma hakkında bir soru kemal_kokten Hukuk Soruları Arşivi 3 30-04-2006 23:28


THS Sunucusu bu sayfayı 0,11732292 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.